Pierwsza wizyta na basenie – wskazówki od pediatry

page

Jesteśmy na „Fali”!

Ostatnio wybraliśmy się na basen – pierwszy raz. Było plum-pastycznie. Niunia uwielbia się kąpać w wanience więc baseny w aquaparku były dla niej nie lada frajdą. Byłyśmy na „Fali” w Łodzi – gdzie są specjalnie przystosowane kąpieliska dla maluszków. Woda sięga 22cm i jest o średniej temperaturze 29-30 stopni Celsjusza. Dla nas bomba.

Z tatą na basenie

Mama radzi

Dzisiaj mam dla Was kilka rad, które zamienią pierwsze wyjście na basen w fantastyczne przeżycie – o ile oczywiście wasze dziecko nie drży i krzyczy widząc napełnioną przed kąpielą wannę 😉

Poniższe wskazówki pomogą by wycieczka na basen była przyjemna zarówno dla Was jak i dla waszego Szkraba:

  1. Daj dziecku lekką przekąskę 30 minut przed pływaniem – tak aby od razu nie zrobiły kupki ale było najedzone – przecież „woda wyciąga”
  2. Dzieci powinny nosić specjalne jednorazowe pieluszki do pływania, można je kupić na przykład w Rosmannie. Zwykłe pampersy mogą  „puchnąć” – napełniając się wodą przez co dodatkowo obciążają nasze Maleństwo ciągnąc na dno. Nie wspominając o walorach estetycznych, takich jak wycieki ze zwykłego pampersa.
  3. Wchodząc do wody – nie rzucaj dziecka na „głeboką wodę” – nie zanurzaj całego Maleństwa i nie zostawaj z nim na długo w wodzie. Zacznij od krótkich sesji, około 10 minut i stopniowo budując zaufanie dziecka przedłużaj pobyty – przyzwyczajając je do dłuższych kąpieli.
  4. Początkowo mamy powinny być blisko Maleństwa dając im poczucie bliskości w tych nowych warunkach. Dla „starszaków” ważny jest nawet kontakt wzrokowy”.
  5. Maleństwo powinno być nakłaniane do ruchu gdyż dzięki temu łatwiej utrzymać mu ciepło.
  6. Zabierz ze sobą odpowiedni ekwipunek, by przygotować się na wszelakie ewentualności 🙂

 doktor mama

Pierwsza wizyta na basenie – rozmowa ze specjalistą – pediatrą dziecięcym – dr Ewa Jagielewską:

Jak szybko mogę zabrać dziecko na basen?

Nie ma wyznacznika od kiedy można iść z niemowlakiem na basen. Wszystko zależy od predyspozycji rodziców i ich pociech. Zdarzają się matki które pierwszą wizytę na basenie odbywaj gdy dziecko kończy dziewięć tygodni, podczas gdy inne wolą poczekać, aż dziecko będzie samodzielnie trzymać główkę, zacznie siadać lub skończy roczek. Ważne jest, by nie było przeciwwskazań lekarskich do tego typu kąpieli przykładowo infekcji lub też rekonwalescencji po chorobie, jak również chorób zakaźnych, wymiotów, biegunki, infekcji ucha, itp. Pierwsza wizyta na basenie powinna być uprzedzona wizytą u pediatry, by wyeliminować wszystkie ewentualne przeciwności.

Czy moje dziecko może się przeziębić? Jak można temu zapobiec?

Ponieważ niemowlęta mają dużo mniej tkanki tłuszczowej niż starsze dzieci, temperatura wody w basenie musi być wyższa niż na większości pływalni publicznych. Termometr powinien wskazywać na 30-32 ° C dla niemowląt poniżej 3 miesięcy lub do 12 kg. Jeżeli zobaczysz, że mimo wskazanej temperatury – Niemowlę drży lub ma sinawe usta – wyjmij je z wody i owiń ciasno by się zagrzało. Po wyjściu z basenu dokładnie wykąp Maleństwo pod prysznicem – kosmetykami które używasz w domu. Dzięki temu zminimalizujesz ewentualne odczyny alergiczne. Po kąpieli dokładnie osusz ciałko dziecka oraz uszy. Pamiętaj, że nie wolno również dziecka przegrzewać – kąpiele w jacuzzi są niewskazane, w przypadku dzieci do lat pięciu.

Co w przypadku, gdy zanurzymy dziecko pod wodą?

Niemowlęta naturalnie wstrzymują oddech pod wodą i mają silny odruch wymiotny, co pozwoli na to by dziecko nie połknęło za dużo basenowej wody. Można więc je zanurzyć, ale tak jak cała kąpiel musi to być ściśle nadzorowane.

 

100_0380

A wy kiedy po raz pierwszy zabrałyście dziecko na basen?