PO PROSTU POŁOŻNA W ŁODZI

Kilkanaście dni temu miałam przyjemność uczestniczyć w spotkaniu kampanii „Po prostu położna”. W skrócie powiem jedno, na prawdę warto w nich uczestniczyć!

maciąg agnieszka kampania warsztaty po prostu położna

PO PROSTU POŁOŻNA – KAMPANIA SPOŁECZNAwarsztat cele

Głównym celem kampanii jest uświadomienie kobiet w ciąży, że od 21. tygodnia ciąży raz w tygodniu, a od 32. tygodnia ciąży dwa razy w tygodniu mogą korzystać z bezpłatnych spotkań edukacyjnych z położną. Ja sama mimo, iż dwa lata teumu rodziłam nie miałam o tym zielonego pojęcia. Przez cały okres ciąży, nikt nie uświadomił mi, że mam możliwość bezpłatnego spotkania się z doświadczoną osobą, która odpowie mi na większość stawianych przeze mnie pytań. Odpowiedzi szukałam w internecie, na blogach. Te najbardziej istotne dla mnie konsultowałam z moim lekarze ginekologiem, który prowadził moją ciążę. Jednak temu okresowi towarzyszyło wiele wątpliwości, niepewności i rozterek.Wiele pytań poszło w zapomnienie lub wydawały mi się zbyt błahe by o nich porozmawiać, zdarzało się że najzwyczajniej w świecie zapomniałam o coś zapytać lekarza w trakcie wizyty. Teraz już wiem, że mogłam spotkać się z doświadczoną kobietą, która zapewne by mi pomogła, podtrzymała na duchu i rozwiała wątpliwości.

Jednak ja nie byłam wyjątkiem. Na sali podczas warsztatów było dużo kobiet, zarówno ciężarnych jak i matek małych dzieci. Jednak zapytane czy wiedziały o bezpłatnych konsultacjach z położną zamilkły. Na około 200 osób, zgłosiło się tylko 5! Ha! Pomyślałam, nie jestem sama. Jednak po sekundzie uśmiech znikł z mojej twarzy. Pomyślcie jak wiele te kobiety straciły. Aż żal pomyśleć, że tak mało osób wie o świadczeniach, które im się należą. W końcu brak wiedzy na temat możliwości korzystania z usług położnej w ramach NFZ przekreśla szanse na równy dostęp do profesjonalnej opieki w momencie, kiedy kobieta jej najbardziej potrzebuje.

medela i karmienie piersią medela i jej fani

Podczas spotkania odbyła się również prezentacja i wykład pracownika firmy Medela. Podkreślono wartości mleka matki oraz szereg zalet karmienia piersią. Obalono mity, że koieta ma „za mało pokarmu”, rozwiano wątpliwości. Całą prezentację prowadził mężczyzna, jednak w zakresie karmienia dziecka wiedział dużo więcej niż nie jedna matka.

widok sali po prostu położna sala warsztaty

Zakres zadań położnej

Na warsztatach dowiedziałam się również, że zadanie położnej nie sprowadza się do odebrania porodu. Zakres jej obowiązków i uprawnień jest ogromny. Po pierwsze i chyba jedno z najistotniejszych dla dzisiejszych kobiet czyli prywatność, położną obejmuje tajemnica zawodowa. Każda kobieta może być pewna, że rozmowy za zamkniętymi drzwiami na pewno z nich nie wyjdą. Wśród zakresu jej pracy jest również prowadzenie działalności edukacyjno-zdrowotnej nie tylko w zakresie ciąży i połogu ale również w tematach planowania rodziny. Zresztą posłużę się ściągą ze strony kampanii Po prostu położna. Na stronie znajdziecie również masę przydatnych informacji, które przydadzą się nie tylko na czas ciąży.

Umiejętności, kompetencje i prawa jakie posiada położna

wesoło po prostu polozna ewa janik i agnieszka maciąg

W ramach kampanii społecznej „Po prostu położna”, której głównym organizatorem i pomysłodawcą jest właścicielka serwisu Siostra Ania, organizowane są spotkania dla kobiet (i nie tylko). Agnieszka Maciąg i Ewa Janiuk prowadzą cykl warsztatów w największych miastach w Polsce propagujących cele kampanii oraz odpowiadając na pytania uczestniczek. Warsztaty są oczywiście bezpłatne. Do tej pory kampania dotarła do takich miast jak: Opole, Wrocław, Warszawa, Katowice, Bydgoszcz, Poznań, Kraków, Gdańsk. Więcej o warsztatach dowiecie się na stronie www.facebook.com/poprostupolozna.

Ps – Załapałam się nawet na jedno ze zdjęć 😉 Autorem poniższego zdjęcia jest Sheer Love Photography

mama bloguje