Rozmowy o uczuciach nie należą do najłatwiejszych. Nam, dorosłym bardzo trudno dosłownie powiedzieć, co nam leży na sercu, często nawet ciężko nazwać to, co czujemy – a co dopiero dzieciom. To właśnie my rodzice musimy nauczyć nasze pociechy jak wyrażać emocje, jak radzić sobie z negatywnymi uczuciami, a jak opisać te dobre. Książka Przyjaciele żyrafy – bajki o empatii – zdecydowanie może nam w tym zadaniu pomóc.
Książeczka opowiada przygody żyrafy Bibi i szakala Zenona, którzy wraz z mieszkańcami Leśnego Zakątka mają wiele różnorakich przygód. Wspólnie przeżywają wzloty i upadki, napady złości gniewu i irytacji, a także całą masę pozytywnych emocji. Bajek w książce jest całe 16 i każda opowiada zupełnie inną historię! Wszystkie opowieści dla dzieci są inspirowane podejściem coachingowym i „Porozumieniem bez przemocy”.
Książka skierowana jest do przedszkolaków i uczniów, napisana językiem zrozumiałym dla dziecka. Jednak sami rodzice powinni zacząć ją czytać dużo wcześniej. W doskonały sposób pomaga w sztuce konwersacji z małym dzieckiem. W końcu nasza pociecha od pierwszych dni życia żyje emocjami. Przeżywa zdarzenia całym ciałem, a w wieku 18 miesięcy często potrafi nazwać niektóre z nich. Możemy wtedy usłyszeć, że dziecko jest smutne lub się czegoś boi. W kolejnych miesiącach ilość uczuć, które dziecko potrafi rozpoznać powiększa się. Rodzice nie powinni bagatelizować ani unikać tematu emocji, mogą w ten sposób pogorszyć komunikację z własną pociechą. Porozumiewanie się z dzieckiem to sztuka, w której powinniśmy ćwiczyć się każdego dnia. Na dobrą rozmowę z dzieckiem nie ma uniwersalnej recepty. Książka Przyjaciele żyrafy w dość dobry sposób obrazuje w jaki sposób dobrać słowa, by maluchom pewne rzeczy wyjaśnić, a tym samym rozwiązać problemy niecierpiące zwłoki.
Dodatkowym atutem książeczki są umieszczone na końcu każdej bajki pytania pomocnicze, które ułatwią rozmowę z dzieckiem. Właśnie dzięki nim poznamy świat uczyć widziany oczami naszej pociechy.
Na łamach lektury poruszane jest wiele tematów, w których zwierzątka czegoś nie rozumieją, gdy nie radzą sobie z tym, co czują. To doskonałe rozwiązanie sprawia, że dziecko może utożsamić się z bohaterem książki a tym samym samodzielnie rozwiązać nękający go problem. Kolejne strony przeplatane są ciekawymi i przyciągającymi wzrok grafikami, które również pokazują emocje, które zawładnęły postaciami z bajek. Dzięki nim przekaz jest jeszcze bardziej czytelny i zrozumiały.
Jeśli jesteście zainteresowani książką, na blogu Przyjaciele Żyrafy możecie zapoznać się z twórczością autorek oraz z kilkoma jej bajkami.
Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem CoJaNaTo