HISTORIA DLA DWULATKA – PODRÓŻ PO ŁODZI – DZIECKO NA WARSZTAT

Dzisiaj pora na kolejny post z serii Dziecko na Warsztat. Tematem tego miesiąca była historia. Ktoś zapyta, w jaki sposób malutkie dziecko nauczyć historii? Nie jest to łatwe – dziecko nie zapamięta ani dat, ani nazwisk, ani miejsc – jednak zawsze z opowiadań zostanie coś w główce naszej pociechy.

10251928_866656583351591_2232833258677132757_n

 

My potraktowaliśmy te zajęcia bardzo lokalnie. Spróbowałam Nadusi coś niecoś przekazać o mieście, którego najbliżej mieszkamy i z którym jestem dość silnie związana, a ma długą i bogatą historię.
Wiadomo, że nie przedstawiłam dziecku wszystkiego, bo umęczyłabym i dziecko i siebie. Wybrałam tylko kilka istotnych i ciekawych faktów, które mogłyby zainteresować szkraba. 5

 

OPOWIADANIE O MIEŚCIE

W sumie nie wiem czy wiecie, ale jak nazwa wskazuje wszystko zaczęło się od łodzi…

15
Pewnego dnia płynął rzeką pewien człowiek, nagle zauważył, że w dno jego łódki zaczyna się szybko napełniać wodą. Przerażony dopłynął do brzegu i tam wyciągnął łódkę na ląd. Jako, że na dworze zrobiło się ciemno, mężczyzna postanowił przespać się i następnego dnia załatać zrobioną dziurę. Kiedy jednak tylko zmrużył oczy zaczęło padać, lekka mżawka zmieniła się w oberwanie chmury. Nie widząc innego wyjścia rybak odwrócił łódkę i szybko się pod nią schował. Jeszcze wtedy na pewno nie wiedział, że tak powstał pierwszy łódzki dach! Okazało się, bowiem, że ów mężczyzna nie wrócił już do domu, miejsce, w którym dobił do brzegu tak go zauroczyło, że postanowi się tam osiedlić. Na pamiątkę tego wydarzenia wioskę i rzekę nazwano – Łodzia. Pełną legendę o powstaniu Łodzi znajdziecie tutaj.1
Mała wieś Łodzia szybko rozrosła się do osady, której król (Władysław Jagiełło w 1423) nadał prawa miejskie. Kilkaset lat później miasto stało się potęgą przemysłową.

18

MAŁA WYCIECZKA PO PIOTRKOWSKIEJ

Z wycieczką udałyśmy się na ulicę Piotrkowską – zwaną wśród mieszkańców Pietryną. Jest to jedna z najważniejszych i najbardziej reprezentatywnych ulic w Łodzi. To właśnie ona stanowi kręgosłup całego miasta, wśród niej powstała szachownica uliczek, na której osiedlali się kolejni robotnicy. Z czasem jednak zyskała na ekskluzywności, to właśnie na niej powstały pierwsze olejne latarnie, to tutaj jeździły dorożki, założono elektryczność i pierwszy tramwaj elektryczny!

Panorama_Plac_Wolności
Początkiem Piotrkowskiej jest ośmiokątny Plac Wolności, na którym widnieje dumna postać Tadeusza Kościuszki mierząca siedemnaście metrów.
Jej koniec znaczy Plac Niepodległości, pełniący rolę ważnego węzła komunikacji publicznej w Łodzi.
W końcu „od niepodległości do wolności droga daleka – 4,5 kilometra” – głosi stare łódzkie porzekadło.

6

7

 

pomnik Tuwima

9

14
Cała ulica Piotrkowska wpisana jest do rejestru zabytków. Mnóstwo tu pięknych kamienic i pomników, a każdy z nich ma swoją własną historię.
Po więcej informacji odsyłam tutaj – znajdziecie tu mnóstwo ciekawych faktów oraz kilkanaście pomysłów na wycieczki.

4
Przy naszych warsztatach wielkim wsparciem była dla mnie książka „Spacerkiem po Łodzi – Przewodnik dla dzieci”. O samej książce napiszę więcej niebawem.

Tymczasem zapraszam wszystkich do podglądania co przygotowały inne mamy w ramach warsztatów: