JAK WYCHOWAĆ UTALENTOWANE DZIECKO? – WARSZTATY Z HP

Jak wychować utalentowane dziecko? – to warsztaty zorganizowane przez firmę HP, które odbyły się w fascynującym miejscu Formy – Kolory w Warszawie – 12 czerwca 2014. Spotkanie blogerek odbyło się w ramach kampanii edukacyjnej HP Ink Advantage, promującej wspólne zabawy z dziećmi z wykorzystaniem różnorodnych możliwości drukarki takich jak: drukowanie, kopiowanie, skanowanie czy przesyłanie zdjęć.

hp28

Uwielbiam spotkania na których mogę się dowiedzieć nowych rzeczy. Tym bardziej jeżeli mają one pozytywny wpływ na mnie lub moją rodzinę. W końcu nie jeden rodzic zastanawia się jak wychować utalentowane dziecko? Warsztaty prowadziła niesamowicie energiczna i utalentowana Ewa Nowak, która uświadomiła nam wiele rzeczy i przekazała wiele cennych pomysłów na zabawy kształtujące naszego malucha. W końcu każdy z nas chciałby, żeby jego pociecha była inteligentna i zdolna, bo to się w życiu bardzo przydaje. Jak myślicie do czego nam to potrzebne?

JAK WYCHOWAĆ UTALENTOWANE DZIECKO?

Korzyści z bycia utalentowanym

Jedno z ćwiczeń, które robiłyśmy na warsztatach to odpowiedź na proste pytanie, jakie korzyści płyną z posiadania talentu? Okazało się, że ile osób tyle odpowiedzi. Zalet płynących z posiadania talentu jest ogromnie dużo.

Korzyści z bycia utalentowanym

Do najważniejszych dla mnie należą:

  • Olbrzymi wybór możliwości w otaczającym świecie. Posiadanie talentu nie ogranicza naszego umysłu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dostosowywać poniekąd rzeczywistość do naszych umiejętności. Mamy łatwiejszy start oraz szerszy rynek pracy.
  • Korzyści społeczne. Utalentowanym ludziom łatwiej nawiązywać kontakty, zarówno prywatne jak i służbowe. Na własnym przykładzie wiemy, że wolimy rozmawiać z osobami, które faktycznie mają coś ciekawego do powiedzenia. Takie osoby są lubiane oraz przyciągają do siebie innych ludzi.
  • Korzyści finansowe – nie od dziś wiadomo, że bez kasy jest ciężko.
  • Wyższa świadomość. Wiedza to dla mnie duży atut. Odkąd sięgam pamięcią, cały czas się uczę. Nie lubię stać w miejscu, można powiedzieć że lubię wszystko wiedzieć. Jeśli czegoś nie pojmuję lub brak mi wiadomości – sięgam po nie, poszerzam horyzonty.

Warto się nad tym zastanowić, Ty sama/sam zapewne znajdziesz takie korzyści płynące z posiadania talentów, które cenisz najbardziej. Dlaczego więc nie pomóc dziecku, by i ono mogło czerpać z tych profitów?

JAK WYCHOWAĆ UTALENTOWANE DZIECKO? warsztaty z hp

CZY KAŻDE DZIECKO MA TALENT?

Okazuje się, że TAK! Przynajmniej na początku… Każdy maluch poniżej piątego roku życia jest uzdolniony, ma predyspozycje i duży potencjał rozwojowy. Jednak zdecydowana większość dzieci wyrasta na osoby przeciętne i nie wyróżniające się. Dlaczego? Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest środowisko w którym maluch się kształtuje. W największej mierze jest to uzależnione od wychowania – TAK! To właśnie opiekunowie i rodzice powstrzymują rozwój talentów u swoich pociech. Można się zastanowić jak to możliwe skoro chcemy by nasze dziecko czerpało ze wszystkich korzyści bycia utalentowanym?

My dorośli niesiemy za sobą bagaż doświadczeń. Mamy za sobą ogrom sukcesów i jeszcze więcej porażek i błędów. Marzymy po części o tym, by nasze dzieci nie musiały przeżywać podobnych rozczarowań, by były bezpieczne. Chcemy aby najlepiej od początku były rozważne i odpowiedzialne. Chcemy by zachowywały się jak inne (grzeczne) dzieci. Niestety, im bardziej staramy się, by nasze kochane maleństwo było takie samo jak jego rówieśnicy – tym bardziej ograniczamy jego możliwości rozwoju.

Zobrazuję Wam to trochę na swoim przykładzie. Jak pisałam ostatnio Nadusia uczęszcza na zajęcia Akademii Malucha. Na jednych z nich dzieci otrzymały kartki z narysowanym drzewkiem, pędzel i czerwoną farbę. Zadanie było (jak dla mnie banalne) narysować jabłka. Wszystkie dzieci wzięły pędzel w dłoń i kropkują konary drzewa – tworząc śliczne owoce. Patrze na dzieło mojej córki, która zawzięcie zamiast na drzewie stawia czerwone kropki pod drzewem. Myślę, trudno – jest najmniejsza – nie umie, jeszcze sobie nie radzi. Pokazuje jej, że jabłuszko powinno wisieć u góry na drzewie – tak jak na innych obrazkach. Moja córka odpowiada mi na to w stylu – „Mamo, ale te jabuska juz spadły”. Moja mina – bezcenna. Naduśka, mimo swoich dwóch lat ma już własne spojrzenie na świat – a ja chciałam, żeby była taka sama jak inne maluchy- tylko po co – wystarczy, przecież że jest sobą. Mam nadzieję, że mój błąd i was czegoś nauczy.

Musimy pamiętać o fakcie, że dzieci uzdolnione często postępują nieszablonowo. Mają bogate życie wewnętrzne i ogromną wyobraźnie. Jeśli więc Twój maluch opowiada ci o kosmitach oraz o „lustrzanym” przyjacielu – pozwól mu puścić wodze fantazji. Na każdym obszarze staraj się go wspierać, zamiast ograniczać.

hp8

konsumpcja sztuki

JAK WYCHOWAĆ UTALENTOWANE DZIECKO?

Nie ma skutecznej recepty – w znaczeniu – tu masz plan rób to to i to, i gotowe! Niestety, aż tak łatwo nie będzie. Jest jednak przyjętych kilka wskazówek, które mogą nam pomóc w wychowywaniu dzieci. Posłużę się tutaj w dużej mierze materiałami, które otrzymaliśmy w trakcie trwania warsztatów. Do poniższych zdań konieczne jest posiadanie w domu drukarki, która m.in. umożliwia wykorzystanie kopii najbardziej znanych dzieł malarskich w pracy edukacyjno-wychowawczej czy wykorzystanie zdjęcia domowego przesłanego na drukarkę jako ćwiczenie rozwijające abstrakcyjne myślenie na poziomie aktualnie dostępnym dziecku.

  • Konsumowanie sztuki. Nauczmy nasze dzieci obcować z dziełami artystów. Warto by w domu znalazł się album z reprodukcjami, które dziecko w każdej chwili będzie mogło oglądać. W niedrogi i łatwy sposób możemy sami drukować obrazy wielkich malarzy.
  • Stwórz album dziecka – niech Twoja pociecha ma swój własny album z własnymi obrazami, niech samo zadecyduje które prace mają się w nim znaleźć, opracuje dla niego okładkę i formę
  • Zorganizuj zabawy związane ze sztuką. Wydrukuj obraz, czy fotografię rzeźb. Zachęcaj malucha do przerysowania, dorysowywania, zrobienia tła. Niech z dzieła sztuki zrobi coś własnego. Dobrym pomysłem są również zabawy w nadawanie imion lub nazw obrazom lub namalowanym postaciom. Szukanie podobieństw między dziełem a pomieszczeniem w którym maluch się znajduje. W podobny sposób można się również bawić muzyką. Motywuj dziecko by opowiadało o tym co robi i co myśli.
  • Zadbaj by wyjście do teatru, opery, kina czy muzeum – nie było lekcją nudy. Ciekawy sposób podsunęła nam prowadząca warsztaty – wydrukuj jednen z najważniejszych obrazów z danego miejsca i tuż po wejściu do muzeum – pokaż dziecku. Zadanie jest proste w całym gmachu trzeba znaleźć właśnie ten konkretny obraz.
  • Umożliwiaj dziecku pobyt w artystycznym środowisku. niech pisarz, malarz, muzyk nie będzie fikcyjną postacią. Chwila rozmowy, podgląd pracy artysty w trakcie tworzenia jest ważniejsze niż tony podręczników.
  • Naucz dziecko pokonywać trudności. Ludzie wrażliwi i utalentowani trudniej ponoszą porażki. Jednak im dziecko jest bardziej samodzielne i na swej drodze spotyka więcej probelmów – tym łatwiej mu później stawić czoła prawdziwej klęsce. Uświadom dziecko, że nikt nie jest idealny, każdy popełnia błędy – i nie ma w tym nic złego. Dziecko, któremu zawsze wszystko się udaje nie jest w stanie poradzić sobie w dorosłym życiu.
  • Archiwizuj dokonania dziecka, najlepiej razem z nim. Postaraj się by większość prac dziecka pozostawiła po sobie ślad. Nie chodzi oczywiście o trwale przechowywanie dużych dzieł – w końcu wystarczy zrobić zdjęcie, wydrukować i włożyć do albumu. Na równi traktuj zamki z piasku, obrazy plastyczne, wiersze, laurki czy nawet grafię w paincie. Niech dziecko docenia swoją pracę i wie że to coś ważnego. Warto, pamiętać by każde zdjęcie podpisać datą dzienną. Wtedy po miesiącach, a nawet latach – wywoła nie jeden uśmiech i łzę wzruszenia (głównie u matek ;))

konsumpcja sztuki JAK WYCHOWAĆ UTALENTOWANE DZIECKO?

Pamiętajmy, że wychowanie utalentowanego dziecka to podwójna radość – zarówno dla rodzica jak i dla dziecka!

Niebawem dzięki uprzejmości firmy HP w ramach akcji „Dwa razy więcej radości, czasu, emocji, humoru, miejsca w domu i spokoju” na blogu ruszy konkurs z ciekawą nagrodą, która może pomóc w wychowaniu utalentowanego dziecka. Wyczekujcie!

hp polska logo

Wpis powstał we współpracy z firmą HP.