OCET – 10 RAD NA TANIE I SZYBKIE SPRZATANIE

ocet tanie i szybkie sprzątanie

Wielkimi krokami zbliża się świąteczny okres a wraz z nim okres świątecznych porządków. Dlatego też w zakładce House Menager pojawia się nowa zakładka – Sprzątanie. Przez jakiś czas mieszkając w Norwegii pracowałam dla jednej z firm sprzątających. Z chęcią podzielę się z Wami kilkoma sposobami na szybkie i „bezbolesne” porządkowanie wszystkich czterech kątów. Na wstępie podzielę się z wami moją miłością do octu.

Dlaczego warto używać ocet podczas sprzątania?

Ocet jest naturalny i absolutnie niesamowity, jako środek do utrzymywania czystości. Dzięki zawartości dużej ilości kwasu, zabija wszelkiego rodzaju zarazki i bakterii. Jest w stanie unieszkodliwić nawet pleśń i grzyby. Co prawda jego zapach nie jest może cudowny, można przyznać, że wręcz śmierdzi. Jednak nie będę ukrywać, że w wielu zastosowaniach – jest niezastąpiony.

 

10 sposobów na użycie octu

1. Ocet do mycia płytek podłogowych i ściennych

Ocet ma to cudowne zastosowanie, że nie zostawia smug. Dzięki temu nadaje się idealnie do czyszczenia wszelkich powierzchni gładkich i błyszczących. Jeżeli chodzi o podłogi rozrabiamy ocet w wodzie w stosunku pół szklanki octu na 4 litry wody. W tej mieszaninie zanurzamy mopa i przecieramy odkurzoną podłogę. W ten sam sposób właśnie mopem myjemy płytki na ścianach w łazience – mopa jednak dokładnie wyciskamy. Idealne odświeżenie łazienki nie tylko przed świętami. Co najważniejsze – nie zostawia smug a wszystko ładnie się błyszczy.

 

2. Ocet do czyszczenia dywanów

Jeżeli posiadasz odkurzacz parowy wystarczy do zbiornika dolać octu rozrzedzonego wodą i „odkurzyć” dywan jak zawsze. Po wyschnięciu zapach znika a dywan wygląda jak nowy. Jeżeli nie posiadasz takiego odkurzacza – tak jak ja, wystarczy do wody, którą pierzesz dywan dodać szklankę octu i wyprać dywan jak zawsze. Dzięki temu odzyska dawną świeżość i kolor. Trzeba jednak przed pierwszym użyciem sprawdzić i przetestować na jakimś małym kawałku – jak zareagują barwniki zawarte w dywanie.

 

3.  Ocet idealny do czyszczenia ekspresu do kawy.

Raz w miesiącu powinno sie czyścić ekspres do kawy, jeśli jest w stałym użytku. Nie pisze o przecieraniu go z kurzu – trzeba go posprzątać i umyć od wewnątrz. Nie zgadniecie al idealny będzie do tego ocet. Wystarczy by w miejsce wody do pojemnika wlać ocet i uruchomić pełen cykl zaparzania kawy – oczywiście bez wsypywania kawy. Następnie uruchomić urządzenie jeszcze dwukrotnie samą wodą w celu pozbycia sie nieprzyjemnego zapachu octu. Taki zabieg przedłuża żywotność ekspresu i usuwa resztki osadów z przewodów i filtrów pozwalając w pełni cieszyć się aromatem naszej ulubionej kawy.

 

4. Używanie octu do czyszczenia kuchenki mikrofalowej.

Do mikrofalówki wstawiamy pół szklanki octu i włączamy ja dosłownie na 2 minuty. Po cyklu otwieramy drzwiczki i przecieramy wilgotną ściereczką. Mikrofala wygląda jak nowa. Użycie octu w ten sposób niweluje również wszelkie mało przyjemne mikrofalówkowe zapachy.

 

5. Błyszcząca stal nierdzewna.

Co raz więcej osób ma w swojej kuchni urządzenia ze stali nierdzewnej, na których bardzo szybko powstają zacieki i ślady brudnych odcisków np. palców. Nie trzeba kupować drogich środków by je usunąć. Tutaj również wystarczy ocet i dwie ścierki. Jeną nawilżoną octem przecieramy brudne plamy, drugą suchą wycieramy pozostałości octu.

Zobacz również:

Najlepsze domowe sposoby na pozbycie się kurzu

6. Czyszczenie lodówki

Tutaj Ameryki nie odkryłam. Gdyż ten sposób jest zazwyczaj przekazywany z pokolenia na pokolenie. Woda do mycia lodówki zawsze musi być uzupełniona pół szklanki octu – niweluje dzięki temu nieprzyjemne zapachy jak również nie zostawia smug na szklanych powierzchniach.

 

7. Mycie gąbek i ściereczek

Przynajmniej kilka razy w miesiącu powinniśmy zająć sie pielęgnacją gąbek, którymi zmywamy naczynia, ściereczek, którymi przecierami kurze i mopami, którymi myje się podłogę. Najlepiej zanurzyć wszystkie te rzeczy na noc w roztworze octu z wodą. Rano wypłukać je w letniej wodzie. Nie dość, że odzyskają „normalny zapach” to w ten sposób dobrze je zdezynfekujecie.

 

8. Deski do krojenia.

Nie wiem czy wiesz, ale to właśnie na deskach do krojenia – szczególnie drewnianych – w naszej kuchni czai się najwięcej bakterii, więcej nawet niż w niemytym przez miesiąc wc. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Jednak mikrocząsteczki pożywienia krojonego na naszych deskach wnika w jej strukturę i tam się rozkłada i fermentuje tworząc skupiska bakterii. Dobrze je przynajmniej raz w tygodniu spryskać wodą z octem rozrobionym w stosunku 1: 1 (na szklankę octu – szklanka wody). W ten sposób uśmiercisz to, co tam udało Ci się wyhodować

 

9. Mycie okien i powierzchni szklanych

Jeżeli masz problemy myciem okien – cały czas zostają  na szybach smugi, do wody dolej octu. Wtedy szybko uzyskasz najlepszy efekt.

 

10. Użyj octu do czyszczenia czajnika

Raz w miesiącu powinno się czyścić czajnik. Najlepiej wieczorem wlać do niego miksturę octu i wody w proporcji 1: 1, zagotować i zostawić do rana. Tego sposobu można używać zarówno do czajników tradycyjnych jak i elektrycznych. Dzięki temu pozbędziesz się kamienia i osadu z wody, co również przełoży się na zużycie mniejszej ilości energii podczas kolejnego gotowania