NAJLEPSZE ZDROWE NAPOJE DLA DZIECKA

Jakie są najlepsze zdrowe napoje dla dziecka i co podać maluchowi, gdy nie chce pić wody? 

Na placach zabaw, w miejscach gdzie dzieci spędzają czas z rodzicami można zaobserwować co maluchy dostają do picia. Często są to soczki w kartonikach, słodkie picie czy nawet napoje gazowane. Głównie zadziwiają mnie 2-3 latki, które popijają sobie Pepsi. O ile rozumiem, że można dać dziecku czegoś spróbować, o tyle nie mogę pojąć, że taki napój staje się regułą.

Jest bardzo dużo możliwości, które skutecznie zastąpią wszelkie niezdrowe i naładowane cukrem świństwa. Co więc dać dziecku do picia?

Woda – kranówka czy mineralna?

Mamy w tej chwili wielki boom na z pozoru zdrową wodę prosto z kranu. Kranówka przecież musi spełniać rygorystyczne wymagania unijne, jest stale kontrolowana i ciągle uzdatniana. Faktycznie nadaje się do picia i często jest lepsza niż niektóre wody butelkowane. Jednak moim zdaniem nie powinno się jej dawać maluchom. Dlaczego? Woda zanim dotrze do naszego kranu ma długą drogę do przebycia i chociaż faktycznie jest przebadana i dobra to musi przelać się przez kilkudziesięcioletnie rury. Często właśnie w ten sposób woda, która trafia do naszych domów jest już niestety zanieczyszczona. Przepływając przez stare wodociągi wypłukuje zgromadzony tam przez lata osad. Warto więc sprawdzić ile lat mają rury, które prowadzą do naszych mieszkań. Jeśli nie mamy odpowiednich filtrów, wszystko trafia do naszego brzucha.

Dużo lepsza do picia dla maluchów jest dobrej jakości woda mineralna. Zawierająca odpowiednie ilości mikroelementów. Wydobywana z czystych źródeł górskich, zawierająca naturalne składniki mineralne. Dla naszych pociech najwłaściwsza jest woda średnio zmineralizowana. W naszej kuchni zawsze stoi zapas wody mineralnej, która jest podstawą większości zdrowych napojów w naszym domu.

NAJLEPSZE ZDROWE NAPOJE DLA DZIECKA
napoje, dla dzieci, dla dziecka, zdrowe napoje

NAJLEPSZE ZDROWE NAPOJE DLA DZIECKA

Jeśli nie woda to co?

Niestety nie wszystkie pociechy lubią smak czystej wody. Szczególnie w okresie zimy i wiosny, dzieci wolą inne napoje. Mamy jednak duży wybór wśród zdrowych zamienników, który możemy zaproponować maluchom. Jakie są więc najlepsze zdrowe napoje dla dziecka?

Woda mineralna z dodatkiem owoców – wiele dzieci zamiast samej wody pija kolorowe napoje. Możemy łatwo je zrobić. Wystarczy garść owoców wrzucić do kubeczka lub szklanki, a woda nabierze słodszego smaku i wygląda dla malucha atrakcyjniej. Doskonale sprawdzą się truskawki, maliny czy borówki. Takie picie dziecko może skomponować samodzielnie, co sprawi, że jeszcze chętniej je wypije.,

Soki owocowe i warzywne– najlepsze to, te wyciśnięte samodzielnie lub za pomocą sokowirówki. Zawierają bardzo dużo witamin i składników mineralnych. Są smaczne i zdrowe. Jednak musimy pamiętać, że są równie wysoko kaloryczne. Picie ich w dużych ilościach jest niewskazane, zalecana jest tylko jedna szklanka soku dziennie. Ja osobiście rozcieńczam soki wodą mineralną, na porcję soku daję dwie porcję wody, są mniej słodkie, a Nadia równie chętnie je pije.

Kompot – ugotowany z owoców sezonowych, mrożonych czy zawsze dostępnych jabłek jest idealnym napojem na lato. Mimo, że podczas gotowania zanika większość witamin C i B, owoce w nim zawarte zawierają dużo naturalnego błonnika, który wspomaga pracę układu trawiennego. Mamy dowolność w zakresie ilości i jakości cukru – do wyboru mamy m.in.  miód, ksylitol lub stewia. Do smaku do gotowego już kompotu możemy dodać listek mięty lub melisy. Osobiście uwielbiam je za ten niepowtarzalny smak dzieciństwa i domu.

Herbata ziołowa – warto od czasu do czasu podać ją maluchowi. Prócz unikalnego smaku ma szereg dodatkowych właściwości – lipa działa kojąco przy przeziębieniach i gorączce, melisa uspokaja, mięta wspomaga przy kłopotach z brzuszkiem, a koperek łagodzi wzdęcia.

Herbata owocowa – to napój lubiany przez większość dzieci. Ma słodkawy smak i zawiera dużo witaminy C. Można zrobić ją samodzielnie z użyciem suszonych owoców. Jeśli wybierzemy gotowy produkt, warto zwrócić uwagę na etykietę, by nie podać w zamian herbaty ze sztucznymi aromatami, które już tak zdrowe nie są.

Maślanka lub kefir – dobrze gasi pragnienie i ma dużo mniej kalorii niż mleko. Zawiera dużo ważnych składników jak wapń i białko. Można do niej dodać świeże lub suszone owoce, które mogą stanowić smaczny deser. Dodatkowo zawierają bakterie przyjazne naszym jelitom.

PRZECZYTAJ: JAK PRZEKONAŁAM CÓRKĘ DO PICIA WODY

Co zamiast cukru?

Warto ograniczyć maluchom spożycie cukrów, z każdej bowiem strony otaczają nas produkty przesycone ponadprogramowo syropem glukozowo – fruktozowym, glukozą lub cukrem. W naszym domowym zaciszu możemy wykorzystać dużo lepsze zamienniki, zdrowsze dla naszych pociech.

Ksylitol zwany również cukrem brzozowym. Jest dużo mniej kaloryczny oraz ma dużo niższy indeks glikemiczny. Nie powoduje próchnicy, a przecież co trzeci przedszkolak ma popsute zęby. Jednak lepiej go podawać w małych ilościach.

Stewia – całkowicie pochodzenia naturalnego, najzdrowsza alternatywa dla białego cukru. Doskonale sprawdzi się w napojach podawanych maluchom, ale i do przygotowania domowych ciast, czy deserów. Nie powoduje próchnicy, ma właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. U mnie stosowana najczęściej.

Miód – co prawda ma więcej kalorii niż standardowy cukier, jednak ma dużo więcej właściwości. Dodatkowo zawiera niewielkie ilości składników mineralnych – żelaza, potasu, fluoru, wapnia, fosforu, magnezu i jodu a także śladowe ilości witamin.

Suszone owoce – daktyle, figi, morele, śliwki czy rodzynki mają naturalnie słodki smak. Doskonale nadają się do napojów mlecznych, deserów czy zdrowych domowych wypieków.

Melasa – jest to produkt uboczny powstający przy wyrobie cukru z buraków, karobu lub trzciny. Ma wygląd brązowego, gęstego syropu. Może być używana przez maluchy czy kobiety w ciąży. Szczególnie polecana jest melasa karobowa, która może być pomocna w leczeniu przeziębień, astmy i schorzeniach alergicznych.

 

Jak widać wybór zdrowego napoju dla dziecka, jak i sposobu słodzenia jest przeogromny. To od nas zależy co piją maluszki. Serwując im to co najlepsze dla ich zdrowego rozwoju, zapewniamy im lepszy start i wyrabiamy nawyki żywieniowe. Pamiętajmy, że najszybciej przekonamy dzieci do jedzenia i picia tego co chcemy, dając im dobry przykład.