8 POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO GOTOWAĆ Z DZIECKIEM – UGOTUJ MI RAZEM

Gotowanie z dziećmi jest niesamowitym przeżyciem. Angażuje całą rodzinę zapewniając świetną zabawę.

ciasto1

8 powodów dla których warto gotować z dziećmi

  1. Maluchy pracując w kuchni razem z rodzicem, czują się częścią czegoś większego niż są sami. Ponoszą pewnego rodzaju odpowiedzialność, bo Ty sama dajesz im kredyt zaufania przy wspólnie zorganizowanych działaniach.
  2. Czas gotowania jest często czasem wynurzeń, Przy wspólnych pracach łatwiej o rozmowę i zwierzenia. Często i dzieci potrafią się otworzyć tak, by rodzic po raz pierwszy dowiedział się, co tak naprawdę dzieję się w szkole czy przedszkolu. Maluchy opowiadają o pierwszych sympatiach i antypatiach. Dużo łatwiej jest również porozmawiać o trudniejszych pytaniach i w gorszy dzień dowiedzieć się, co tak naprawdę się stało.
  3. Gotowanie buduje poczucie własnej wartości. Przecież wykonanie nawet prostych czynności, ale samodzielnie jest nie lada wyzwaniem. Maluch, który pomoże przygotować pyszny posiłek odczuje dumę i z uśmiechem przyjmie pochwały.
  4. Posiłek przygotowany wspólnie, je się chętniej. To dobry sposób na wypróbowanie nowych dań, czy przemycenie do codziennej diety zdrowej porcji warzyw. Maluch przygotowując posiłek razem z Tobą, chętniej go spróbuje czy nawet zje całą porcję.
  5. Gotowanie uczy matematyki. Odmierzać składniki potrafią już maluchy. 2 łyżki mąki, szklanka cukru czy ½ szklanki mleka. Dużo łatwiej nauczyć dziecko matematyki w praktyce. Kuchnia jest do tego doskonałym miejscem.
  6. Przy kuchennym stole łatwiej również o szybszą naukę czytania. Co prawda sprawdza się to już przy większych pociechach. Jednak instrukcje krok po kroku, aby uzyskać efekt końcowy pokazują jak ważna jest umiejętność poznania literek.
  7. Częścią przygotowywania posiłków mogą być również zakupy. W ten sposób maluchy już od najmłodszych lat uczą się pochodzenia żywności. Możemy pokazać im, że sos do spaghetti nie musi pochodzić z papierka, a pizza z pizzerii. To my nauczamy dzieci jak wśród jabłek wybrać te nieobtłuczone, jaka sałata jest najlepsza i że warto zwracać uwagę na cenę i pochodzenie warzyw czy rodzaj jajek. To, co przekażemy pociechom, zależy tylko od nas, ale z nimi zostanie do końca życia.
  8. Gotowanie pozwala poznać inne kultury. To właśnie z maluchami możemy odkrywać dania kuchni meksykańskiej, włoskiej czy żydowskiej. Przygotowanie tradycyjnych potraw z innego kraju może być dobrym początkiem rozmów, że nie wszystko wszędzie wygląda tak samo.

My, jako rodzice musimy pamiętać, że dla nas dziecko zawsze będzie dzieckiem, jednak ono kiedyś dorośnie. Nawet, jeśli nie będziemy tego chcieć. Gotowanie to umiejętność na całe życie. Sama znam trzydziestolatków, którzy nie potrafią ugotować jajka na miękko czy potrafią spalić czajnik przy gotowaniu wody na kawę. Starajmy się by nasze pociechy nie były w tej grupie nieporadnych życiowo dorosłych dzieci.

logo6-copy-1024x1024

Wpis jest częścią akcji „Ugotuj mi razem” organizowanej przez ugotowani.tv, którą wspieram całym sercem. Więcej o całym projekcie przeczytacie klikając tutaj.

Ty również możesz przyłączyć się do akcji. Nie musisz prowadzić bloga, wystarczy, że chcesz i lubisz gotować ze swoimi dziećmi. Przygotujcie wspólnie posiłek, a ja obiecuje, że to będzie bardzo dobrze spędzony czas. Ps. Posprzątać po gotowaniu możecie również razem 😉