CZY JESTEŚ STATYSTYCZNYM RODZICEM?

Jakie masz plany na nadchodzący weekend? Czy wiesz, że statystyczny Polak spędza większość wolnego czasu przed telewizorem z rodziną lub samotnie przed komputerem? Większość z Nas nie dba o aktywność fizyczną ani o właściwą dietę. Niestety nasze złe nawyki szybko przenoszą się na dzieci. Powodując, że najbliższe prognozy dotyczące rozwoju naszych pociech są bardzo niepokojące. Co roku w naszym kraju przybywać będzie aż 400 tys. dzieci z nadwagą, w tym 80 tys. z otyłością. Przerażające, prawda?

Ponieważ dobrych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej najlepiej jest uczyć się w przyjemnych okolicznościach, warto brać udział w różnego rodzaju eventach, wydarzeniach sportowych i piknikach rodzinnych. Jest to doskonała okazja do poznania nie tylko zasad zdrowego odżywiania i różnych form aktywności fizycznej, ale zyskuje się możliwość lepszego poznania producentów i firm, których nazwy każdego dnia widzimy na półkach sklepowych.

plakat-odwazsie

Jednym z najciekawszych wydarzeń, które zbliżają się wielkimi krokami jest Piknik Rodzinny „OdWAŻ SIĘ być zdrowym na Narodowym”, organizowany przez Instytut Matki i Dziecka. Piknik odbędzie się 25 października 2014 na Stadionie Narodowym w Warszawie, na który serdecznie Cię zapraszam! Organizatorzy zaplanowali wiele ciekawych atrakcji zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Ja będę na pewno, może się spotkamy?

Wśród firm i marek wspierających Piknik Rodzinny i angażujące się w propagowanie zdrowego stylu życia jest Kropla Beskidu. Firma od wielu lat aktywnie wspiera różnego rodzaju wydarzenia sportowe i pikniki promujące rodzinną aktywność fizyczną oraz świadome, zdrowe odżywianie się. Przy okazji pozwala poznać smak naturalnej wody mineralnej pochodzącej z Tylicza w Beskidzie Sądeckim i jej znaczenie dla ludzkiego organizmu. No bo właśnie…

Pijesz czy nie pijesz?

Zastanawiałeś się kiedyś, jakie znaczenie w Twoim życiu odgrywa woda? Nie ta, która płynie z kranu ani ta, nad którą się relaksujesz każdego lata. Najważniejsza jest woda, którą pijesz. Dzięki której nawadniasz organizm i zapewniasz mu prawidłowe funkcjonowanie. Ważne jest nie tylko co pijesz, ale też jak to robisz. Bo żeby być zdrowym, należy zaczynać od postaw.

Zasiadając na kanapie przed telewizorem i wypijając kolejną szklankę słodkiej herbaty lub napoju gazowanego, nie zastanawiamy się zupełnie nad tym, jak bardzo zaniedbujemy swój organizm. Sami sobie wyrządzamy krzywdę świadomie rezygnując z aktywności fizycznej oraz picia wód, które są w stanie dostarczyć organizmowi wielu cennych pierwiastków.

ZALECANE NORMY PŁYNÓW

Jak dużo pijesz?

Szczególną uwagę powinno się przywiązywać do tego, co i w jakiej ilości piją dzieci. Mniejsze powinny przyjmować około 1 – 1,2 litra płynów na dobę, ale starsze dzieci zbliżyć się normą do dorosłych i wypijać już około 2 – 2,5 litra. Nie wychylać duszkiem szklanki płynu, ale popijać go często i po kilka łyków. Oczywiście część potrzebnych płynów dostarczamy organizmowi przez posiłki.

Jednak brak uczucia pragnienia wcale nie oznacza, że dziecko i my nie potrzebujemy nawodnienia. Do picia wody trzeba malucha przyzwyczajać od początku. Znaczne ograniczenie lub eliminacja słodkich napojów na pewno wyjdzie mu na dobre w przyszłości i będzie ważnym elementem, który zapobiegnie otyłości.

2WODA

Co pijesz?

Bardzo ważne jest jaką wodę się pije. Półki sklepowe zapełnione są dziesiątkami rodzajów wód – gazowanych, niegazowanych, wysoko, średnio i nisko zmineralizowanych. Wśród nich są również mineralne, źródlane i stołowe. Każdemu odpowiada inny smak (tak, każda woda smakuje inaczej!), ale też każdy z Nas potrzebuje innych minerałów i pierwiastków. Dlatego zawsze czytaj etykiety!

Mam nadzieję, że nie należysz do grupy stereotypowego Polaka i rodzica. Dbając o zdrowie dziecka i ucząc dobrych nawyków, robisz mu tak naprawdę największy prezent w życiu.

To jak spotkamy się w sobotę na Narodowym?

 

KROPLA_BESKIDU_LOGO

Wpis powstał we współpracy z Kroplą Beskidu

*zdjęcie tytułowe pochodzi z serwisu www.pixabuy.com

 • Paulina Kwiatkowska

  Szkoda, że szybciej nie wiedziałam, bo może bym się skusiła na Piknik. Niemniej życzę udanego wyjazdu!

 • Martyna K.

  Wydarzenie ciekawe i z pewnością warte uwagi. Szczerze mówiąc, piję, kiedy czuję potrzebę. nie jestem jakoś przyzwyczajona do popijania co chwilę.

  • U mnie na biurku zawsze stoi wielki kubek czegoś, a że nie jestem w stanie wypić go na raz – to popijanie weszło mi w krew.

 • Karolajn P-c

  No u Nas zdrowe nawyki są od Malego:) pijemy wode głównie i do tego czasem kawe inke, zajadamy warzywa i owoce. Słodycze niektóre i nie czesto. Tylko nieprzetworzone produkty. Z jogurtow tylko jogurty naturalne:) Ja ćwiczę a mala mnie podgląda i naśladuje:) I jakos idzie;)

  • @karolajnpc:disqus jak widać do stereotypów Ci daleko i bardzo dobrze! Szkoda, że jest takich osób tak strasznie mało!

   • Karolajn P-c

    nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak ważne jest nasze żywienie i na co wpływa! a jeśli nawet pojęcie mają to wydaje im się, że to lekko przesadzone.

 • Magda M

  Wydarzenie niewątpliwie ciekawe ale szkoda, że aż w Warszawie 🙁
  Co do wody i aktywności to fakt faktem, to są podstawy zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety jesień i zima bardzo rozleniwiają, dobrze że wiosenne słońce szybko nas aktywuje 🙂
  Pozdrawiam!

  • Tak wszystkie fajne wydarzenia są w Warszawie, czasami żałuję że mieszkam w Łodzi 🙁

 • Warszawianie to mają szczęście. U nas jak woda to idą pieniądze a samej wody to dzieciaki nie chcą już pić odkąd dziadkowie zaczęli syropy z jeżyn robić i woda musi być z sokiem. Ale piją ponad normę.

  • Pieniądze i u nas idą w tempie rwiącej rzeki, niestety.

 • Anna Ce

  u nas pije się tylko wodę 🙂

  • Anna Ce

   no i my dorosli kawe czy okazjonalnie % 🙂

 • Nie wiem jak to się stało, że choć starsza córa wodę uwielbia, pije dużo i chętnie sama się o nią dopominając, to synek wody prawie tknąć nie chce… Musi być do niej dolane choć trochę soku jabłkowego… My rodzice w ogóle soków nie pijemy – tylko woda i herbata, kawa…

 • Madleine

  My chyba statystytcznie nie jestesmy bo niedzielę rozpoczynamy zawsze spacerem o 9 rano i tv leci u nas sporadycznie . Rano bajka i potem tylko wieczorem serial jak mlody zasnie 🙂 Fakt ze mamy swoje grzeszki jak kazdy, ale woda u nas glownym zrodlem do picia a owoce przekaskami 🙂 Czasem az oczom nie wierze bo my z mezem wynieslismy z domow srednie nawyki zywieniowe… 🙂 Wiec teraz tym bardziej sie staramy !

 • Pingback: ODWAŻ SIĘ BYĆ ZDROWYM – CZYLI JAK UCZCIĆ ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z OTYŁOŚCIĄ - Mama Bloguje | Mama Bloguje()