KSIĄŻKI DLA DZIECI – NOWOŚCI #8

W ostatnich miesiącu przybyło sporo książek w naszej biblioteczce. Pojawiły się pozycje zarówno dla maluszków jak i przedszkolaków. Dlatego w dzisiejszym zestawieniu na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Jak zawsze wybrałam najciekawsze propozycje książek, które nas urzekły i z przyjemnością polecam je dalej.

 

KSIĄŻKI DLA DZIECI – NOWOŚCI #8

Ogródek na twoim oknie Ralf Efraimsson Pia Beckman

Wydawnictwo WAM

Zawsze marzyłam o własnym ogródku, jednak nigdy jakoś nie miałam na to czasu. Dzięki tej książce wraz z Nadusią posadziłyśmy już pierwsze roślinki na naszym parapecie. Znajdziesz w niej wskazówki dotyczące sadzenia, przesadzania roślin a także pozyskiwania nasionek i sadzonek. Krok po kroku pokaże jak we własnym domu wyhodować cytrusy, ozdobną fasolę czy piękne kwiaty. Książka napisana jest z myślą o dzieciach, więc jest dla mnie, laika w tej kwestii, idealna. Wspólne spędzanie czasu przy hodowli roślin jest idealnym sposobem na zacieśnianie więzi i dobrą zabawę rodzica z dzieckiem. Książka jest również bardzo wygodna w użytkowaniu, twarda oprawa i forma skoroszytu na spirali sprawdza się świetnie. Jeśli macie ochotę na mini ogródek we własnym domu – polecam serdecznie.

Książkę możecie kupić z rabatem 25% tutaj na hasło: OGRODEKMB

 

Zwierzokracja Ola Woldańska – Płocińska

Wydawnictwo Papilon

 

Zwierzokracja to książka wyjątkowa. Opowiada o życiu zwierząt, które niestety w obecnych czasach nie zawsze jest kolorowe. Każda kolejna strona przybliża nas do zwierząt i uświadamia, że one zupełnie tak samo jak my, czują i myślą. Ta książka bardzo wciągnęła Nadusię. Szczególnie ciekawe są informacje o relacjach między ludźmi a zwierzakami na przestrzeni wieków. Każda strona kryje w sobie ciekawostki, o których wiele osób nie miało zielonego pojęcia. Dla mnie wielkim zaskoczeniem było m.in. fakt, że w Egipcie mumifikowano koty czy informacja o inwazji królików w Australii. Całość urozmaicają piękne i przemawiające ilustracje ze zwierzakami w rolach głównych. Książka niesie ze sobą przesłanie, że zwierzęta również są ważne, że trzeba o nie dbać i nie można traktować ich przedmiotowo. Myślę, że każdy z nas zarówno dziecko jak i dorosły powinien zapoznać się z tą książką i zdecydowanie warto mieć ją na swojej półce.

Kupując egzemplarz jednocześnie wesprzecie finansowo zwierzaki będące pod opieką Fundacji Międzynarodowy Ruch na rzecz Zwierząt Viva i Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Królik Franek i problem krótkiego ogonka

Królik Franek i tajemnica dobrej zabawy

Marta Krzemińska

Wydawnictwo Wilga, Grupa Wydawnicza Foksal

 

 

Królik Franek to bohater serii książeczek przedstawiających różne sceny z życia przedszkolaków. W jednej z książeczek rezolutny Franek dowiaduje się, że nie da się zawsze wygrywać. Przegrywanie też jest ważne i trzeba się go nauczyć. Druga część opowiada o problemie inności i tolerancji. Króliczek dowiaduje się, że inny nie znaczy gorszy i że słowa potrafią kogoś zranić. Każdy problem w książeczkach zostaje zakończony pomyślnie. A czytelnikowi na końcu zostają przedstawione pytania do dyskusji. Jest to idealny moment do rozpoczęcia rozmowy z dzieckiem. Franek tak samo jak nasze dzieci ma często te same problemy. Warto o nich porozmawiać, bo nasze pociechy często nie potrafią same nazwać swoich uczuć, a te książeczki na pewno m to ułatwią.

Sama seria o Króliczku powstała w porozumieniu i konsultacji z psycholog dziecięcą, która wniosła do niej wartość edukacyjną.

Opowiadania i Franku przyozdobione są bajecznymi ilustracjami a postać króliczka od razu wzbudza sympatię. Książki o Franku zainteresowały moją sześciolatkę, która dzielnie sama próbowała je czytać. Tematy poruszone w książeczkach również omawiałyśmy wspólnie dość długo. Z przyjemnością przy najbliższej okazji zakupię kolejne tytuły.

Hania Humorek i przyjaciele. Kłopoty ze zwierzakami. Megan Mc Donald 

Wydawnictwo Egmont

Hania Humorek już od dawna gości w naszym domu i chętnie czytamy jej przygody razem z Nadusią. Hania to wyjątkowa bohaterka, która faktycznie przeżywa fantastyczne przygody a wszystko okraszone jest dużym poczuciem humoru. Lekturze zawsze towarzyszy śmiech. Jest to książka pisana z myślą o dzieciach, które uczą się czytać. Pisana dość prostym językiem i bardzo wciągająca. Hania zazwyczaj przyciąga do siebie różnorodne problemy, a znana jest z fantastycznych pomysłów i ciętego języka. Kłopoty ze zwierzętami to zbiór trzech opowiadań o zwierzątkach. Muchołówce o wdzięcznym imieniu Szczęki, o kotce wabiącej się Myszka i bardzo  wystraszonej żabie. Całość ubrana jest w piękne kolorowe ilustracje, już z daleka przykuwające oko. Duże litery, prosty tekst ułatwiają dzieciom wybranie tej pozycji, jako jedne z pierwszych samodzielnych lektur. Mamy w planach zakup całej kolekcji książeczek z tej serii, bo Nadia bardzo chętnie po nie sięga.

Dziewczyny kodują. Kod przyjaźni. Stacia Deutsch

Wydawnictwo Wilga

Książka skierowana jest już do starszych czytelników. Myślę, że będzie odpowiednia dla rówieśniczek głównej bohaterki Lucy – szóstoklasistki. Książka opowiada historie dziewczynki, która marzy o kodowaniu i pracy z komputerem. Specjalnie z tego powodu zapisuje się na zajęcia dodatkowe. Jednak już pierwsze z nich rozczarowują dziewczynkę, bo co wspólnego z informatyką ma instrukcja robienia kanapki? Czy mimo początkowej złości Lucy pokocha programowanie? Opowieść traktuje o wielkiej przyjaźni, dobrej zabawie i przełamywania stereotypów. Ja również, jako dziewczynka marzyłam o informatyce, niestety ponad 20 lat temu bycie kobietą informatykiem raczej brzmiało nierealnie. Jednak, choć nie programuję całe swoje życie zawodowe związałam z pracą przy komputerze. Po części spełniłam swoje marzenie. Czy Lucy również się uda? Całkiem możliwe, bo przecież marzenia są po to by je spełniać. A dziewczynki i kobiety mogą robić to, czego chcą!

Barbie Wielkie układanie

Wydawnictwo Egmont

 

To zbiór pięciu układanek – puzzli po 50 elementów każda, opatrzona krótkim tekstem dotyczącym ulubionej postaci większości dziewczynek. Kto w dzisiejszych czasach nie zna Barbie? Dla mnie to zdecydowanie bardziej puzzle niż książka i tak bym tą pozycję potraktowała. Jednak nie mogło jej zabraknąć w zestawieniu, bo dla każdej pannicy kochającej Barbie, będzie to doskonały prezent.

 

Lisek i przyjaciele

Czyj to nocnik?

Zbigniew Dmitroca

Wydawnictwo Egmont

Dwie powyższe pozycje to kolejne książki z dziurą, które pojawiły się na naszej półce. O autorze pięknych wierszyków dla dzieci i serii Akademia Mądrego Dziecka pisałam na blogu już dawno temu, kiedy książkami zachłysnęłam się po raz pierwszy. Były to ulubione książeczki Nadusi, wtedy dwuletniej pannicy. Znała je na pamięć! Teraz książki tego samego autora czytamy również z Maksiem. Bardzo ucieszył mnie fakt, iż pojawiły się kolejne części równie fajne, co poprzednie. W sumie nic się nie zmieniło – maluchy nadal są nimi zachwycone. Cało kartonowe książki z dziurami są idealne dla małych rączek i paluszków, badających każdą stronę. Ciekawe przykuwające ilustracje oraz stosunkowo łatwy tekst to elementy wspólne, które sprawiają, że dzieciaki je kochają.

Szczególnie polecam pozycję „Czyj to nocnik?”, która idealnie się sprawdza podczas pierwszych prób odpieluchowania maluszków. Jeśli macie w domu szkraby w wieku 1,5-3 będą to idealne książeczki dla nich!