NIE MOGĘ ZAJŚĆ W CIĄŻĘ. GDY DO SZCZĘŚCIA BRAKUJE TYLKO DZIECKA.

Nie mogę zajść w ciążęNie mogę zajść w ciążę. Gdy do szczęścia brakuje tylko dziecka

 

W Polsce działa kilkadziesiąt klinik specjalizujących się w leczeniu niepłodności. Za każdą z takich jednostek stoją ludzie, którzy dokładają wszystkich starań, aby pomóc w diagnozie i leczeniu tego problemu. To dzięki tym specjalistom niepłodność dla setek par nie jest już najgorszym koszmarem, a po prostu przykrym wspomnieniem. Opowiem Ci teraz historię swojej przyjaciółki, która przeżyła swój najgorszy sen, a teraz nawet przy jego wspomnieniu potrafi się uśmiechać.

 

Zaczęło się wspaniale, miała cudownego chłopaka, który po zaledwie kilku miesiącach oświadczył się jej, a w kolejnym roku wzięli ślub. Byli cudowną parą, ale w życiu każdego z nas przychodzi taki moment, że mając ukochanego partnera, piękny dom, stabilną pracę brakuje jeszcze jednego. Do szczęścia i im zabrakło największego skarbu, jakim jest dziecko. Oboje byli tego zdania, że to już czas, że chcą stworzyć prawdziwy, pełen śmiechu, emocji i ciepła dom, w którym słychać tupot małych stóp.  Po kilku pierwszych miesiącach starań zajścia w ciąże, Zosia – bo tak ma na imię moja przyjaciółka, przyszła do mnie na kawę. Właśnie wtedy padło pytanie – „ nie mogę zajść w ciążę, co zrobić?”. Nie wiedziałam, co jej odpowiedzieć. Tematu niepłodności każdy się boi. Często droga do posiadania dziecka nie jest jednak łatwa. Niezbędna jest masa badań, lekarskich wizyt i jeszcze więcej wsparcia. Moja przyjaciółka całkiem niedawno została szczęśliwą mamą, a ja postanowiłam wrócić do tematu niepłodności, bo wiem, że jest to ważne i potrzebne!

 

 

Nie mogę zajść w ciążę – 12 miesięcy starań i co dalej?

Całkiem możliwe, że Ty również starasz się o dziecko. Jednak, choć wiele kobiet boi się samego słowa „NIEPŁODNOŚĆ”, musisz wiedzieć, że niepłodność w większości przypadków kończy się upragnioną ciążą.

Jeśli w ciągu roku regularnego współżycia z partnerem nie możesz zajść w ciążę, mimo że nie stosujecie środków antykoncepcyjnych, najprawdopodobniej jesteście w 15% par, które dotyka problem niepłodności.

Starania o dziecko to bardzo stresujący czas. Łzy, smutek i złość, gdy znów kolejny test jest negatywny. Ból, gdy pojawia się kolejna miesiączka. Moment, w którym zbliżenie między dwojgiem kochających się ludzi przestaje być przyjemnością, a kalendarz to odliczanie płodnych dni. Im dłużej nie możemy począć upragnionego maleństwa tym bardziej się frustrujemy i czujemy coraz większą presję. Nie dopuszczamy do siebie myśli, że może pójść coś nie tak, jak to sobie wyobraziłyśmy. Po rozmowach z kilkoma lekarzami ginekologami, doszłam do wniosku, że im dłużej próbuje się zajść w ciążę, tym jest to trudniejsze. Chociaż nie ma badań, które udowadniają stwierdzenie, że stres jest przyczyną niepłodności – wiele kobiet skutecznie blokuje swój organizm pod wpływem ciągłej presji i myśleniu o dziecku, którego nie ma.

 

 

Niepłodność to nie wyrok

Nie poddawaj się! W przypadku niepłodności macie dużą szansę na posiadanie własnego potomstwa. To, że dotychczasowe starania nie przyniosły rezultatu jeszcze nic nie znaczy. Wybierz dobrą klinikę leczenia niepłodności i postaw na dokładną diagnostykę. Lekarz zleci rozszerzoną listę badań (poza ginekologicznymi, USG czy zwykłą morfologią), a Twój partner, poza klasycznymi badaniami krwi, odda swoje nasienie do badania, w którym ocenia się jakość, ilość oraz żywotność plemników.

Może to być droga prowadząca przez szereg badań, terapię hormonalną, zmianę stylu życia i odżywiania się (unikanie stresów, zdrowa dieta). Niepłodność nie jest jednak sytuacją beznadziejną, wymaga jedynie włożenia więcej starań w poczęcie dziecka.

Czy wiesz, że ponad 80% par, które przez rok bezskutecznie starały się o dziecko, w końcu zostaje szczęśliwymi rodzicami?

 

klinika leczenia niepłodności invimed

 

W klinice leczenia niepłodności – którą klinikę wybrać?

To właśnie dzięki leczeniu w klinice leczenia niepłodności moja przyjaciółka została w zeszłym miesiącu szczęśliwą mamą. Wybrała jedną z klinik leczenia niepłodności InviMed. Zresztą nie zastanawiała się długo. Są to placówki, które cieszą się dużym zaufaniem wśród swoich pacjentów i są najczęściej polecani drogą pantoflową.

 

Na co warto zwrócić uwagę wybierając odpowiednią klinikę leczenia niepłodności?

Po pierwsze na skuteczność działania i na doświadczenie specjalistów tam pracujących. Klinika powinna spełniać międzynarodowe standardy leczenia niepłodności. Bardzo ważne jest również bezpieczeństwo – zarówno waszych danych, historii leczenia jak i ewentualnych komórek rozrodczych. Dla wielu par barierą są koszty leczenia – dlatego klinika powinna mieć transparentny cennik, który bez żadnych ukrytych kosztów będziecie mieć do wglądu.

Ze względu na powyższe cechy moja przyjaciółka wybrała InviMed, a jej dziecko było jednym z 7000 maleństw, które przyszły na świat dzięki skutecznemu leczeniu i pomocy doświadczonych specjalistów. Dlatego warto pozwolić sobie pomóc. Udanie się do kliniki leczenia niepłodności to podstawowy krok, który należy wykonać, gdy pojawiają się problemy z zajściem w ciążę.

Jak wygląda pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności?

W klinice podejmiecie leczenie zgodne ze światowymi standardami, najlepiej dobrane do waszej sytuacji oraz uzyskacie pełne wsparcie, również psychologiczne. Na pierwsze spotkanie z lekarzem zabierzcie wyniki wszystkich wykonanych dotychczas badań. Warto też spisać sobie na kartce, co mówili poprzedni lekarze i jakie były stawiane diagnozy, a także odnotować, od kiedy dokładnie staracie się o dziecko i co zmieniliście już w swoim życiu, aby zwiększyć szanse na ciążę. Na miejscu zostaniecie poproszeni o wypełnienie kilkustronicowej ankiety medycznej.

Podczas rozmowy z lekarzem omówicie wszystkie zebrane wiadomości, wyniki badań i diagnozy. Wykona on również badanie ginekologiczne oraz USG. Następnie ginekolog zleci Wam kolejne badania. Zaproponuje wam metodę leczenia i przedstawi kolejne etapy starania się o dziecko a także wyda zalecenia, do których będziecie się stosować. Bardzo ważne jest, żebyście na takiej wizycie byli razem, bo przecież problem z zajściem w ciążę nie dotyczy jednej osoby, ale pary, która chce mieć dziecko.

Przede wszystkim musisz również wiedzieć, że kontrowersyjne w Polsce zapłodnienie in vitro jest traktowane tylko, jako ostateczność.

 

nie moge mieć dziecka

Niepłodność się leczy!

W Polskich klinikach stosuje się kilka różnych metod. Należą do nich między innymi:

 • monitorowanie cyklu, stymulacja owulacji u kobiet,
 • leczenie oparte na wzmocnieniu i zwiększeniu ilości nasienia u mężczyzn,
 • mikromanipulacja,
 • inseminacja,
 • chirurgiczne metody leczenia niepłodności (usunięcie mechanicznych przyczyn niepłodności: blizn, guzków, żylaków),
 • psychoterapia (usunięcie blokady psychicznej),
 • autoszczepionki w przypadku niepłodności immunologicznej.

 

Jak widzisz, niepłodność można leczyć na wiele sposobów, bo jej przyczyny mogą być różne. Ja nawet nie próbuję wymienić wszystkich możliwych metod. To lekarz specjalista dopasuje odpowiednie leczenie specjalnie dla Ciebie i Twojego partnera. Pomoże przejść przez kolejne etapy starania się o dziecko i będzie wspierał Was zarówno radą, jak i wiedzą medyczną.

 

Najważniejsze jest wsparcie.

 

Niezależnie od tego, jaką drogę leczenia niepłodności przyjdzie wam przejść, pamiętajcie, że nie ma przypadków beznadziejnych. Współczesna medycyna coraz lepiej radzi sobie z niepłodnością, dając tysiącom par szansę na doświadczenie rodzicielstwa. Musicie jednak przejść przez to razem. Wzajemnie się wspierać i być dla siebie oparciem w tych trudnych momentach. Wierzę, że wytrwacie i już niedługo przywitacie na świecie swoje wymarzone Maleństwo. A słowa – nie mogę zajść w ciążę – zostaną tylko niemiłym wspomnieniem.

 

Na potrzeby tekstu imię mojej przyjaciółki zostało zmienione.

 

13 komentarzy
 1. Ech…przeszłąm wiele, by miec córkę, choc wiem, że inni przeszli więcej! Starałam sie trzy lata, leki, stres, czas i kasa, łzy …… W końcu mam moja królewną, ale rodzeństwa już dać jej nie mogę 🙁

 2. U nas też był problem przy pierwszym dziecku. WIele nocy przepłakaliśmy razem z Męzem, ale na szczęście eraz mamy dwójkę kochanych maluchów

 3. Mam wielkie szczęście bo obie córki „powstały” raczej bez problemów. Jednak wiem, że obecnie wiele par boryka się problemem niepłodności i mogę sobie tylko wyobrazić co przeżywają.

 4. U mnie całe szczęście obyło się bez specjalistycznej pomocy, ale gdybym potrzebowała to bym się nie wahała skorzystać,

 5. Leczenie to jedna sprawa – ale moim zdaniem równie ważne jest to, żeby pomimo niepłodności umieć też żyć innymi rzeczami. Wiem z doświadczenia , że to jest bardzo trudne – ale jeśli za mocno się na tym wszystkim zafiksujemy to można przypłacić całą sytuację jeszcze większymi problemami ze zdrowiem ( depresją, myślami samobójczymi itd.)

  1. Do wszelkiego trzeba mieć zdrowe podejście. Czy jednak nie jest tak, że zyskała pani spokój wiedząc, że zrobiła pani wszystko co było możliwe? Mnie cały czas napędzała ta jedna myśl, że gdzieś za 10-30 lat spojrzę wstecz, i będę mogła z czystym sumieniem powiedzieć, że spróbowałam wszystkiego, co było możliwe. Nie będę sobie wyrzucać, że może gdyby coś tam, gdybym zrobiła albo nie zrobiła to byłoby tak czy siak. Proszę nie rezygnować i przeprowadzić wszystko do końca. Takiego lub innego. Życzę pani wszystkiego dobrego. Głowa do góry, pierś do przodu 🙂

   1. Ależ ja wcale nie zrobiłam „wszystkiego, co było możliwe”- lecz to, co uznałam za słuszne 🙂 Absolutnie tego nie żałuję – ponieważ jestem mamą adopcyjną wspaniałego 3,5-letniego synka (który trafił do nas w wieku 3 miesięcy) – i nie wyobrażam sobie, by mogło być inaczej. Po niespełna dwóch latach małżeństwa (w tym trochę ponad rok leczenia) zgłosiliśmy się do ośrodka adopcyjnego – ponieważ czuliśmy w głębi serca, że właśnie to będzie dla nas najbardziej odpowiednia droga. Nie chcieliśmy dalszego pielgrzymowania po lekarzach, faszerowania się hormonami, kolejnych operacji (miałam ich za sobą już 4). Nie chcieliśmy też in vitro – choć nie mamy nic przeciwko i bardzo mocno kibicujemy każdej parze, która podchodzi do tego zabiegu. W pewnym momencie po prostu doszliśmy do wniosku, że zależy nam na dziecku i na byciu rodzicami – a nie na ciąży samej w sobie. Dla nas to była najlepsza decyzja w życiu.

    1. Może źle się wyraziłam. Wszystko co możliwe niekoniecznie miałam na myśli wszystko medyczne. Chodziło mi bardziej o to, by zrobić to, co uważa się za słuszne, aby później nie żałować. Adopcja to też wyjście, takie o którym sama w pewnym momencie bardzo dużo myślałam. Stało się inaczej. Życzę pani i synkowi oraz mężowi wszystkiego dobrego 🙂

 6. To jest naprawdę trudny czas dla pary kiedy latami czekają na pojawienie się 2 magicznych kresek. Na synka czekałam 2,5 roku i tylko ja i mój mąż wie, jak bywało ciężko, ile razy łapałam doła. Testy kupowałam co miesiąc by znowu się załamać, jednak nadzieja nie opuszczała mnie nigdy. Bardzo się cieszę, że pojawia się coraz więcej informacji na ten temat.

 7. ja bardzo dlugo staralam sie o pierwsze dziecko, mimo że nie miałam wtedy jeszcze 30tki… pomoglo ovufriend, bo wiedzialam kiedy mam dni plodne i owulke, a dzieki temu kiedy szanse na ciaze są najwieksze. Teraz staramy sie o drugie, mam nadzieje że szybko zobacze 2 kreseczki