WSPIERAM WALKĘ O LEPSZY PORÓD! #lepszyporód

Poród to nie zawsze najszczęśliwsze przeżycie, które z uśmiechem przywołuje chwile narodzenia naszego dziecka. Dużo częściej powoduje gorycz i niesmak związany z zachowaniem personelu medycznego. Brak empatii, chamstwo i traktowanie rodzącej przedmiotowo, jako kolejny numer statystyczny powoduje u wielu z nich traumę na całe życie.

Mój poród

Ja również pamiętam kilka nieprzyjemnych chwil ze swojego cesarskiego cięcia. Gdy zamykam oczy widzę krzyczącą na mnie starszą pielęgniarkę, która zapomniała swych okularów i próbuje mi założyć cewnik na „czuja”. W końcu robi to czasem kilkadziesiąt razy dziennie. Ups… Nie trafiła, boli jak diabli, z gardła wyrywa się krótki krzyk. Nie drzyj się! Dziewicą nie jesteś! – Słyszę w odpowiedzi. Fotel na kółkach, łóżko operacyjne. Zegnij się, bo nie mogę się wkłuć mówi anestezjolog, niczym do koleżanki od wieczornej flaszki. Leż i się nie ruszaj tniemy…

W tle słyszę tylko urywane rozmowy personelu, „tutaj przetnij” „nie tak” „Ostrze nr coś tam” „Ty zobacz ile tłuszczu”. W odbiciu lampy widzę wszystko, czuje mocne szarpanie. „Wyjęli ją” i zabrali. Podeszła do mnie jedna z Pań, z moją córką owiniętą jakąś pieluchą. Córka płacze. Zwraca się do mnie to Pani córka, proszę ją pogłaskać”. Ups… za silne znieczulenie sparaliżowało mi ręce. Dukam cicho „nie mogę” i łzy stają mi w oczach. „Nie chcesz jej pogłaskać, trudno” zdziwiona zabrała dziecko…

O tym, co dalej było z małą dowiedziałam się od odwiedzającego mnie męża, Mała nie mogła utrzymać temperatury i zabrali ją do inkubatora. Tam mąż mógł być z nią 5 minut. Lekarz raczył przyjść ponad 6 godzin po cięciu, nie tłumaczył – orzekł, co swoje i wyszedł. Ten strach o dziecko, którego się nie widzi..

MOJ PORÓD

Dwa lata później inny szpital, inna ciąża. „Poleciało” słyszę na fotelu ginekologicznym od młodego lekarza, który wrzuca to, co wypadło do słoika z formaliną. „Pójdzie pani jeszcze na USG” słyszę jeszcze, gdy z oczami zasłoniętymi łzami próbuje się ubrać. Idę niczym skazaniec, wyciągam nogę za nogą, które odmawiają posłuszeństwa. Patrzę w obraz i dumnie wypowiadającego się lekarza „Może jeszcze z tego będzie ciąża, a może nie. Zobaczymy. Może pół wypadło a pół zostało. Jeden bliźniak, haha”. Prawie pięć dni niepewności, bo pięć dni z weekendem majówki… A wiece szpitale w święta rządzą się własnymi sprawami. I ta pielęgniarka, która mówi „nie ma czym się przejmować, tutaj niektóre siedem razy już straciły i próbują dalej”. W mojej głowie obraz siedmiu małych grobów, usłanych kwiatami…

WSPIERAM WALKĘ O LEPSZY PORÓD! #lepszyporód

Będę walczyć o lepszy poród. Dlatego powstał ten wpis, dlatego z całego serca popieram tą akcję. Chcę by kobiety mogły ten dzień zapamiętać jako jeden z najszczęśliwszych, bo właśnie wtedy zdarzył się ich własny osobisty cud. Nie dziwi mnie fakt depresji poporodowej, matki leczące się u psychiatry ze względu na traumatyczne przeżycia. Niektórzy lekarze i położne, traktują rodzące przedmiotowo. Mają ich często po 50 dziennie, następna, następna, następna. Dla nich to już praca mechaniczna, jednak nie tak powinno się pracować z ludźmi. Dlaczego w prywatnych klinikach tego nie ma? Dlaczego tam rodząca jest jak klient, a klient nasz Pan? Wszystkie mamy prawo do cudownego porodu.

Łamanie prawa na porodówkach jest nagminne. Zróbmy wszystko by to zmienić. Sprawmy, by nasze siostry, koleżanki, córki miały lepsze porody!

Zapraszam Cię do wsparcia! Akcja Lepszy Poród to oddolna inicjatywa kobiet na rzecz przestrzegania prawa kobiety rodzącej. W ramach akcji publikowane są kartki, zbierane podpisy pod petycją oraz prowadzone badania „lepszy poród – liczymy się!”. Więcej na stronie www.lepszyporod.pl.

 • Ja swój poród wspominam bardzo źle, nie tylko z perspektywy tego co mówili ale też ich brak kompetencji, przez tak złe doświadczenia do tej pory nie potrafię zdecydować się na drugie dziecko pozostał uraz i obawy, swój poród opisałam tu jeżeli masz wolną chwilkę zapraszam http://www.skezjablog.eu/2014/10/ciecie-cesarskie-mamy-czas.html

 • Peptismum

  Ło Boże, to ja chyba w raju byłam. Pielęgniarki na noworodkach tragedia, ale poród nie był wcale taki zły, chociaż bolało, jak…

 • Nie miałam pojęcia o tej akcji! Również popieram.

  Pozdrawiam.

 • Olga Lipińska

  Boże ,dziewczyny to co przeczytałam mnie sparaliżowało.jestem w ciężkim szoku. Ja rodziłam na Majorce.Na początku miałam małe spięcie z polozna ,poniewaz zaczęła mi marudzić ,ze zabardzo przytyłam w ciazy (18kg) .jedanak po mojej ostrej interwencji ( bóle porodowe były juz nie do zniesienia)nagle w polozna wstąpił anioł. Małego rodziłam 22h , znieczulenie dostałam po 6 h ,poniewaz bóle parte były jednak rozwarcia brak. Dopiero jak rozwarcie mialo5 cm mogli mnie znieczulić.W Hiszpanii znieczulenie kobieta ma na życzenie. W ostateczności Olafa urodziłam cesarskim cięciem. Małego w drugiej dobie mi zabrano,poniewaz zwróciłam uwagę,ze cieżko oddycha. W ostateczności wszystko było dobrze,prześwietlili go całego,sprawdzili płuca,serduszko, cała główkę. Mną położne opiekowały sie rewelacyjnie, zmieniano mi pościel dwa razy dziennie, jak spóźniłam sie na obiad( cały czas byłam na odziale u synka) pytały czy maja mi podgrzać jedzenie.Koszule nocna rowniez przynoszono codziennie czysta,donoszono żel do kąpieli,szampon i podpaski. pokoje sa 2-osobowe z wydzielonymi fotelami(rozkładanymi) dla tatusiów. Ja moim porodem jak i opieka jestem zachwycona . Cieszę sie,ze nie uległam mojej mamie i nie rodziłam w Polsce .

 • Boże… To się naprawdę dzieje? Jestem w szoku… ja jeszcze nie rodziłam, ale jestem przerażona tym co piszesz 🙁 Jak można być tak nieczułym… 🙁

 • Szczęście Mamy

  Boże….nie potrafię powiedzieć nic więcej. ta znieczulica mnie osłabia.

 • anyahmama

  Ja nie mogę złego słowa powiedzieć, tyle że ja ze strachu przed tego typu historiami zdecydowałam się na szpital prywatny. Za 3500 zł to były prawdziwie, najpiękniejsze chwile, ale to niedopuszczalne, że coś co ma pięknym być z założenia, takim jest dopiero po uiszczeniu odpowiwdniej opłaty. Nie wyobrażam sobie, jak lekarz, jak człowiek który jest tym lekarzem może zachowywać się w tak bezduszny sposób?

 • Ania Korzeniecka-Klisz

  dziękuję Bogu że moje porody wspominam dobrze … nie wyobrazam sobie takich rzeczy ale niestety się zdarzają :/

 • Agata

  Dlatego rodziłam w prywatnym szpitalu. Póki w publicznych placówkach jest się pacjentem – petentem, to nie urodzę tam dziecka z własnej woli.

 • Też bym wolała rodzić w prywatnym szpitalu bo nie chcę być tylko numerkiem w kartotece szpitala ale pacjentką i czuć się kobietą.