PRASOWANIE UBRAŃ – 11 ZŁOTYCH ZASAD PRASOWANIA

Na mojej liście obowiązków znajduję się pozycja, której bardzo nie lubię. Mianowicie prasowanie! Często zastanawiam się dlaczego zrobienie samego prania nie wystarcza? Niestety każdy z nas ma na swych listach rzeczy, których robić nie lubi. Dzisiaj przedstawiam wam dziesięć sztuczek, które ułatwiają to mało przyjemne zajęcie. Dodatkowo czyniąc je szybszym i bardziej wydajnym.

żelazko bosch

PRASOWANIE UBRAŃ – 11 ZŁOTYCH ZASAD PRASOWANIA

Odpowiednia temperatura

Dobranie odpowiedniej temperatury do właściwego materiału to polowa sukcesu. Jeśli nie jesteś pewna jaka temperatura jest właściwa, pamiętaj by przed użyciem żelazka sprawdzić zachowanie tkaniny w jakimś niewidocznym miejscu.

Podwójne ciepło

Użyj folii aluminiowej pod materiałem deski do prasowania. Skrócisz czas prasowania o połowę, ponieważ aluminium odbija ciepło żelazka, skutecznie wygładzając jednocześnie drugą stronę ubrania.

Czysta woda

Nawet jeśli w instrukcji obsługi jest informacja, że można używać wody z kranu, zawsze używaj wody przegotowanej (i chłodnej) lub wody destylowanej w żelazku. Pozwoli to zapobiec zatykaniu się żelazka, oraz ograniczy powstawanie kamienia.

Prasuj po lewej stronie.

Zawsze prasuj czarne i ciemne ubrania po wewnętrznej stronie, aby uniknąć połysku na tkaninach (wybłyszczania)

Mankiety i kołnierze

Mankiety i kołnierze, a także obszycia wyprasuj najpierw, by uniknąć odkształceń.

Prasuj prosto

Zawsze prasuj przy użyciu prostych ruchów, tam i z powrotem. Ruchy okrężne mogą rozciągnąć tkaninę i skracają w ten sposób żywotność ubrania.

Nie spłaszcz ubrania

Są takie wzory tkanin oraz hafty i koronki, które są naturalnie wypukłe. Jeśli w twojej szafie się takie znajdują, na desce połóż gruby ręcznik, na nim dopiero ubranie wypukłym elementem do ręcznika. Powinnaś w ten sposób uniknąć spłaszczenia materiału.

Ciężkie zagniecenia

Łatwiej się rozprasuje, gdy zrosimy je lekko wodą. Także te które zaprasujemy sami.

Utrzymuj czystość żelazka

Regularnie czyść żelazko, aby uniknąć osadów i kamienia, które mogą zniszczyć Twoje ubranie. Stopę żelazka można czyścić ciepłą ściereczką nasączoną roztworem wody z octem. Trzeba pamiętać by żelazko było lekko rozgrzane – wtedy brud łatwiej schodzi.

Rozwieszaj ubrania

Każde pojedyncze ubranie zaraz po wyprasowaniu rozwieś na wieszaku. Wtedy możesz być pewna, że ciężka praca któą właśnie zrobiłaś nie pójdzie na darmo i nie zrobią się jakieś zagniotki.

Plisy i zakładki na ubraniach

Podczas prasowania, używać spinaczy do bielizny by zachować właściwy kształt plis i zakładek. Prasuj je ostrożnie by nie popsuć fasonu ubrania.

Takie były moje złote wskazówki i zasady znienawidzonego prasowania. Jednak od dziś, kiedy zaczęłam testować nowe żelazko Bosch Sensixx’x DI90 kilka rzeczy się zmieniło. Wczoraj rozpoczęłam testowanie żelazka i kilka rzeczy miło mnie zaskoczyło. Może prasowania nie pokocham ale jż wiem, że będzie o niebo łatwiejsze.

Dzisiaj zdradzę Wam tylko, że przestałam przypalać ubrania, których nie wiedziałam jaką temperaturą prasować. Ten nowy wynalazek ma bowiem jeden program temperatury, które dopasowany jest do każdego rodzaju tkaniny. Jednak o samym żelazku opowiem Wam następnym razem!

Mam nadzieję, że podzielicie się ze mną swoimi wskazówkami na prasowanie w komentarzach! Z chęcią również przeczytam wasze posty dotyczące prasowania!

Wpis powstał we współpracy z marką Bosch

 • A ja się zawsze dziwiłam czemy mi te smugi wyskakują na ciemnych spodniach męża 😛 Dzięki ! Ja też z tych nie lubiących prasowanie. Taki Bosch to by może mnie przekonał 🙂

 • Marcelina

  Ja mam prasowacz parowy i jest super ! Prasować nie za bardzo lubię.. ok … jak nie muszę to nie prasuję 🙂

 • Zasady, o których piszesz są mi znane… choć zbyt często nie używane, bo prasowanie to coś czego nie trawię bardzo. Na szczęście w naszych szafach cała masa ubrań, które po praniu wystarczy porządnie strzepać i na wieszaku wysuszyć. O prasowaniu wtedy mowy nie ma. Żelazko w użyciu od święta i niech tak pozostanie 🙂

 • Agu z CiazaIcalaReszta.pl

  Nienawidzę prasować, ale trzeba:) Odkładam tylko ciuchy na kupę, czekając aż jakimś cudem kupa z ciuchami do prasowania zniknie 😉

 • Karolina M.

  Już Ci zazdroszczę tego żelazka! Ja niby uwielbiam prasować i każde pranie jest całe prasowane, ale tym sprzętem bym nie pogardziła

 • No no sprzęt pierwsza klasa, chyba zainwestuje w taki wydatek, bo mimo ze prasować(co dziwne) lubię, to żelazko przydałoby się porządniejsze 🙂 Ale wstrzymam się do następnego wpisu o tym cacku! Czekam z niecierpliwością! 🙂

 • Tomek

  Świetny sprzęt! Nienawidzę prasowania, ciekawe czy byłoby inaczej gdybym miał takie żelazko… Chyba się skuszę 🙂 Czekam na kolejne wpisy!

 • nie wiedziałam że prasować wolno tylko prosto, i też nie lubię prasować, ale z takim żelazkiem to mogłoby się zmienić 🙂

 • Mamajaga

  nie prasuje ubrań, jak już to rzadko…nauczyłam się jak ..nie prasować:)

 • niedawno zmieniałam żelazko i kupiłam Bosch-a, bo mam zaufanie do tej marki, również dzięki osobistej współpracy. Moje żelazko to innymodel, ale jestem z niego zadowolona. Twoje nie ma ustawień temperatury ? Bardzo mnie to zaciekawiło ! Będę czekać na resztę wpisów w takim razie.

 • Aga

  Ja mam jakieś najprostsze żelazko i wyciągam je kiedy już naprawdę muszę – nie lubię, a przede wszystkim nie umiem prasować 🙂 Twoje rady bardzo się przydadzą przy najbliższej okazji 🙂

 • Bardzo fajne żelazko, zresztą jak większość produktów Bosch & Siemens! gdyby tak jeszcze samo prasowało … 😉

 • MM

  Przydatne rady 🙂 niektore znane, ale zapominane, inne musze wyprobowac… Przydatny wpis. A jak odkamieniasz zelazko???

 • Ja się niestety niczym nie podzielę, bo prasować nienawidzę i robię to tylko i wyłączenie w ostateczności. Jak nie muszę to sobie odpuszczam. Zawsze podziwiam moją chrzestną, która ma szóstkę dzieci i każdemu oprócz ciuchów prasuje również majtki i skarpetki. Masakra. Ja bym nie dała rady…

 • Paulina Kwiatkowska

  Ja nie za bardzo lubię prasować, ale kiedyś chyba przyjdzie taki moment, że nie będę miała wyboru.

 • Kiti

  Szczerze mówiąc to nie wiem, czy kiedykolwiek coś w życiu prasowałam od początku do końca.

 • oooo bardzo przydatne rasy o tym ręczniku przy wypukłych materiałach nie słyszalam !!!