ZABAWKI OGRODOWE – JAK UMYĆ I ZORGANIZOWAĆ?

Czy u Was też po podwórku wala się mnóstwo różnych zabawek? A może macie specjalną torbę w domu, którą zabieracie wychodząc na plac zabaw przed blokiem? Jak radzicie sobie z porządkiem i czystością tych podwórkowych skarbów?

Zawsze przynajmniej raz w miesiącu (lub częściej, jeśli trzeba) planuje sobie dzień sprzątania zabawek ogrodowych. Zarówno tych z piaskownicy, jak i trampoliny, rowerka i innych różnych rzeczy.

zabawki ogrodowe1

Często robimy to wspólnie z Nadią, organizując sprzątanie w ten sposób, że dla niej to czysta przyjemność i zabawa. Ja w końcu mogę powiedzieć, że mam małą pomocnicę.

ZABAWKI OGRODOWE – JAK UMYĆ I ZORGANIZOWAĆ?

 1. Na samym początku wraz z dzieckiem posortuj zabawki i wyrzuć wszystkie zepsute, połamane i pęknięte. Takie zabawki mogą narobić tylko dodatkowych kłopotów, łatwo się nimi skaleczyć lub uszkodzić inne dobre. Część zabawek z których maluch już wyrósł też lepiej uprzątnąć, można je spakować i wynieść do przysłowiowego pawlacza lub oddać znajomym.
 2. Warto pogrupować zabawki – pozwoli to utrzymać porządek i dziecko będzie wiedziało jak i gdzie ma uprzątnąć swój ekwipunek po zabawie. W tym zadaniu dorze spisują się różne pojemniki i wiaderka – można je w nich spokojnie przechowywać mniejsze przedmioty. Ja dzielę zabawki na kilka grup, w jednym miejscu trzymam zabawki do zabaw wodnych, używane głównie przy kąpielach w basenie. Zabawki do piasku zazwyczaj leżą w pojemniku przy piaskownicy. Wszelkiego rodzaju piłki i piłeczki mają swój dom w siatce – podobnej do używanych siatek do prania. Kreda ma swoje własne pudełko. Staram się wszystko układać tak, by było to logiczne i zrozumiałe nawet dla mojego dwuletniego smyka.
 3. Dla nas kolejnym elementem jest mycie zabawek, używamy do tego naszego małego basenu. Razem z Nadią odmaczamy piasek i wszelkie brudy z zabawek. Później rozkładamy je na słońcu, by ładnie wyschły. To samo tyczy się przecierania maty na trampolinie, rowerka, stolika, krzesełek plastikowych i wszystkich innych ogrodowo-podwórkowych rzeczy.
 4. Trzeba pamiętać, że większość zabawek „wala” się zazwyczaj po podwórku. Ma kontakt z ziemią, deszczem, różnymi żyjątkami. Wcale nie trudno wyhodować na nich pokaźne kultury bakterii. Samo umycie zabawek nie wystarczy. Trzeba je również spryskać odpowiednim płynem do dezynfekcji, można też je po prostu przetrzeć wacikiem zanurzonym w spirytusie.

Żadna wielka sztuka, ale zabawki wyglądają później o niebo lepiej. Brudzenie czystych, sprawia Nadii o wiele większą przyjemność.

 • mam w torbie na przedpokoju albo w bagażniku. Myję raz na jakiś czas. Na zimę lądują w komórce.

 • Szczerze u nas z tym ciężko, zabawek w ogrodzie jest taka ilość, że aż mi słabo, kiedy zabieram się do ich mycia. Kiedy już skończę, następnie porozstawiam, wysuszę i odłożę na miejsce Pawłowi stają się momentalnie niezbędne na przykład do zabawy w błocie 🙁 I tak w nieskończoność.

 • Paulina Kwiatkowska

  Bardzo pożyteczny wpis, z pewnością będzie dla mnie wskazówką za kilka lat.

 • Kiti

  Pozornie to takie proste, a jednak wpis przydatny;)

 • Mama Ka

  My zabawki ogrodowe myjemy dwa razy w roku – raz przed sezonem i raz w trakcie 🙂

 • Kiedy byłam mała nikt ze sprzątania nie urządzał mi zabawy i nie wspominam tego mile. A Twoje wskazówki wydają się świetne! 🙂

  Pozdrawiam.

 • mm

  Bardzo przydatny wpis…. niby proste i logiczne ale warte przypomnienia 🙂

 • Zapamiętam, jak w końcu doczekam się ogrodu 🙂 Na razie mamy torbę z zabawkami do piaskownicy, ale leży nieużywana, bo w osiedlowej piaskownicy jest masa zabawek. Myje je tylko deszcz…