LISTY RZECZY DO ZROBIENIA – ORGANIZACJA CZASU

ToDoList

Listy rzeczy do zrobienia

Tworzenie list na wszystko i o wszystkim to jedno z moich podstawowych nałogów. Już od dziecka zapisywałam tony papieru, tworząc notatki, zapiski na marginesach i oczywiście listy. Na każdą okazje udawało mi się zrobić listę. Czy to rzeczy do zabrania na planowany wyjazd, czy to książek które muszę przeczytać aż po zwykłe listy zakupów. Można powiedzieć że nawet to co nie było zapisane nie było ważne. Z biegiem lat niby wszystko się zmieniło dorosłam ale nawet teraz na dobrą organizacje mają wpływ przede wszystkim moje listy. Możecie się śmiać ale bez nich bym chyba zginęła, albo przynajmniej o połowie rzeczy zapomniała. Jedyne co się tak na prawdę zmieniło to rodzaj prowadzonych zapisków, zamiast stosu różnych karteczek używam głównie komputera i tableta, bo telefon – smartfon zginął pod kołami mojego męża a na nowy muszę jeszcze sporo poczekać. Poniżej przedstawię Wam kilka powodów dlaczego warto takie listy tworzyć oraz jak zacząć je robić – to na prawdę może usprawnić życie!

kocham listy

Korzyści z tworzenia listy rzeczy do zrobienia

  1. Przejrzystość: Listy to świetny sposób, aby śledzić wszystkie swoje rzeczy do zrobienia, dzięki wypunktowaniu masz pewność, że nie zapomnisz niczego, zarówno jeśli chodzi o listy zakupów, plan spotkań jak również rozkładu zajęć dzieci. Można ustawić priorytet list czyli wyszczególnić rzeczy ważniejsze co doskonale pomaga nawet w przypadku sytuacji kryzysowej.
  2. Prostota: Stworzenie listy nie wymaga od nas praktycznie żadnego nakładu – wystarczy kartka i długopis. Każda mama listę rzeczy do zrobienia zapełni w 3 minuty. Niepotrzebne są tak na prawdę żadne dodatkowe narzędzia. Jeśli jednak potrzebujemy komputerowego notatnika – darmowych rozwiązań jest masę od typowego notatnika przez programy z synchronizacją takie jak Evernote czy Remember the Milk
  3. Przypomnienia: Listy można tworzyć w oparciu o dni, tygodnie i miesiące. Można je tworzyć praktycznie wszędzie i dodać do nich przypomnienia. Nawyk zapisywania pozwoli nawet na uchwycenie tych rzeczy które zazwyczaj wypadają nam z głowy.
  4. Motywacja: na zapiskach w rzeczach do zrobienia można wpisywać również rzeczy które odkładamy bardzo często na później i nadać im termin wykonania. Gdy mamy takie rzeczy zapisane – mamy dużo większą motywacje do ich wykonania – bo goni nas ustalony termin. Satysfakcja z wykonania takich czynności i skreślenia pozycji z listy jest nie do opisania!
  5. Działanie antystresowe: Tworzenie list daje większy obraz wszystkich rzeczy do zrobienia, nawet gdy jest ich dużo ich usystematyzowanie, nadanie terminu wykonania pozwala dobrze zorganizować pracę, dzięki czemu odczuwa się mniej stresu.
  6. Planowanie: Dzięki listom można zaplanować swój czas i pracę bardziej efektywnie. Nawet przy dziecku dzięki nim jest możliwość znalezienia czasu na rzeczy, które kochasz, jednocześnie realizując plan dnia.
  7. Sentyment: Czy wiecie że nadal mam listę rzeczy do kupienia na wyprawkę dla Niuni oraz np. listę rzeczy do szpitala? Nadal mam do nich sentyment, jak dziś pamiętam jak poświęcałam godziny by wybrać to co najodpowiedniejsze dla mojej córci i emocje z tym związane – kiedy jeszcze byłam ciężarówką…

    plan tygodniowy

Tworzenie własnej listy

  • Wybierz metodę: Zastanów się co jest dla Ciebie najbardziej odpowiednie – papier czy  program elektroniczny. Tak abyś zawsze miała go przy sobie – może to być Twój ulubiony notes lub na przykład aplikacja w telefonie.
  • Nadawaj kategorie i priorytety: Nie zapisuj wszystkiego na jednej liście. Utwórz ich kilka zależnie od kategorii jedna z nich może dotyczyć listy zakupów, druga niech zawiera pomysły które wpadają Ci co rusz do głowy a na kolejnej zapisz co musisz zrobić przed przyjściem gości o 18. Kategorie mogą dotyczyć na prawdę równych spraw i tylko od Ciebie zależy jak będą wyglądać.Pamiętaj też że jedne rzeczy są ważniejsze od innych i zawsze zapisuj je inaczej lub zaznaczaj by były łatwe do odnalezienia. Wiecie z dziećmi jest różnie – pewnych rzeczy się nie przeskoczy dlatego zawsze zaczynam od tych najważniejszych spraw. Reszta jest na później.
  • Dobierz system : Są przeróżne systemy tworzenia list jedne są dzienne, drugie godzinowe – dobierz odpowiedni dla siebie. Można również dwa systemy ze sobą łączyć. Ja naprzykład zazwyczaj tworzę sobie listę rzeczy które musze zrobić danego dnia i dopisuje uwagi np. w postaci – zadzwoń do Marysi przed 18 itp. Dodatkowo na dole dopisuje sobie jeszcze rzeczy które chciałabym zrobić jeśli Niunia da mi wystarczająco wolnego czasu. Mam również listy długoterminowe np. moja ulubioną listę – „Before I die” czy też kalendarz z zaznaczonymi terminami spotkań, wizyt lekarskich oraz urodzin i imienin moich bliskich.
  • Kontroluj zapiski: Gdy już zaczniesz – noś listy zawsze ze sobą. Zawsze rano sprawdzaj sobie co masz zapisane na dziś i zawsze na koniec sprawdzaj czy czegoś nie pominęłaś. Ja co prawda zaglądam w listy częściej – bo odhaczanie tych już załatwionych spraw jest dla mnie bardzo motywująco – satysfakcjonujące.
  • Użyteczność: Stwórz takie listy które najbardziej Ci odpowiadają zerknij poniżej – to wcale nie musi być nudne 🙂

LISTY RZECZY DO ZROBIENIA - ORGANIZACJA CZASU

źródło - www.dryastoast.com

Używacie takich list?

Korzystacie może z jakiś programów do tego celu czy wolicie tradycyjne papierowe notatki i kalendarze?

Przypominam również, że nadal można zgarnąć dla siebie książkę – Bloger lub klocki Duplo! – Zabawa trwa do 30 lipca!