FOTOGRAFIA DZIECIĘCA – CZYLI JAK ROBIĆ ZDJĘCIA DZIECIOM?

Robienie zdjęć dzieciom to prawdziwa frajda ale też bardzo duże wyzwanie. Dziecko takie jak moje nie zamierza pozować, ucieka przed aparatem lub skutecznie go zabiera. Ja niestety nie jestem profesjonalistą, ale coraz więcej robię w tym kierunku by zdobywać wiedzę – jak zdjęcia powinno się robić. Ostatnio byłam na profesjonalnej sesji zdjęciowej mojej Nadusi której efekty możecie zobaczyć na blogu Xperii. Zaczęłam również uczęszczać na kurs fotografii dziecięcej, dzięki której mam nadzieję, podniosę jakość pokazywanych Wam zdjęć 🙂

Z mojej ostatniej wizyty na kursie fotografii dziecięcej wyniosłam kilka trafnych uwag:

 • Dopasuj moment robienia zdjęć do pory dnia, w której Twój maluszek jest najbardziej wypoczęty i najedzony. Dziecko musi mieć dobry humor.
 • Wspólna zabawa i wygłupy to zdecydowanie jeden z lepszych momentów na wspólne fotografowanie.
 • Używaj zabawek, albo te ulubione od których dziecko nie może się oderwać, albo daj jej do zabawy coś zupełnie nowego. oczywiście nie oznacza to że co zdjęcie inna nowa, droga zabawka. Idealnym zamiennikiem są kolorowe liście, kasztany, kwiatki itd.

9

1

 • Zwracaj uwagę na tło, niech z tyłu nie walają się zabawki, albo rozrzucone ubrania, staraj sie uchwycić tylko to co rzeczywiście powinno być na zdjęciu ujete, lub po zrobieniu odpowiednio zdjęcie wykadruj.

6

 • Dopasuj odpowiednio strój, tak by nie odwracał uwagi od dziecka. Unikaj dużych, wzorzystych tkanin. Wybierz coś prostego i dobierz odpowiednie dodatki. (gumka do włosów, broszka, opaska, apaszka, pasek itp.)

8

 • Światło to jeden z najważniejszych elementów całego zdjęcia. Jeśli jest naturalne – czy wewnątrz czy na zewnątrz – Twoje zdjęcia wyjdą dużo lepiej niż z użyciem flesza, czy lampy błyskowej. Dzienne światło jest miękkie i nie zmienia odcienia skóry. Jeśli fotografujesz dziecko w domu, staraj się robić to właśnie w pomieszczeniach w których jest najwięcej słońca. Dziecko zawsze przodem do okna.
 • Ostrość – pierwszą ważną rzeczą by zdjęcia były ostre jest prawidłowe trzymanie aparatu. Używaj obu rąk lub najlepiej statywu. Jeżeli sama wybierasz ustawienia odpowiednio do obiektywu dobierz czas otwarcia migawki. (Jeśli masz 100mm obiektyw, to twój czas otwarcia migawki powinien być krótszy niż 1/100 sekundy)
 • Staraj się używać różnych perspektyw i różnych katów, robienia zdjęć. Połóż się na podłodze, ukucnij, zrób zdjęcie bokiem, z góry. Nie bój się robić zdjęcia z bardzo bliska, zbliżeń i trybu makro. Jednymi z najciekawszych ujęć są te z poziomu dziecka – czyli na takiej wysokości jakby zdjęcie było robione przez inne dziecko. Noworodkom najlepiej robić zdjęcia kładąc się obok nich 🙂

DSC_0000021 (13)

 • Nie kończ zdjęcia na jednym ujęciu. Rób zdjęcia w trybie seryjnym i wybieraj te najlepsze. Często zdjęcia te zrobione z przypadku okazują się najlepszymi ze wszystkich innych.

  10

  5

 • Dziecko jest strasznie nieprzewidywalne. Miej aparat zawsze obok siebie – są takie chwile, których jeśli nie uchwycisz będziesz bardzo żałować.
 • Miej w zanadrzu zawsze coś co dziecko rozśmieszy – baw się z nim, twórz fajną atmosferę.
 • FOTOGRAFIA DZIECIĘCA to nie tylko zrobienie zdjęcia. Edytuj, retuszuj, zmieniaj ich kolory, rozjaśniaj, zmieniaj kontrast. Niektóre ujęcia lepiej wyglądają w sepii, inne w kolorze, a jeszcze inne najpiękniej wyglądają w odcieniach czerni i bieli.

czarne

 

Wszystkie zdjęcia zostały zrobione telefonem Sony Xperia™ Z1 – www.Xperia.nadotyk.pl