GRY KARCIANE FUNDELS – CZYLI JAK UCZYĆ SIĘ PRZEZ ZABAWĘ

GRY KARCIANE FUNDELS

Gry karciane dla dzieci marki Fundels to ciekawy pomysł na urozmaicenie dzieciom czasu. Jest to marka stworzona według złotej zasady – nauki przez zabawę. Z tej serii mamy do wyboru kilka gier, które mogą nauczyć nasze pociechy pisać, czytać, liczyć, rozróżniać kształty czy rysować.

 

gry karciane dla dzieci fundels

Fundels – gry karciane dla dzieci w każdym wieku

Gry karciane Fundels są skierowane do różnych grup wiekowych, znajdziemy takie dla czterolatków jak i dla siedmiolatków. Jednak to my sami musimy dopasować je do umiejętności naszego dziecka. Moja Nadusia ma pięć lat, lecz dzięki temu, że zna wszystkie litery oraz umie liczyć, z powodzeniem radzi sobie z grami dla starszaków. Dzięki nim lepiej pracuje nad rączką, powtarza litery czy uczy się czytać. Bardzo spodobała jej się również gra z nauką rysowania, która pokazuje jak w łatwy sposób, za pomocą cyfr, wyczarować ołówkiem łabędzia czy księżniczkę.

Maksio mimo, iż dopiero niedługo skończy dwa lata, również znalazł coś dla siebie. Gra „Kolory i kształty” z prostymi kolorowymi obrazkami i przezroczystymi foliami bardzo go zainteresowała. Zaintrygowany siedzi i przegląda kolejne karty. Wiadomo, że nie ma to nic wspólnego z grą wedle zasad, jednak za moją pomocą uczy się kolorów i podstawowych kształtów.

 

Wysoka jakość to gwarancja zabawy na lata

Fundels oferuje ciekawe rozwiązanie na przechowywanie gier, są to małe poręczne walizeczki. Idealne, gdy wyruszamy na wycieczkę czy w dalszą podróż. Zmieszczą się do każdej torebki czy plecaka. Karty i elementy gier są w niej bezpieczne i łatwe do uporządkowania. Pudełka zdobi rysunek fioletowego stworka z wielkim uśmiechem.

Karty są sztywne, z połyskiem, jednak nie wyślizgują się z rąk. Są dopasowane wielkością do małych rączek. Cechują się bardzo wysoką jakością, ciężko je zniszczyć podczas normalnej gry. Nie mówię oczywiście o sytuacjach, gdy maluch próbuje je zjeść czy specjalnie pognieść. Walizeczki są kolorowe i plastikowe, upuszczone kilka razy na podłogę nie mają praktycznie śladów użytkowania. Bez problemu można je utrzymać w czystości, bo możemy je nawet umyć – jeśli bardzo się zabrudzą. Jest to ich duża przewaga nad standardowymi kartonowymi pudełkami.

 

Fundels Kolory i Kształty

Fundels Kolory i Kształty

To właśnie od tej gry zaczęliśmy naszą przygodę z grami Fundels. Pudełko zawiera 50 kart, w tym 20 przezroczystych z pojedynczymi elementami oraz 30 z gotowymi obrazkami. Karty oznaczone są kropeczkami, których ilość zależy od stopnia trudności oraz ilości przezroczystych kart potrzebnych do ułożenia obrazka.

W grę dziecko może grać samodzielnie i układać dowolną ilość obrazków wzorując się na przykładzie. Może również spróbować utworzyć swoje własne i zbudować coś zupełnie nowego. Wszystko zależy od kreatywności malucha.

 

Gra ma na celu naukę kształtów i kolorów, a także myślenia przestrzennego. Z niebieskiego prostokątu może zrobić jezioro, a może również niebo. Miś może siedzieć w misce a może również być przed miską. Wszystko zależy od prawidłowego ułożenia kart.

Jest to bardzo ciekawa gra, ale dla młodszych dzieci, spokojnie poradzą z nią sobie nawet trzy czy czterolatkowie. Jednak dla siedmiolatków czy dzieci starszych będzie to zajęcie tylko na kilka minut.

 

Fundels Pisanie liter

Jest to gra przeznaczona dla dzieci w wieku 5+, od 2-4 graczy. Gra ma na celu naukę rozpoznawania liter oraz naukę czytania i pisania. W pudełku znajdziemy ścieralny mazak z gumką, 42 karty z wyrazami i obrazującymi je ilustracjami oraz 38 kart z małymi literami. Zadaniem gracza jest odszukanie poszczególnych liter na kartach i wpisanie je w obrazek.

Zadanie jest o tyle łatwiejsze, że na kartach litery są widoczne i dzieci mogą pisać po śladzie. Wskazany jest również kierunek pisania litery. Jest to idealne rozwiązanie dla dzieci uczących się pisać. Gra oczywiście jest wielokrotnego użytku, dlatego wszystko, co napiszemy możemy bez problemu zetrzeć.

 

Fundels Pisanie liter

Mimo, iż gra skierowana jest dla minimum 2 graczy, maluch może również bawić się nią samodzielnie. Oczywiście z rówieśnikiem gra jest ciekawsza i dodany jest element rywalizacji – przez to dziecko ma większa motywacje do pisania.

Jest to moja ulubiona pomoc dydaktyczna przy nauce czytania dla Nadusi.

 

Zobacz również inne ciekawe gry planszowe przedstawione na blogu

 

Fundels Zabawa liczbami

Zabawa liczbami to gra karciana dla dzieci w wieku 6+, przeznaczona od 2 – 4 graczy. W pudełku znajdziemy kostkę, 100 kart z cyframi od 0 – 9 oraz instrukcję. Gra ma na celu naukę dzieci poprawnego wymawiania cyfr z zakresu 0 – 999 oraz rozpoznawania cyfr i pozycji – jednostek, dziesiątek i setek.

W zależności od poziomu trudności dzieci mogą układać liczby jedno, dwu lub trzycyfrowe. Przykładowa rozgrywka z liczbami dwucyfrowymi wygląda następująco: Kładziemy na stole dwie karty tworząc z nich liczbę dwucyfrową, resztę kart rozdajemy między graczy. Zależnie od wyrzuconego na kostce symbolu musimy powiększyć lub zmniejszyć swoją kartą liczbę znajdującą się na stole. Jeśli na stole mamy karty 3 i 6 (liczbę 36), a nasza karta to 4 możemy utworzyć z niej liczby 46 lub 34. Gracz przed zmianą musi odczytać liczbę na stole oraz nową przez siebie utworzoną.

Fundels Zabawa liczbami

Wariantów tej gry możemy utworzyć bardzo dużo. My grając w samochodzie często używamy talii do gry w oczko. Wygrywa ta osoba, której suma cyfr ma jak najbliżej do 21, jednak nie może jej przekroczyć. Dla młodszych dzieci fajną opcją jest 10. Gracz otrzymuje 4 karty i musi z nich wybrać tyle kart ilu suma daje 10.

Zabawa liczbami to ciekawa rozrywka dla dzieci lubiących liczyć, doskonale się sprawdza, jako pomoc dydaktyczna przy nauce matematyki. Za pomocą kart możemy dodawać, odejmować, mnożyć czy dzielić. A kolorowe karty przyciągają wzrok i zachęcają do wspólnej zabawy.

 

Fundels Rysowanie z użyciem cyfr

To zdecydowanie ulubiona gra z tej serii mojej Nadusi. Mimo, że przeznaczona jest dla siedmiolatków, Duśka nieźle sobie z nią radzi. Siada i próbuje rysować. Chociaż nie zawsze trzyma się instrukcji i faktycznie rysuje używając cyfr to i tak nieźle się bawi i przede wszystkim ma zajęcie. Jest to coś, co jej się podoba. Gra przeznaczona jest dla jednej osoby.

Fundels Rysowanie z użyciem cyfr

jak narysować słonia nauka rysowania

W zestawie otrzymujemy ołówek, szkicownik oraz dwustronne karty z obrazkami. Każda karta z jednej strony zawiera gotowy narysowany obrazek, natomiast na odwrocie znajdziemy wskazówki jak samemu narysować obrazek. 4 proste kroki, które nauczą naszą pociechę jak narysować słonia, żyrafę, księżniczkę czy dzidziusia.

 

Gry karciane Fundels – podsumowanie

Gry karciane z serii Fundels dostępne są już od 20 zł w zależności od sklepu. Nie jest to duży wydatek biorąc pod uwagę estetykę wykonania oraz jakość elementów. Dodatkowych wartości, w postaci nauczenia się nowych umiejętności oraz utrwalenie już nabytych, nie da się wycenić.

Najbardziej podoba mi się idea, że praktycznie w każdą grę dziecko może grać samodzielnie. Wystarczy lekko zmodyfikować główne zasady gier i mamy do dyspozycji idealny sposób na zajęcie pociechy na dłużej. Nie potrzebna jest wtedy ingerencja rodzica czy towarzysz zabaw, którego nie zawsze mamy pod ręką.

W wolnej chwili zerknijcie na stronę producenta gier – Cartamundi, światowego lidera w zakresie gier karcianych. Wiele ciekawych pozycji gier gwarantujących dobrą zabawę znajdziecie również na ich facebooku: Shuffle Games Poland

 

Za egzemplarze gry dziękuje producentowi – firmie Cartamundi

 

 • WYGLĄD
  9
 • JAKOŚĆ
  9
 • GRYWALNOŚĆ
  6
 • CENA
  7
The Good

Estetyczne wykonanie

Wygodne i łatwe do przechowywania pudełko

Nauka przez zabawę

Może służyć jako pomoc dydaktyczna

Możliwość gry samodzielnej, bez udziału rodzica

Doskonale się sprawdza jako gra podróżna

The Bad

Stosunkowo szybko się nudzi

0
7.810