CZY CHCESZ URATOWAĆ KOMUŚ ŻYCIE?

Żyjemy w świecie dość egoistycznym, gdzie większość ludzi myśli tylko o sobie i swoich bliskich. Rzadko odwracamy się na krzywdę „obcych” osób. A jednak część z nas potrafi uratować komuś życie, a Ty umiesz?

port 1

Jakiś czas temu miałam przyjemność udziału w spotkaniu mam blogujących w Porcie Łódź. Miła pogawędka przy kawie i dobrym ciastku połączona z edukacją. Zorganizowano dla nas kurs pierwszej pomocy, miałyśmy możliwość porozmawiania z człowiekiem, który, na co dzień jest sanitariuszem medycznym.

Screen Shot 01-27-15 at 08.44 PM

Screen Shot 01-27-15 at 08.44 PM 001

Okazuje się, że często karetka przyjeżdża zbyt późno. Przyczyną śmierci jest zbyt późne rozpoznanie zatrzymania akcji serca lub brak resuscytacji. Ludzie mają za mało wiedzy lub za dużo strachu by udzielić pierwszej pomocy. Zamiast od razu wezwać lekarza, zastanawiają się czy aby na pewno trzeba, bo przecież, gdy pomoc przyjedzie bez potrzeby będzie trzeba za nią zapłacić. Sprawdzić puls i tętno to nie lada umiejętność, niczym tajemną wiedzę posiadają ją tylko niektórzy. Przyglądają się choremu zamiast zacząć reanimację. W ten sposób człowiek zupełnie niepotrzebnie umiera, a mógłby żyć jeszcze dobrych kilka lub nawet kilkanaście lat.

Ja osobiście nie przechodziłam szkolenia pierwszej pomocy. Mój nauczyciel od PO w liceum skupił się bardziej na prawidłowym włożeniu maski gazowej. To było dla niego ważniejsze niż umiejętność reanimacji drugiego człowieka. Z tego, co wiem w wielu placówkach ten temat jest dziwnie pomijany. Przez co wiele osób może stracić życie.

Tylko 1 na jakieś 10 osób wie jak udzielić pierwszej pomocy i w jaki sposób sprawdzić czy doszło do zatrzymania akcji serca. Wiele osób przechodzi to szkolenie tylko na papierze, stempel odbity zaliczone. Nie tak dawno zmarł starszy mężczyzna na stacji warszawskiego metra, nie potrafiono mu pomóc.  Niestety na miejscu potrzebującego pomocy możemy znaleźć się my albo, co gorsza nasze dziecko. I co wtedy? Czy ktoś uratuje nam życie czy będzie patrzył na naszą śmierć?

Ponoć jedna osoba przeszkolona z pierwszej pomocy statystycznie ratuje aż 4 inne ludzkie istnienia, a czy będziesz umiała uratować komuś życie?

port 5

Ślicznotka moja i Tosinki :)port 4

Martą z Tosinkowe Opowieści
port 2

Dziękuje organizatorom za miło spędzony czas i sporą porcję wiedzy – jej nigdy nie za dużo.