Jak rozliczyć reklamy Google Adsense / AdTaily? Podatki 2012 – cz.1

Dzisiaj post dla osób które posiadają swoje miejsce w sieci a w nim umieszczają reklamy za pomocą Google Adsense (lub AdTaily).

Ostatnimi czasy udało mi się uzbierać kwotę na moim koncie Adsense która pozwoliła na weryfikacje moich danych oraz weryfikacje konta bankowego. Wobec czego zmierzam małymi krokami do pierwszej wypłaty z konta Google Adsense z moich przychodów z reklam. Zaczęłam się więc zastanawiać jak to wygląda dalej, jak należy się rozliczyć z fiskusem z zarobionych pieniędzy.

Udało mi się ustalić kilka podstawowych zasad:

  • Przelew od Google Adsense w danym miesiącu powinniśmy rozliczyć do 20 dnia następnego miesiąca. Za każdy miesiąc w którym uzyskaliśmy przelew od Adsense, należy wpłacić zaliczkę na podatek dochodowy do Skarbówki.
  • Wyjątkiem gdy nie wpłacamy zaliczki z poprzedniego miesiąca, jest grudzień. Za ten miesiąc będziemy rozliczać się w picie rocznym.
  • Przelew rozliczamy według druku PIT-53, lecz nie należy go wysyłać do urzędu skarbowego. Wystarczy jedynie zrobić przelew, a sam druk zachować, aby łatwiej było się rozliczyć z przychodu rocznego.
  • Zgodnie z PIT-em – 53 koszty uzyskania przychodu to zryczałtowane 20% kwoty przychodu
  • Pomniejszony przychód o koszty jego uzyskania, zaokrąglony do pełnych złotówek mnożymy przez 18% podatku dochodowego i tak wyliczony podatek zaokrąglamy do pełnych złotówek i wysyłamy skarbówce jako zaliczkę na poczet rozliczenia rocznego.
[box type=”info” ]Przykład: Otrzymaliśmy przelew z Adsense na kwotę 224,00 zł.
Kwota uzyskania przychodów to 224,00 zł * 20% = 44,80 zł. Przychód pomniejszony o koszty to 224 zł – 44,80 zł = 179,20 zł. Zaokrąglamy do pełnych złotych – 180 zł i liczymy podatek 180,00 zł * 18% = 32,40 zł. Zaokrąglamy do pełnych złotówek 33,00 zł i wysyłamy fiskusowi.[/box]

815924

  • Nr konta bankowego znajdziesz na stronie właściwego Urzędu Skarbowego, zawsze zachowaj potwierdzenie wpłaty zaliczki.
  • Opłacane zaliczki należy również uwzględnić przy rozliczeniu rocznym. W formularzu PIT-36 w rubryce „inne źródła” podajemy dochód, przychód, oraz koszt uzyskania przychodu.
  • Zaliczkę należy uiścić tylko od kwoty przelewu którą mamy już na koncie – nie od kwoty która jest wyświetlona na stronie programu Adsense.
[box type=warning” ]Rozliczając się w ten sposób, prawdopodobnie zostaniemy wezwani do urzędu skarbowego w celu złożenia wyjaśnień źródła dochodu. Jeżeli nie obronimy się wystarczająco dobrze, możemy usłyszeć, że powinniśmy zarejestrować własną działalność gospodarczą. Należy wtedy zaznaczyć, iż działalność przez nas wykonywana nie jest procesem stałym, a przychody z tego źródła są nieregularne.[/box]

 

AdTaily podaje też metodę alternatywną –TUTAJ. Jednak jest wiele interpretacji negatywnych w tej sprawie przykład TUTAJ jak i pozytywnych – TUTAJ