Jak rozmawiasz z bliskimi, z mężem, partnerem, znajomymi i przede wszystkim jak rozmawiasz sama ze sobą? Usiądź i pomyśl. Mówisz z życzliwością i zrozumieniem czy miotasz ogromem złośliwości i pełnych wrogości uwag? Zastanów się, bo wiesz? – To, co mówisz lub piszesz może narobić wiele szkód a mogą również dotknąć czyjegoś serca i napełnić je nadzieją. To Twój wybór.
Zacznij od siebie
Każdy z nas codziennie wypowiada tysiące słów do siebie nie mówiąc często nawet zdania. Spójrz w lustro, o czym myślisz? O tym, że Twoje włosy pięknie się układają? A może poszukujesz kolejnej zmarszczki lub nowego pryszcza? Jeśli widzisz w sobie same negatywne cechy, to zapewne masz zaniżoną samoocenę. Nie wierzysz w siebie, sama się niszczysz. Myśl pozytywnie, ciesz się z nawet najmniejszych sukcesów a Ty i świat, który Cie otacza od razu będzie przyjemniejszy. Wierz mi, warto.
Czas na Twoją połówkę!
Patrząc na swojego życiowego partnera czy widzisz jeszcze te kochające iskierki w oczach? Ten rozkoszny wyraz twarzy, gdy ma na Ciebie ochotę? A może z dnia na dzień spoglądasz tylko na jego ciągle rosnący od piwa brzuszek i brudne skarpetki pod kanapą? Prawie 70% myśli w końcu z siebie wyrzucisz – prosto w swojego męża, przyjaciela a może kochanka. Niezależnie czy będą to te dobre rzeczy czy te złe. Może Twój mężczyzna nie pokaże Tobie, jak bardzo zabolą go Twoje słowa, ale na długo zostaną w ich pamięci. Czy wiesz, że rozerwanych nitek nie da się już skleić – a supeł to zawsze supeł?
Mów i pisz łagodnie
Słów, które powiemy lub napiszemy nie da się cofnąć. Nikt jeszcze nie wymyślił pilota rodem z filmu Bruce’a Wszechmogącego – cofnij, pauza, ponów. Zanim coś „palniesz” odpowiedz sobie na trzy pytania. Czy faktycznie chcesz to powiedzieć? Czy to kogoś nie zrani? Czy to prawda? Nasze wypowiedzi czy to słowne czy nawet internetowe są potężne, niezależnie od tego jak my jesteśmy mali. Powinniśmy być ostrożni w tym, jak z nich korzystamy. W końcu nasze życie to nie wojna i nie musimy ciąć językami przeciwnika niczym obusiecznym mieczem, prawda?
Przepraszam?
To nie jest wykład, tylko drobne przypomnienie. W końcu przecież zawsze można przeprosić. Jednak nie zawsze w życiu mamy szansę to zrobić. Niedawno odeszła moja babcia, teraz wiem ile niedopowiedzianych zdań zostało między nami i ile słów przepraszam zabrakło z mojej strony. Mam nadzieję, że Ty zawsze zdążysz.
Życzliwość w internetach
Życzliwość wydaje się być czymś, co staje się brakującym elementem naszego dzisiejszego świata. Bycie tępakiem, gburem a nawet chamem staje się normą – szczególnie w internecie i blogosferze. Ludzie lubią plotkować i wylewać swoje żale na innych. Nie wiem czy ma to być forma zaimponowania, zemsty a może braku wychowania i ogłady. Jednak te wszystkie wojny i wojenki i Ci „walczący”, nawet, jeśli piszą o kimś źle i przez chwilę poczują się lepiej, zawsze są po stronie strat. W końcu gniew pochodzi od strachu, a negatywna energia na pewno wróci z podwojoną siłą.
Szczerość jest przereklamowana
Szczerość jest jedną z najbardziej przereklamowanych cnót, no chyba, że u pięciolatka! Czasami nie ma bardziej ostrej broni niż prawda wymierzona prosto między oczy. Takiego strzału nie da się uniknąć. Osoba, która ją wypowiada czuje się usprawiedliwiona, bo w końcu przecież – powiedziała PRAWDĘ! Nie, to wcale nie oznacza, że ja jestem nałogową kłamczuchą. Nauczyłam się jednak wypowiadać swoje zdanie ubierając je w życzliwość.
SŁOWA MOGĄ LECZYĆ LUB RANIĆ więc filtruj swoje wypowiedzi
Słowa mają siłę, aby uleczyć lub zranić. Jeśli siedzisz przed komputerem a Twoje palce latają nad klawiaturą szybciej niż internet w światłowodzie. Włącz sobie filtr – czy to, co piszesz jest komuś potrzebne, czy kogoś zainspiruje, czy jest pomocne i przede wszystkim czy to jest miłe?
Oczywiście ważne jest, aby się komunikować. Bądź jednak tą osobą, która należy do wyjątków – mów i pisz taktownie i z sercem. W końcu uprzejmość i życzliwość to jedne z cenniejszych umiejętności życia.