NIE MOGĘ ZAJŚĆ W CIĄŻĘ. GDY DO SZCZĘŚCIA BRAKUJE TYLKO DZIECKA.

Nie mogę zajść w ciążęNie mogę zajść w ciążę. Gdy do szczęścia brakuje tylko dziecka

 

W Polsce działa kilkadziesiąt klinik specjalizujących się w leczeniu niepłodności. Za każdą z takich jednostek stoją ludzie, którzy dokładają wszystkich starań, aby pomóc w diagnozie i leczeniu tego problemu. To dzięki tym specjalistom niepłodność dla setek par nie jest już najgorszym koszmarem, a po prostu przykrym wspomnieniem. Opowiem Ci teraz historię swojej przyjaciółki, która przeżyła swój najgorszy sen, a teraz nawet przy jego wspomnieniu potrafi się uśmiechać.

 

Zaczęło się wspaniale, miała cudownego chłopaka, który po zaledwie kilku miesiącach oświadczył się jej, a w kolejnym roku wzięli ślub. Byli cudowną parą, ale w życiu każdego z nas przychodzi taki moment, że mając ukochanego partnera, piękny dom, stabilną pracę brakuje jeszcze jednego. Do szczęścia i im zabrakło największego skarbu, jakim jest dziecko. Oboje byli tego zdania, że to już czas, że chcą stworzyć prawdziwy, pełen śmiechu, emocji i ciepła dom, w którym słychać tupot małych stóp.  Po kilku pierwszych miesiącach starań zajścia w ciąże, Zosia – bo tak ma na imię moja przyjaciółka, przyszła do mnie na kawę. Właśnie wtedy padło pytanie – „ nie mogę zajść w ciążę, co zrobić?”. Nie wiedziałam, co jej odpowiedzieć. Tematu niepłodności każdy się boi. Często droga do posiadania dziecka nie jest jednak łatwa. Niezbędna jest masa badań, lekarskich wizyt i jeszcze więcej wsparcia. Moja przyjaciółka całkiem niedawno została szczęśliwą mamą, a ja postanowiłam wrócić do tematu niepłodności, bo wiem, że jest to ważne i potrzebne!

 

 

Nie mogę zajść w ciążę – 12 miesięcy starań i co dalej?

Całkiem możliwe, że Ty również starasz się o dziecko. Jednak, choć wiele kobiet boi się samego słowa „NIEPŁODNOŚĆ”, musisz wiedzieć, że niepłodność w większości przypadków kończy się upragnioną ciążą.

Jeśli w ciągu roku regularnego współżycia z partnerem nie możesz zajść w ciążę, mimo że nie stosujecie środków antykoncepcyjnych, najprawdopodobniej jesteście w 15% par, które dotyka problem niepłodności.

Starania o dziecko to bardzo stresujący czas. Łzy, smutek i złość, gdy znów kolejny test jest negatywny. Ból, gdy pojawia się kolejna miesiączka. Moment, w którym zbliżenie między dwojgiem kochających się ludzi przestaje być przyjemnością, a kalendarz to odliczanie płodnych dni. Im dłużej nie możemy począć upragnionego maleństwa tym bardziej się frustrujemy i czujemy coraz większą presję. Nie dopuszczamy do siebie myśli, że może pójść coś nie tak, jak to sobie wyobraziłyśmy. Po rozmowach z kilkoma lekarzami ginekologami, doszłam do wniosku, że im dłużej próbuje się zajść w ciążę, tym jest to trudniejsze. Chociaż nie ma badań, które udowadniają stwierdzenie, że stres jest przyczyną niepłodności – wiele kobiet skutecznie blokuje swój organizm pod wpływem ciągłej presji i myśleniu o dziecku, którego nie ma.

 

 

Niepłodność to nie wyrok

Nie poddawaj się! W przypadku niepłodności macie dużą szansę na posiadanie własnego potomstwa. To, że dotychczasowe starania nie przyniosły rezultatu jeszcze nic nie znaczy. Wybierz dobrą klinikę leczenia niepłodności i postaw na dokładną diagnostykę. Lekarz zleci rozszerzoną listę badań (poza ginekologicznymi, USG czy zwykłą morfologią), a Twój partner, poza klasycznymi badaniami krwi, odda swoje nasienie do badania, w którym ocenia się jakość, ilość oraz żywotność plemników.

Może to być droga prowadząca przez szereg badań, terapię hormonalną, zmianę stylu życia i odżywiania się (unikanie stresów, zdrowa dieta). Niepłodność nie jest jednak sytuacją beznadziejną, wymaga jedynie włożenia więcej starań w poczęcie dziecka.

Czy wiesz, że ponad 80% par, które przez rok bezskutecznie starały się o dziecko, w końcu zostaje szczęśliwymi rodzicami?

 

klinika leczenia niepłodności invimed

 

W klinice leczenia niepłodności – którą klinikę wybrać?

To właśnie dzięki leczeniu w klinice leczenia niepłodności moja przyjaciółka została w zeszłym miesiącu szczęśliwą mamą. Wybrała jedną z klinik leczenia niepłodności InviMed. Zresztą nie zastanawiała się długo. Są to placówki, które cieszą się dużym zaufaniem wśród swoich pacjentów i są najczęściej polecani drogą pantoflową.

 

Na co warto zwrócić uwagę wybierając odpowiednią klinikę leczenia niepłodności?

Po pierwsze na skuteczność działania i na doświadczenie specjalistów tam pracujących. Klinika powinna spełniać międzynarodowe standardy leczenia niepłodności. Bardzo ważne jest również bezpieczeństwo – zarówno waszych danych, historii leczenia jak i ewentualnych komórek rozrodczych. Dla wielu par barierą są koszty leczenia – dlatego klinika powinna mieć transparentny cennik, który bez żadnych ukrytych kosztów będziecie mieć do wglądu.

Ze względu na powyższe cechy moja przyjaciółka wybrała InviMed, a jej dziecko było jednym z 7000 maleństw, które przyszły na świat dzięki skutecznemu leczeniu i pomocy doświadczonych specjalistów. Dlatego warto pozwolić sobie pomóc. Udanie się do kliniki leczenia niepłodności to podstawowy krok, który należy wykonać, gdy pojawiają się problemy z zajściem w ciążę.

Jak wygląda pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności?

W klinice podejmiecie leczenie zgodne ze światowymi standardami, najlepiej dobrane do waszej sytuacji oraz uzyskacie pełne wsparcie, również psychologiczne. Na pierwsze spotkanie z lekarzem zabierzcie wyniki wszystkich wykonanych dotychczas badań. Warto też spisać sobie na kartce, co mówili poprzedni lekarze i jakie były stawiane diagnozy, a także odnotować, od kiedy dokładnie staracie się o dziecko i co zmieniliście już w swoim życiu, aby zwiększyć szanse na ciążę. Na miejscu zostaniecie poproszeni o wypełnienie kilkustronicowej ankiety medycznej.

Podczas rozmowy z lekarzem omówicie wszystkie zebrane wiadomości, wyniki badań i diagnozy. Wykona on również badanie ginekologiczne oraz USG. Następnie ginekolog zleci Wam kolejne badania. Zaproponuje wam metodę leczenia i przedstawi kolejne etapy starania się o dziecko a także wyda zalecenia, do których będziecie się stosować. Bardzo ważne jest, żebyście na takiej wizycie byli razem, bo przecież problem z zajściem w ciążę nie dotyczy jednej osoby, ale pary, która chce mieć dziecko.

Przede wszystkim musisz również wiedzieć, że kontrowersyjne w Polsce zapłodnienie in vitro jest traktowane tylko, jako ostateczność.

 

nie moge mieć dziecka

Niepłodność się leczy!

W Polskich klinikach stosuje się kilka różnych metod. Należą do nich między innymi:

  • monitorowanie cyklu, stymulacja owulacji u kobiet,
  • leczenie oparte na wzmocnieniu i zwiększeniu ilości nasienia u mężczyzn,
  • mikromanipulacja,
  • inseminacja,
  • chirurgiczne metody leczenia niepłodności (usunięcie mechanicznych przyczyn niepłodności: blizn, guzków, żylaków),
  • psychoterapia (usunięcie blokady psychicznej),
  • autoszczepionki w przypadku niepłodności immunologicznej.

 

Jak widzisz, niepłodność można leczyć na wiele sposobów, bo jej przyczyny mogą być różne. Ja nawet nie próbuję wymienić wszystkich możliwych metod. To lekarz specjalista dopasuje odpowiednie leczenie specjalnie dla Ciebie i Twojego partnera. Pomoże przejść przez kolejne etapy starania się o dziecko i będzie wspierał Was zarówno radą, jak i wiedzą medyczną.

 

Najważniejsze jest wsparcie.

 

Niezależnie od tego, jaką drogę leczenia niepłodności przyjdzie wam przejść, pamiętajcie, że nie ma przypadków beznadziejnych. Współczesna medycyna coraz lepiej radzi sobie z niepłodnością, dając tysiącom par szansę na doświadczenie rodzicielstwa. Musicie jednak przejść przez to razem. Wzajemnie się wspierać i być dla siebie oparciem w tych trudnych momentach. Wierzę, że wytrwacie i już niedługo przywitacie na świecie swoje wymarzone Maleństwo. A słowa – nie mogę zajść w ciążę – zostaną tylko niemiłym wspomnieniem.

 

Na potrzeby tekstu imię mojej przyjaciółki zostało zmienione.