NOWOŚCI W DZIECIĘCEJ BIBLIOTECZCE. #7

W grudniu w naszym domu pojawiło się sporo nowości. Jednak skupiliśmy się głównie na czytaniu książek o świętach Bożego Narodzenia. Teraz nadrabiamy zaległości, a Tobie z przyjemnością prezentuje, co pojawiło się ostatnio na naszych półkach. Jak zawsze książek jest sporo i jest, w czym wybierać. Każdy z nas ma w nich swoje ulubione.

Książki dla dzieci – nowości z naszej półki

 

Martynka małe historie o wielkim szczęściu.

Martynka małe historie do czytania przed snem

G. Delahaye, M. Marlier

Wyd. Papilon

Książki o Martynce i jej przygodach od dawna zamieszkują nasze półki. Jest to jedna z bohaterek, które Nadusia bardzo lubi. Nic dziwnego, bo mała bohaterka jest po prostu przezabawną, małą dziewczynką, którą spotyka mnóstwo niekończących się przygód.

Książki podzielone są na opowiadania, idealne do czytania przed snem. Nie za długie i nie za krótkie. Często skłaniają do przemyśleń. Można się z nich również wiele nauczyć. Często w historiach występuje słownictwo, nieznane dzieciom a dotyczące konkretnego tematu opowiadania, takie jak np. kuchmistrz, karotka, kadłub, trykot, akompaniament, nosiwoda, płatnerz, wąwóz. Nie są to słowa, które zna większość pięciolatków. Jednak już w samej książce można znaleźć ich wytłumaczenie, a Nadia chętnie rozszerza o nie słownictwo.

Opowiadania o Martynce są ciekawe i interesujące, maluchy się przy nich nie nudzą. Sama bohaterka jest bardzo barwną postacią, o której nie da się zapomnieć.

Książki polecam szczególnie dziewczynkom w wieku od 4 roku życia, choć na pewno zainteresują również małe panienki, które umieją już samodzielnie czytać.

 

Kreatywna Biblia dla dzieci

Wyd. WAM

W naszym domu tematyka religii i Boga dość często przewija się w rozmowach. Jesteśmy rodziną wierzącą i ja swoje wartości przekazuje dzieciom. Odmawiamy wieczorem pacierz i często wspominamy różne zdarzenia z Biblii. Kreatywna Biblia wpasowuje się w nasze życie idealnie. To często od czytania jej zaczynamy kolejną rozmowę. Teksty, zaczerpnięte z Biblii i przystosowane do małego słuchacza są dużo łatwiejsze do zrozumienia dla dziecka. Potrafią zainteresować i przyciągnąć uwagę. Pogłębiają wiarę. Kto spotkał się tak jak ja z pytaniami o wniebowstąpienie, ukrzyżowanie czy nawet samą obecność niejako niewidzialnego Boga, wie, że nie są to łatwe pytania i ciężko na nie odpowiedzieć kilkulatkowi tak, aby zrozumiał sens. Jedna ta książka potrafi w tym pomóc.

Całość podzielona jest na dwie części – Stary i Nowy Testament. Nawiązuje do znanych nam przypowieści i historii takich jak np. powstanie świata, wieża Babel, potop, dziesięć przykazań czy zamiany wody w wino i wskrzeszenie Łazarza. Każda z historii napisana jest przyjaznym dla dziecka językiem. Opowiadania przeplatane są zadaniami dla dzieci – kolorowankami, zagadkami czy obrazkami powstałymi w wyniku połączenia kropek.

Książka jest ciekawa i interesująca, a kreatywne zadania są idealnym uzupełnieniem jej treści. Szczególnie polecam dla dzieci od 5-6 roku życia.

 

Pierwsza książka mojego dziecka.

Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom

Jest to niezwykły projekt Fundacji ABCXXI, kierowany do najmłodszych dzieci. Zaleca się by czytać tą książkę maluszkom, już od pierwszych dni życia. Kampania „Czytanie od urodzenia” ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce. My, jako rodzice doskonale wiemy, że to od nas w dużej mierze zależy czy nasze dzieci pokochają książki. To my czytamy pociechom, oswajamy je ze słownictwem i pokazujemy świat za pomocą zawartych w nich ilustracji. Często dzięki tym zabiegom wpajając dzieciom miłość i szacunek do książki i słowa pisanego. Badania dowodzą, że czytanie dzieciom powinno trwać przynajmniej 20 minut dziennie, by przynieść miarodajne korzyści dla naszych maluchów. My zazwyczaj przekraczamy ten czas, ale moje dzieci miłość do książek mają wrodzoną i choćby oczy same się zamykały kilkanaście stron zawsze musi być przeczytane.

Pierwsza książka mojego dziecka prócz przyświecającej jej idei jest równie bardzo interesująca dla maluszków. Zawiera proste, wpadające w ucho wierszyki, o świecie, który nas otacza, jak dom, rodzina, części ciało czy miasto. Dodatkowo w treść wplecione są również utwory naszych znanych rodzimych poetów – Juliana Tuwima, Janiny Porazińskiej oraz Ewy Szelburg-Zarembiny. Każdy wierszyk obrazują kolorowe ilustracje przyciągające wzrok dziecka.

Wydanie jest przyjazne i bezpieczne dla maluszków. Okładka jest miękka, ma zaokrąglone rogi a grube i twarde strony, zapewnią użyteczność książki nawet przy najmłodszych słuchaczach.

Mój Maksio jak Nadusia, bardzo lubią wierszyki w niej zawarte, z czego część znają już na pamięć i czytają razem ze mną.

Książka dostępna jest tylko w księgarni Bonito.

 

Elmer Kolorowe przygody

Elmer i wyjątkowy dzień

D. Mckee

Wyd. Papilon

Jeśli jeszcze nie znasz Elmera, to musisz szybko nadrobić braki. Elmer to wyjątkowy słoń i to nie tylko ze względu na jego kolorowe umaszczenie. Jest zabawny, wyrozumiały i jest po prostu ulubieńcem dzieci. Jego przygody śledzą pociechy na całym świecie. Nic, więc dziwnego, że wydano już ponad 20 książek z tym bohaterem w roli głównej. Również w naszym domu nie mogło zabraknąć kilku pozycji. Każde opowiadanie zawiera sporą dawkę poczucia humoru oraz cenne lekcje, które obfitują w liczne wartości edukacyjne jak uczciwość, zdrowa rywalizacja, umiejętność przegrywania, czy wiele innych. Jednak jedną z najważniejszych jest przesłanie, że bycie innym od reszty wcale nie oznacza bycie gorszym. Tolerancja dla kolorowego słonia, na tle innych szarych jest jedną z najważniejszych lekcji dla młodego czytelnika. Tolerancja to towar deficytowy, szczególnie w dzisiejszym świecie. Warto, więc ją wpajać od najmłodszych lat.

Książki o Elmerze wyróżniają się również bogatą, kolorową a jednocześnie prostą szatą graficzną. Większość stron pokryta jest w większości ciekawymi ilustracjami, które dzieci kochają już od najmłodszych lat. Mój dwulatek potrafi spędzić kilkanaście minut na oglądaniu samej książki i wyszukiwaniu wśród innych słoni, głównego bohatera.

Książka przypadnie do gustu już 3-4 latkom, a Elmer stanie się jednym z ulubionych bohaterów zarówno dla rodzica jak i jego pociech.

 

Reksio szczeniak

L. Fabisińska

Wyd. Papilon, Publicat S.A.

Reksio to jeden z moich ulubionych bohaterów z dawnych wieczorynek. Kto z moich rówieśników nie marzył o tak wspaniałym i mądrym piesku na własność? Zawsze z radością śledziłam jego losy w telewizji, a teraz z jeszcze większą radością pokazuję jego historie swoim własnym pociechom.

Powiem jednak szczerze, że nie pamiętam skąd tak naprawdę wziął się Reksio – on po prostu był od zawsze. Dopiero teraz po 50 latach od powstania tego bohatera, na podstawie odnalezionego scenariusza powstała książka o początku przyjaźni Adasia i ulubionego pieska. Jest ona przepełniona miłością, siłą przyjaźni oraz dobrym humorem.

Książka pisana jest sporą czcionką, co ułatwi czytanie jej przez maluchy samodzielnie. Książka wypełniona jest całostronicowymi ilustracjami przywołującymi znaną nam z telewizji bajkę.

Jestem przekonana, że jeśli tylko przedstawisz swoim maluchom Reksia pokochają go od pierwszego wejrzenia. W sumie czy jest ktoś, kto, by nie polubił tak zacnego psiaka?

 

Sen Alicji, czyli jak działa mózg

J. Vetulani, M. Mazurek, M. Wierzchowski

Wyd. WAM

Fantastyczna pozycja zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Obfitująca w wiele ciekawostek i wiedzy z zakresu neurobiologii. Napisana w sposób przystępny i zrozumiały praktycznie niezależnie od wieku. Gdy sięgnęłam po nią pierwszy raz i przekartkowałam, byłam przekonana, że moja pięciolatka jest na nią za mała. Jednak Nadusia zwęszyła ją na moim biurku i przepadła zachwycona ilustracjami. Strasznie wciągnęła ją ta książka i zawarte w niej informacje o mózgu, który nigdy nie śpi.

Również i ja dzięki niej uzupełniłam pewne braki i usystematyzowałam wiedzę, a Nadia nauczyła się masy nowych rzeczy. W końcu nie każdy pięciolatek wie skąd się biorą emocje, sny, jak działa pamięć czy co to są hormony. Nie są to łatwe tematy dla małego dziecka, jednak profesor Vetulani przetłumaczył to na dziecięcy po mistrzowsku.

Całość ubrana jest w świetną szatę graficzną, interesujące grafiki od razu przyciągają wzrok i to wcale nie tylko dzieci. A prowadzenie dialogu między mózgiem, innymi organami ciała oraz samą ich właścicielką jest po prostu boskie.

Z przyjemnością polecam książkę każdemu, nawet dorosłym, którzy dzieci nie posiadają. Jest, bowiem idealnym przykładem jak dobrze wytłumaczyć i przekazać wiedzę na tematy dość ciężkie i trudne. Ciężko mi ująć grupę docelową jednak z pewnością książka zainteresuje już rezolutnych czterolatków, a swoją zawartością przykuje uwagę nawet babć i dziadków.

 

Reksio encyklopedia

Wyd. Papilon

To książka dla starszych dzieci, które interesuje otaczających je świat i zjawiska na nim występujące. Znajdziemy w niej dużo merytorycznej wiedzy napisanej przystępnym dla młodszych czytelników językiem. Całość podzielona jest na sześć działów tematycznych: Astronomia, Chemia i fizyka, Człowiek i życie, Królestwo zwierząt, Matka Ziemia oraz Technika, nauka i historia. Znajdziemy w niej masę ciekawostek oraz wiedzy w pigułce. Całość ubrana w bardzo ciekawą szatę graficzną z masą zdjęć oraz ilustracji.

Jednak jest to pozycja skierowana z myślą o starszych dzieciach, myślę, że co najmniej dla 7-9 latków. Młodsze szkraby mogą nie poradzić sobie z jej zrozumieniem.

Na tym kończymy dzisiejszy przegląd nowości, a kiedy Ty czytasz te słowa na moim biurku czekają już kolejne pozycje godne polecenia. Czasami gorąco żałuję, że sama mam tak mało czasu na czytanie, posiadanie i wychowywanie dzieci – jest dość pracochłonnym zajęciem. Cieszę się jednak, że mogę bez ograniczeń czytać książki dla dzieci wraz z dziećmi. To chyba jeden z największych powodów uginających się pod ciężarem książeczek w dziecięcym pokoju 🙂

 

Baśniobór. Nowe przygody. Smocza Straż.

B. Mull

Wyd. WAB

Baśniobór to jedna z najciekawszych serii czytelniczych dla starszych dzieci oraz młodzieży. Masa fantastycznych, interesujących bohaterów, bajkowych światów i szybkiej wciągającej akcji. Po latach autor wznowił serię czego wynikiem jest Smocza Straż.

Co prawda jest to książka jeszcze nieodpowiednia dla moich maluchów, ale tak ciekawa że postanowiłam o niej napisać. Wiem, że bloga czytają również mamy, które posiadają starsze pociechy. Jeśli wasze dziecko lubi czytać i jest w wieku 12+ to jest to książka którą zdecydowanie warto kupić. Osobiście sama uwielbiam tą serię i chętnie wracam do kolejnych powieści tego autora.

Baśniobór. Księga Wyobraźni.

B. Mull

Wyd. WAB

Fantastyczna kreatywna książka zarówno dla starszych dzieci jak i młodzieży. Idealna na długie jesienno – zimowe wieczory, gdyż nie da się przy niej nudzić. Nie tylko dla fanów Baśnioboru, jednak to właśnie oni będą czerpać z rozwiązywania każdego kolejnego zadania najwięcej radości. Zadań, zagadek jest cała masa. Jest to świetne połączenie zabawy, kreatywności i licznych wartości edukacyjnych.

Książka wydana jest pięknie, przybrała formę poniekąd starego pamiętnika czy księgi zaklęć. Jest bardzo dopracowana, estetycznie z dużą dbałością o szczegóły. A sama okładka przyga już nawet moje szkraby. Przechodząc kolejne strony, rozwiązując zagadki użytkownik ma wrażenie jakby odkrywał jakiś sekret lub poszukiwał skarbu.

Jestem pewna, że dzieci w wieku szkolnym (+12), znajdą w niej coś dla siebie i nie będą się mogły od niej oderwać. Pozycja zachwyci również dorosłego czytelnika 🙂 takiego jak ja 🙂

 

 

Jeśli interesują, Cię inne książki z naszej dziecięcej biblioteczki kliknij tutaj.