PROBLEMY PRAWNE NIELETNIEJ I SAMOTNEJ MATKI

O prawie- prosto, praktycznie i na temat – Młoda mama a brak przy niej ojca dziecka.

Coraz częściej spotykamy się z sytuacją gdy na konsultację prawną przychodzi nieletnia matka wraz z towarzyszącymi rodzicami- głównie ze swoją mamą. W zapytaniach często kryje się sytuacja związana z pozostawieniem młodej osoby przez jej partnera. Młode mamy wstydzą się tego co ich spotkało. Często nie wytrzymują zadawanych pytań i po prostu płaczą. Tutaj młody ich świat spotyka się z dojrzałą rzeczywistością, okresu macierzyństwa. Zawsze udzielając porady prawnej wspieram te osoby tłumacząc, że mają przy sobie rodziców, którzy nie wahają się pomagać.To staje się najważniejsze, ponieważ wiele takich kobiet zostaje odtrącona przez samych jej najbliższych, którzy obwiniają ją za to co się wydarzyło. Samo przyjście do prawnika dla wielu rodzin w takiej sytuacji jest trudne do przełamania. Dlatego ważnym jest w takich przypadkach spojrzenie i pokierowanie sprawą tak aby nie ranić zarówno matki, która jeszcze odczuwa lęk, jak i jej narodzonego dziecka o które dobro prawne trzeba zadbać w odpowiednim czasie…

Tragizm zachodzenia młodych kobiet w ciążę nie polega na tym, że zrobiły coś złego. A przede wszystkim na tym, że ojciec dziecka wykorzystał ich zaufanie i nie chce poczuć się ojcem odpowiedzialnym. Młoda mama w takiej sytuacji pozostaje sama sobie. Cieszy mnie bardzo fakt, gdy rodzice wspierają nieletnią mamę chociaż psychicznie, ponieważ dla niej najgorsze się zaczyna gdy ojciec tak naprawdę porzuca swoje dziecko.pobran2e

PROBLEMY PRAWNE NIELETNIEJ I SAMOTNEJ MATKI

Najtrudniejsze, to uregulowanie wszystkich prawnych aspektów młodego człowieczka. Dla mamy rozpoczynają się schody z ustaleniem ojcostwa, alimentami, kontaktami czy pozbawieniem praw rodzicielskich ojca w ostateczności. Aby umożliwić dochodzenie alimentów ( pomocy finansowej dla dziecka) należy wskazać, udowadniając osobę ojca w powództwie. Chyba, że ojciec sam uzna dziecko przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. Zawsze kobieta powinna ustalić ojca dziecka, aby taki zapis znalazł się w dokumentach pochodzenia dziecka. Co to oznacza?, że rodzice i dzieci są powiązani rodzinnoprawnym stosunkiem pokrewieństwa w linii prostej pierwszego stopnia, czyli są wobec siebie zstępnymi. Z kolei pokrewieństwo jest przesłanką do powstania innych stosunków prawnych.

W pozwie o ustalenie ojcostwa występujemy o alimenty, zawsze powinniśmy wnioskować o zabezpieczenie – to znaczy, o to aby pewna kwota była już wypłacalna w trakcie trwania postępowania sądowego. Dzięki temu ojciec będzie zobowiązany do pomocy finansowej swojemu dziecku do którego się nie przyznaje. Sąd w wyroku ustala w osobie pozwanego- ojca, zmieniając wpis w dokumentach USC. Zasądza alimenty na rzecz dziecka. Z reguły ojcem jest osoba także nieletnia lub ” mężczyzna” na utrzymaniu rodziców. Egzekucja komornicza nie będzie prosta, ze względu na brak pracy i brak majątku. Dlatego wobec nowelizacji Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego istnieje możliwość przerzucenia pomocy alimentacyjnej np. na dziadków a rodziców ustalonego w sprawie ojca.

Młodym matkom brakuje pomocy ze strony Państwa. Procedury administracyjne wliczają dochód rodziców u których się znajdują, z stąd przyznawane zasiłki są niewystarczające na podstawowe potrzeby dziecka. Przypadki z ostatnich miesięcy, z jakimi miałem do czynienia są przykładem, że warto pomagać. Młoda matka bardzo szybko dojrzewa i w pełni angażuje się w swoją rolę, niczemu nie ustępuje matkom, które zdecydowały się na zaplanowane macierzyństwo. Wiele osób zwykło traktować takie matki jako gorsze, jednakże z pełnym przekonaniem mówię Państwu, że młode matki są zaradne i potrafią nawet same wychować dziecko. Wpajając miłość oraz poczucie własnej wartości dorastającemu dziecku. Podziwiam młode matki i ich pracę nad wychowaniem dziecka pomimo licznych trudności, potrafią poświęcić się i wynagradzać dziecku brak przy nim ojca.

Zapraszam do komentowania i wyrażania swoich opinii na ten temat, a także zamawiania bezpłatnych konsultacji telefonicznych.

PRAWO LOGOBLOG

Autorem cyklu „O prawie- prosto, praktycznie i na temat” jest Marcin Cywiński – prawnik, kurator sądowy, kilkunastoletni praktyk w zakresie prawa rodzinnego, ze szczególnym wskazaniem tematyki rozwodowej oraz konfliktu w małżeństwie tym wpływu na dobro dzieci. Prowadzi studium nad rozwojem osobowości dziecka zagrożonego negatywnymi skutkami konfliktów rodzinnych. Współtwórca projektu pomocowego Kancelarii ZMoSP- ”Dobro Naszego Dziecka – dla dziecka jesteś zawsze rodzicem”

Ze swojej strony zapraszam Was na stronę projektu i Kancelarii Prawnej. Możecie również odwiedzić blog, który prowadzi Marcin. Zapraszam również do polubienia fanpage’a projektu.