26 WSKAZÓWEK JAK OSZCZĘDZAĆ CZAS – PROWADZENIE DOMU

Każdemu mogłoby się zdawać, że kilka minut tu czy tam nie zrobi zbyt wielkiej różnicy. Jednak gdy wszystko razem zsumujemy może okazać się, że dzięki pewnym małym nawykom jesteśmy w stanie zgromadzić nawet godzinę wolnego czasu w ciągu dnia.

Jak oszczędzać czas?

Poniżej aż 26 wskazówek – rad by prowadzenie domu było jeszcze przyjemniejsze.

 1. Używanie zestawu słuchawkowego – zawsze gdy potrzebujemy „wolnych rąk” podczas jazdy samochodem, sprzątania w domu czy  nawet opieki nad dzieckiem. Dzięki temu jesteśmy w stanie rozmawiać nawet godzinę z mamą czy przyjaciółką robiąc inne rzeczy które mamy na głowie.
 2. Zapomnij o przycisku drzemka w budziku – naciskanie tego przycisku jest tak samo kuszące jak oaza na pustyni. Jednak kolejne 5 minut drzemki a nawet 15 minut nie oznacza że poczujesz się choćby odrobinę wyspana. Jeśli ustawiasz sobie budzikwstawaj zgodnie z nim, dzięki temu może znajdziesz czas na poranną kawę?
 3. Oznaczone i niepoplątane kable – Być może to tylko moja zmora, ale straciłam już na prawdę sporo czasu odnajdując właściwy kabel który w danej chwili musiałam odpiąć lub przepiąć do innego gniazda. Oznaczenia kabli są moim prawdziwym wybawieniem.
 4. Zapieraj plamy – każda matka wie że plamy z ubrań schodzą najszybciej gdy są niezaschnięte, im świeższa plama tym łatwiej ją usunąć. Wyrób sobie nawyk zapierania plam zaraz po ich zauważeniu. Dzięki temu uskutecznisz dopieranie oraz skrócisz czas prania.
 5. Wyłącz powiadomienia z social media czyli facebook, instagram, itp – to prawdziwe zjadacze czasu – jak najszybciej wyłącz je w swoim telefonie i nie używaj ich gdy masz coś do zrobienia. Bardzo skutecznie rozpraszają Ciebie i wydłużają czas każdej czynności. Na prawdę przeżyjesz jeśli nie dowiesz się od razu że Basia polubiła Twoje zdjęcie a Bartek wstawił jakiś nowy tekst…
 6. Odkładaj rzeczy na ich miejsce każda rzecz mieszkająca w Twoim domu powinna mieć w nim swoje miejsce, gdzie każdy a już na pewno TY wie gdzie jej szukać. W ten sposób unikasz bałaganu i nie tracisz czasu na ich szukanie. Rzeczy nagle przestają się gubić a Ty wiesz gdzie masz kluczyki do samochodu gdy w nagłej chwili ich potrzebujesz.
 7. Wszelkie opakowania otwieraj za pomocą nożyczek – Tak właśnie to jest jedno z zastosowań tych cudnych narzędzi, otwieranie ofoliowanych rzeczy. Ile razy szarpiesz się z folią, próbujesz urwać, otworzyć w końcu przegryźć i nic? Nożyczki przetną wszystko w 5 sekund.
 8. Prasowanie małych rzeczy – Z paskiem czy kołnierzykiem zamiast żelazka doskonale poradzi sobie Twoja prostownica do włosów, spróbuj!
 9. Nie zostawiaj po sobie brudnych naczyń byle gdzie – pewnie jak większość ludzi nie lubisz zmywać, dlatego często po szafkach, stolikach i biurkach zostawiasz a to brudny kubek to talerzyk, a to butelkę po piciu malucha. Zepnij się i zaraz po użyciu włóż je do zlewu czy do zmywarki. Dzięki temu nie będziesz musiała ich później szukać. Dodatkowo co brudniejsze rzeczy zalej wodą do odmoczenia.
 10. Wychodząc z domu zostawiaj pusty zlew – zawsze gdy gdziekolwiek wychodzisz (i przebrniesz już przez nałóg zostawiania gdzie popadnie brudnych naczyń) myj naczynia które nagromadziły się w zlewie. Jeśli tego nie zrobisz później w ogóle nie będzie Ci się chciało. Natomiast powroty do czystego domu są o niebo przyjemniejsze.
 11. Płynu do zmiękczania tkanin nie stosuj do ręczników – O ile ręczniki może są bardziej miękkie i puszyste o tyle ich chłonność skutecznie się zmniejsza i wycieranie po kąpieli stanowczo się wydłuża. Lepiej zmiękczyć tym płynem szlafrok 😉
 12. Wyłącz telewizor gdy masz inną prace którą musisz wykonać. Telewizor to nie radio i niestety bardzo skutecznie przyciąga i rozprasza Twoją uwagę. Tu fajna reklama tu kawałek ciekawego talk show, minutki lecą a praca jak była nie zrobiona tak jest.
 13. Zorganizuj i zaplanuj swój czas. Zrób listę rzeczy do zrobienia, jeśli nie na papierze to choćby w głowie. Tak aby nic Ci nie umknęło. Jeżeli zadaniom przydzielisz odpowiedni czas, uwzględniają na przykład drzemkę dziecka okaże się, że po wszystkich obowiązkach będziesz miała również chwilę tylko dla siebie.
 14. Rozdziel obowiązki. Pamiętaj, że nie wszystko w domu musisz robić sama. Pewne zadania możesz przydzielić innym domownikom, Mąż czy partner może wyrzucić śmieci a dzieci posprzątać swoje zabawki. To, że czasami nie wszystko jest zrobione po „twojemu” nie znaczy wcale, że jest źle zrobione lub posprzątane.
 15. Zaczynaj zawsze od czynności których nie lubisz robić lub robisz je z niechęcią. Zawsze to co najdłużej trwa lub to czego nie lubimy strasznie nas zniechęca do jakiejkolwiek pracy. Cały czas człowiek myśli, że będzie musiał właśnie TO zaraz zrobić. Przez to znajduje sobie tysiąc wymówek by to opuścić. Jednak jak mus to mus… a czas ucieka przez palce
 16. Twarde masło ścieraj na tartce – wtedy będziesz miała pewność iż na kanapce nie znajdzie się półcentymetrowa warstwa. Ja zawsze lubię mieć cieniutko masełka jednak wyjęte  lodówki bardzo ciężko rozsmarować. Tartka jest idealnym rozwiązaniem.
 17. Dzbanek z przegotowana zimną wodą. To naczynie niejednokrotnie skróci czas oczekiwanie na zagotowanie i ostudzenie wody potrzebnej do przygotowania napoju czy Tobie czy dziecku. Ja wiem że woda mineralna jest rozwiązaniem jeszcze szybszym. Jednak uważam, że jeżeli można mieć coś praktycznie za darmo to zawsze wybieram właśnie tą opcję.
 18. To co potrzebne zawsze na wierzchu. Porządkując w szafkach pamiętaj zawsze o użyteczności. Rzeczy używane rzadko ustawiaj z tyłu a te często z przodu. Wystawianie codziennie pół szuflady rzeczy by znaleźć ulubiony grzebień może być bardzo pracochłonne.
 19. Zorganizuj pudełko czy skrzynkę na drobne zabawki. Nic nie doprowadza mnie do większej furii jak malutkie porozkładane wszędzie zabaweczki, a to ludzik, a to samochodzik lub jakaś piłeczka. Pudło skutecznie rozwiązało problem – wrzucane są tam wszystkie małe sprzęty i dzięki temu nie walają się gdzie popadnie. Nie są też przenoszone z miejsca na miejsce.
 20. Wyślij do supermarketu męża najlepiej z dziećmi. Supermarkety to miejsca które dosłownie pożerają czas. Im są większe tym są gorsze. Jedziesz zazwyczaj tylko po podstawowe zakupy spożywcze a wychodzisz obładowana jak wielbłąd. Mało tego z krótkiego wypadu robią się trzy godziny poza domem. Dodatkowo te kolejki przy kasach – makabra. Jeśli boisz się ze kupi nie to co potrzeba zrób listę – a i tak będziesz miała przynajmniej godzinkę dla siebie.
 21. Nie rób wszystkiego na raz. Ja wiem z doświadczenia że przy dziecku jest to czasem nie realne. Dziecka nie da się wyłączyć, nie zna też niestety słowa zaraz. Pierwszy priorytet to zawsze będzie ono, później zajęcia inne. Jednak tych innych nie zaczynaj więcej niż jednego bo w innym wypadku twoja uwaga się rozproszy i nie zrobisz nic.
 22. Gotuj na zapas. Głównie w przypadku, gdy robisz potrawę która jest bardzo czasochłonna – a wszyscy ją uwielbiacie. Zrób kilka dodatkowych porcji więcej i zamroź. Dzięki temu kolejny obiad będzie przygotowany w czasie odmrożenia i podania a wartości odżywcze produktu nie ucierpią na przez taki zabieg. Jeśli kto nie ma pojemnej zamrażarki lub po prostu nie toleruje tej formy – zawsze można wekować słoiki z zupą 😉 Gorące danie wlewamy do słoika, zakręcamy i czekamy aż ostygnie i do lodówki. Później wystarczy tylko odgrzać a to potrafi chyba każdy – nawet najmniej ogarnięty facet 😉skuteczne sprzątanie
 23. Nie odkurzaj mieszkania na raty czytaj na pokoje. Jeśli już wyjmujesz odkurzacz – odkurzaj całe mieszkanie, nie pojedyncze pokoje czy pietra. Zrób to za jednym zamachem a nie dość że zaoszczędzisz czas to będziesz się cieszyć porządkiem w całym domu.
 24. Przecieraj umywalkę po każdym użyciu. Jeśli chcesz aby Twoja łazienka była przygotowana na nieproszonych gości po każdorazowym użyciu przecieraj ją chusteczkami nawilżanym dla niemowląt – będzie ładnie lśniła i nie będzie osadzał się na niej kamień ciężki do sczyszczenia.
 25. Niewypitą colę wlej do toalety – zapewniam  działa skuteczniej niż domestos.
 26. Odgracaj mieszkanie – tak często jak to możliwe pozbywaj się zbędnych rupieci z mieszkania – one na prawdę nie sa Ci do niczego potrzebne a pochłaniają czas który możesz spożytkować na coś przyjemnego.
 zdjęcie pochodzi ze strony www.rozwojosobisty.co