DZIEŃ ŚNIADANIE DAJE MOC CZYLI JAK CELEBROWAĆ ŚNIADANIE?

Pisałam już nie raz o tym, jak ważne jest w naszym domu wspólne spożywanie posiłków. Niestety, jeśli chodzi o śniadania, jemy je razem wyłącznie w niedzielę. Spędzamy poranek przy stole jedząc, rozmawiając o rzeczach ważnych i błahych.  Czy słyszeliście już o Dniu Śniadanie Daje Moc?

 

Dzień Śniadanie Daje Moc obchodzony jest od pięciu lat w szkołach podstawowych w całej Polsce. Co roku uczniowie, nauczyciele i rodzice smacznie i zdrowo celebrują wspólne przygotowywanie śniadań W tym roku szkolnym 2015/2016 śniadaniowe święto było obchodzone w piątek – 6 listopada.

 

O wydarzeniu było  głośno w mediach a i wasze dzieci w szkołach mogły celebrować  wspólne spożywanie śniadania z rówieśnikami. W tym roku udział w akcji wzięło ponad  7300 szkół podstawowych z całej Polski!  Warto więc zaplanować taki wyjątkowy, śniadaniowy dzień również w swoim domu i przemycić dzieciom trochę informacji na temat zasad zdrowego odżywiania. Jest to wspaniała okazja do prawdziwej integracji rodzinnej poprzez zabawę!

 

Jako mama czuję się zobligowana do dbania o zdrowe żywienie Nadii. Maks póki co jest jeszcze zbyt mały, ale również teraz karmiony jest tym co najlepsze – mlekiem mamy.

No właśnie, od pewnego czasu dbam też o to, aby Nadii nie brakowało wiedzy na temat właściwego odżywiania. Jest coraz starsza i coraz więcej rozumie.  Ma bardzo chłonny umysł i wykazuje wyjątkową ciekawość świata. Dlatego staram się, żeby odkrywała nowe smaki, poznawała nowe nazwy warzyw, owoców i innych produktów. Przede wszystkim jednak pracuję nad tym, żeby nie bała się ich próbować, dotykać, bawić się nimi. Przy okazji uczy się prawidłowego mycia rąk! W ten sposób przecież także poznaje świat!

 

Do wspólnego świętowania przekonałam też męża. Ponieważ wszyscy lubimy jeść, z zebraniem rodziny przy stole nie było najmniejszego problemu. Oczywiście odpowiednio wcześniej się przygotowałam. Zrobiłam zakupy a do mojego koszyka wpadło kilka produktów, których wcześniej nie jedliśmy. Kupiłam też kolorowe papierowe talerzyki i miseczki, żeby wprowadzić w ten dzień nieco więcej radości. W tajemnicy wypakowałam produkty…

 

Uczymy się jeść poprzez zabawę

 

Długo zastanawiałam się nad tym, jak zorganizować zabawę edukacyjną właśnie na temat jedzenia. Bardzo skutecznym sposobem w przełamywaniu niechęci do nowych produktów okazała się zabawa, którą nazwałam „Magiczne miseczki”. Tak, wiem – śmieszna nazwa, ale Nadia lubi wszystko co „wróżkowe” i magiczne, więc stanęło na takich właśnie miseczkach.

 

zabawy jedzeniem 8 zabawy jedzeniem 7 zabawy jedzeniem 9

 

Nadia najpierw ułożyła je w rzędzie na stole, a potem kazałam jej i mężowi, aby odwrócili się na krześle i zakryli rączkami oczy. Wspólnie liczymy do 20. W tym czasie ja, do kolorowych miseczek, włożyłam po troszku zdrowych produktów. W jednej znalazł się owoc grejpfruta sweetie, w drugiej warzywo – tarta marchewka, w trzeciej kawałek żółtego wędzonego sera, w kolejnej kabanos i jogurt w malutkim kubeczku. Miseczki ułożyłam do góry dnem na talerzykach. Potem Nadia się odwróciła a ja dałam jej po 3 podpowiedzi do każdego produktu (mówiłam, że „to coś” jest na przykład zielone, słodkie i okrągłe). Najpierw Nadia próbowała zgadnąć co to jest bez próbowania. Potem zamykała oczy, a ja dawałam jej spróbować magicznego produktu! Muszę przyznać, że bawiliśmy się świetnie a śmiechu było co niemiara.. Bardzo lubię takie chwile i cieszy mnie, że moje dziecko poznaje nowe smaki.

 

zabawy jedzeniem 2 zabawy jedzeniem 4

 

Potem sprzątnęłam miseczki i posadziłam Nadię przy stole zasypanym marketowymi gazetkami. Wycinaliśmy z nich produkty i udawaliśmy, że robimy zakupy, gotujemy zupę albo serwujemy danie na talerzu. Idealny pomysł na poznawanie kulinarnego świata a przy okazji skuteczny sposób na recykling gazetek, którymi nasza skrzynka na listy jest często wypchana po brzegi!!

 

A jak wygląda Twoje śniadanie?

Zastanawiam się, w jaki sposób u Was celebruje się posiłki. Macie czas na wspólne zjadanie śniadań? Czy Wasze dzieci lubią zabawy jedzeniem i z jedzeniem? No i jestem ciekawa czy szkoły lub przedszkola, do których chodzą Wasze dzieci, mają organizowane zajęcia o tematyce kulinarnej… A może właśnie wspólnie z rówieśnikami obchodziły Dzień Śniadanie Daje Moc?

Wpis powstał w ramach programu Śniadanie Daje Moc