PIELĘGNACJA, PRANIE, PRASOWANIE I SUSZENIE UBRAŃ

W moim życiu większość najcenniejszych wskazówek i rad dała mi moja mama. To właśnie ona pokazała mi wiele sztuczek o których ja nie miałabym pojęcia. Kierowała mnie w byciu „perfekcyjną panią domu” 😉

Jako,  że pranie i prasowanie nie należą do moich ulubionych zadań domowych,  staram się ułatwiać sobie pracę tak bardzo jak to możliwe, Tak by nie robić tego po kilka razy. Wszystkie cenne uwagi dotyczące tego pracochłonnego obowiązku domowego zebrałam w jedno, mam nadzieję, że i wam się przydadzą. Jeżeli macie inne cenne wskazówki – wszystkie przyjmę z wielką przyjemnością!

 

pranie ubrań

PIELĘGNACJA UBRAŃ

Po zakupie ubrania, przejedź po guzikach bezbarwnym lakierem do paznokci, wtedy kolor nie będzie schodził ani odpryskiwał.

Zwracaj uwagę na to, aby ubrania w szafie nie wisiały zbyt ciasno. Tkanina musi swobodnie oddychać, inaczej się gniecie.

Problem z zacinającymi się zamkami błyskawicznymi (ekspresami) pomoże rozwiązać mydło w kostce. Przejedź nim kilkakrotnie po ząbkach ekspresu i to powinno pomóc. Zamiast mydła można również użyć świecy.

Większość ubrań powinna być przechowywana poskładana na półkach, wieszanie ubrań niepotrzebnie prowadzi do ich rozciągania.

Staraj się unikać perfum i innych kosmetyków zawierających alkohol – mogą spowodować wyblakniecie koloru i uszkodzenie delikatnych wykończeń materiału.

Chroń  ubrania jedwabne od bezpośredniego światła, od którego jedwab blaknie i uszkadza włókna. Jedwab powinien być czyszczony każdorazowo po założeniu.

Perfumy, dezodorant i silne pocenie może spowodować uszkodzenie włókien na stałe.

Postaraj się by Twój zmywacz do paznokci nie znalazł się na ulubionej bluzce. Aceton rozpuszcza tkaniny!

pralka dla dzieci

PRANIE UBRAŃ

Używaj do prania wyłącznie takich środków piorących, które nie zawierają fosforanów (a ściślej: ortotrójfosforanu sodu), zatruwających zbiorniki wodne. W ten sposób przyczynisz się do ochrony środowiska.

Przed praniem posegreguj ubrania, staraj się prać oddzielnie białe, jasne i ciemne rzeczy.

Oddzielaj rzeczy z najdelikatniejszych tkanin i upierz je ręcznie.

Pamiętaj o wyjęciu z kieszeni ubrań rzeczy, które nie mogą się zamoczyć.

Używaj płynu do prania lub proszku w ilości wskazanej na opakowaniu – za mała ilość nie dopierze rzeczy, za duża ilość może uszkodzić pralkę i zostawić na ubraniach zacieki.

Bęben pralki nie może być przesadnie wypełniony. Przepełnienie bębna może spowodować iż ubrania się nie dopiorą, a silnik pralki może ulec uszkodzeniu.

Pierz ubrania zgodnie z wytycznymi wskazanymi na metce – oznaczenie na metkach.

Dopasuj program prania do faktycznej zawartości bębna.

Ustaw odpowiednią temperaturę prania w zależności od pranych rzeczy.

temperatura prania a jego rodzaj

źródło: www.multishop24.pl

Przed praniem zawsze wywracaj ubrania na lewą stronę i zapinaj suwaki – ząbki mogą zaciągnąć delikatne tkaniny.

Pościel i ręczniki będą ładnie pachnieć po dodaniu do prania olejku eterycznego.

Białe koszule odzyskają świeżość jeśli do prania dorzucisz kilka plastrów cytryny.

Jeśli kołnierzyk koszuli jest bardzo brudny, można go natrzeć szamponem do włosów, który rozpuści tłuszcz. Po godzinie upierz koszulę tak jak zwykle.

Ciężkie plamy staraj się zapierać zaraz po zabrudzeniu.

Jeżeli masz tzw „twardą wodę” użyj do prania łyżki octu lub łyżki soku z cytryny. Spowoduje to, że woda zmięknie a plamy łatwiej zejdą.

Są pewne ubrania których nie powinno się prać samodzielnie, płaszcze, kurtki zimowe oddawaj zawsze do pralni.

Dziecięce ubranka nie potrzebują by prać je w innym proszku, niż pranie dorosłych. Trzeba zwrócić tylko uwagę czy w składzie nie ma sztucznych barwników i substancji zapachowych.

Rzeczy delikatne pierz w specjalnych woreczkach by ich nie uszkodzić, jeżeli takowych nie posiadasz włóż je np. w poszewkę po jaśku.

Unikniesz zafarbowania ubrań gdy użyjesz odpowiednich chusteczek wyłapujących kolor lub gdy upierzesz je oddzielnie.

żelazko dla dzieci

PRASOWANIE

Możesz przyśpieszyć prasowanie umieszczając na desce do prasowania pasek folii aluminiowej, która odbija ciepło. Dzięki niej nie będziesz musiała prasować ubrań po obu stronach.

Do małych powierzchni – krawat, kołnierzyk zamiast żelazka możesz użyć prostownicy.

Jeśli do wody w żelazku z nawilżaczem dolejesz kilka kropelek swoich ulubionych perfum, ubrania będą pachnieć tak, jak lubisz.

Przy prasowaniu męskich koszul powinnaś przestrzegać następującej kolejności: najpierw kołnierzyk i mankiety, potem rękawy i część przednia, a na końcu tył koszuli. W ten sposób zaoszczędzisz sobie niepotrzebnego wysiłku.

Ubrania w ciemnym kolorze prasuj po lewej stronie, unikniesz w ten sposób świecących śladów po żelazku.

suszarka-na-pranie

SUSZENIE

Jeżeli używasz suszarki a zapomniałaś dodać do prania płynu do zmiękczania tkanin, wystarczy że umoczysz ściereczkę w jego roztworze, wyciśniesz i wrzucisz razem z praniem do suszarki.

Po wyjęciu z pralki ubrania dobrze strząśnij i najlepiej od razu powieś. Jeżeli powiesisz pranie gdy jeszcze jest ciepłe jest większa szansa, że nie będzie bardzo wygniecione.

Ubrania w żywych kolorach i czarne nie powinny być suszone w dużym słońcu – kolory mogą wyblaknąć.

Ubrania z wełny powinny być suszone w pozycji leżącej – na płasko, wieszanie ich może spowodować deformację odzieży.

 

Lubicie prać? A może znacie inne ciekawe rady o które warto byłoby powiększyć tą listę?