CZARNE SKRZYDŁA – SUE MONK KIDD – NIEWOLNICTWO, PRAWA KOBIET I WOLNOŚĆ

Nie pamiętam ile miałam lat jak pierwszy raz spotkałam się z książkami, o tematach, które poruszyły mnie do głębi. Pozycje związane z najbardziej wstrząsającymi rozdziałami historii –  Holokaust, okupacja czy niewolnictwo zawsze zostawiały we mnie swój ślad. Wszystko się we mnie buntowało, no, bo jak w ogóle ludzie ludziom mogli zgotować taki, a nie inny los? Jak to możliwe, że takie rzeczy się wydarzyły?

książka

CZARNE SKRZYDŁA – SUE MONK KIDD

Jedną z książek, którą ostatnio przeczytałam jest powieść „Czarne skrzydła” autorstwa Sue Monk Kidd. Książka zainspirowana autentycznymi wydarzeniami i rodziną Grimke, mieszkającą w Karolinie Południowej w XIX w.

Powieść opowiada historię dwóch głównych bohaterek. Sary – jednej z córek wybitnego sędziego oraz właściciela plantacji oraz Hetty – Szelmy, młodej niewolnicy. Jedenaste urodziny Sary to moment, który splata losy naszych bohaterek. W prezencie dziewczynka otrzymuje swoją pierwszą „własną” służącą – czarnoskórą Szelmę. Sara mimo młodego wieku gardzi niewolnictwem i z zasady próbuje odrzucić dar. Jednak mimo jej oporu to właśnie ta chwila połączyła je na kolejne trzydzieści pięć lat życia, które po części śledzimy w „Czarnych skrzydłach”.

Ciekawe, lecz szczegółowe opisy autorki doskonale przenoszą nas w czasie i przestrzeni do życia w 1800 roku. Sue Monk Kidd przekazuje emocje związane z walką o wolność, zarówno w sferze niewolnictwa jak i nierównego traktowania kobiet. Jesteśmy w stanie poczuć lepkie ciepło lata w Charlstone. Widzimy Szelmę, która wpatrując się w morze marzy o własnych skrzydłach, które dadzą jej wolność. Słyszymy zgiełk i furkot długich spódnic na ulicy i przewracanie kartek w bibliotece sędziego, gdzie Sara potajemnie czyta prawnicze książki.
szelma sara

Ta powieść daje nam możliwość obserwowania dwóch zupełnie innych światów – Pani i Niewolnika. Zaczynając od dorastania, znalezienia miłości i partnera oraz przede wszystkim poszukiwanie własnej indywidualnej ścieżki, torowanej wśród oczekiwań otaczającego ich społeczeństwa. Po części widzimy historię dwóch maleńkich rybek w wielkim oceanie płynących pod prąd. Ta droga wydaje się niemożliwa do pokonania, jednak one powolutku brną do celu.

Sara, postać która jest odpowiednikiem postaci historycznej, odrzuca swoje dziedzictwo, by stać się feministką oraz zagorzałą przeciwniczką niewolnictwa. To ona sprzeciwia się nawet prawom stanowym, ucząc Hetty czytać, za co zostają obie surowo ukarane. Jednak to Szelma przeżywa bardziej dramatyczną walkę, to ją spotykają dotkliwe kary, a poszczególne wątki jej historii przeplatane są latającymi kosami, opowieścią o skrzydłach i wyszywaniem narzuty matki, które oznaczają jedno – marzenia o wolności. To właśnie niewolnica walczy z narzuconymi jej ograniczeniami związanymi z pochodzeniem i kolorem skóry. „Może i ciałem jestem niewolnicą, ale nie umysłem. Z tobą jest na odwrót.” – Stwierdza Szelma podczas jednej z rozmów z białą przyjaciółką.

czarne skrzydła sue monk kidd

Trzeba przyznać, że mimo podobnej tematyki w poprzednim bestselerze Sue Monk Kidd – „Sekretne życie pszczół”, autorka napisała następną książkę, która zapewne zasłuży na to samo miano. Ciekawie opisany temat, dobry dobór słów i interesująca fabuła pochłoną czytelnika na kilka godzin. Ta mądra powieść wzmacnia poczucie własnej tożsamości, szacunek do drugiego człowieka oraz tolerancję dla wszelkich inności od własnego ja. Z przyjemnością polecam ją, jako lekturę na długie jesienne wieczory!

Kidd_Czarne skrzydla_m

Premiera: już jutro! – 25 września 2014r.

tytuł: Czarne skrzydła
autor: Sue Monk Kidd
gatunek: powieść, literatura kobieca
oprawa: broszurowa
liczba stron: 488
cena z okładki: 39,90 zł

Wydawnictwo Literackie

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Literackim