TRZYLETNIE DZIECKO W POLSCE MA AŻ TRZY ZEPSUTE ZĘBY

Trudno w to uwierzyć, ale trzyletnie maluchy w Polsce statystycznie mają popsute aż trzy zęby. W większości przypadku to wcale nie wina pitego żelaza, (które niszczy szkliwo) a duża zasługa rodziców. Wysiłek ich musi być ogromny, albo wiedza strasznie mała. Niestety Polacy nie wiedzą jak prawidłowo dbać o swoje zęby, więc jak mają zadbać o mleczaki swoich pociech?

U nas w domu dbałość o ząbki jest bardzo ważna. Ja sama mam „dentofobię” – o ile tak to się właściwie nazywa. Wystarczy, że zza drzwi usłyszę wiertełko, a w moich oczach widać potoki łez a ciało drży. Swego czasu zwiałam z dentystycznego fotela, jednego stomatologa kopnęłam w szczęką – no dużo by opisywać. Wiem, że niektórym ciężko zrozumieć taką fobię – jednak ja tłumaczę zawsze to tak, że jedni boją się maleńkich pająków i myszy a drudzy dużego ( w porównaniu do zwierzątek) dentysty…

lpbb

Właśnie, dlatego chcę jak najdłużej uniknąć kontaktu z leczeniem zębów. Zarówno u siebie jak i u Nadusi. Chcę oszczędzić jej bólu. W końcu jest na to sposób. Odpowiednia dbałość o higienę jamy ustnej to podstawa. Z tego właśnie powodu przyłączyłyśmy się do akcji „Zachęć swoje dziecko do mycia zębów”, by promować tą ważną dla naszych dzieci sprawę. Zepsute zęby u dzieci to nic miłego!

szczoteczka soniczna 600px dbanie o zęby u dzieci 5

SZCZOTECZKA DO ZĘBÓW – BABYSONIC

W ramach akcji otrzymaliśmy szczoteczkę soniczną Brush Baby i pastę. Co prawda ja Małej nie muszę zachęcać do mycia ząbków. Wręcz przeciwnie po czwartym myciu w ciągu dnia mam ochotę schować szczoteczkę na dno szafy. Jednak, co, jak co, to pierwsza „dorosła” szczoteczka mojego dziecka. W końcu na baterie, ze światełkiem i wibracjami.

Mojej Nadusi bardzo przypadła do gustu. Chętnie jej używa. Szczoteczka BabySonic wyposażona jest w dwuminutowy timer, który co 30 sekund informuje malucha by zmienić ćwiartkę czyszczonych zębów – u nas jednak to jeszcze My musimy mówić Małej, które ząbki ma czyścić. Szczoteczka dopasowana jest do maleńkich rączek. Jej mała główka dopasowana jest idealnie do buzi naszego szkraba. Głównie, dlatego, że przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 0-3.

jak czyścić dzieciom żęby i dziąsła

Jak dbać o ząbki dziecka, by uniknąć losu statystycznego trzylatka?

dbanie o zęby u dzieci 4

MOJE DZIECKO NIE MA ZĘBÓW – W JAKI SPOSÓB DBAĆ O JEGO DZIĄSŁA

Nawet już u niemowląt warto zadbać o buzie naszych maluchów. Dobrym sposobem jest masowanie dziąseł oraz oczyszczanie ich jałowym gazikiem – przynajmniej 2 razy dziennie. W ten sposób już od małego zaczniecie wyrabiać dziecku zdrowe nawyki a przy wyżynaniu pierwszych ząbków – masowaniem złagodzicie ból.

Gryzak opakowanie

JAK DBAĆ O PIERWSZE ZĄBKI?

Sposobów jest wiele. Zaczynając od jałowego gazika przez nawet szczoteczkę do zębów. U najmłodszych dobrze sprawdza się szczoteczko – gryzaczek, który prócz oczyszczenia ząbków, może być uśmierzaczem bólu przy ząbkowaniu oraz ciekawą zabawką. Ponoć najlepsze gryzaki wykonane są w 100% z silikonu.

PASTA DO ZĘBÓW DLA NIEMOWLĄT I MAŁYCH DZIECI

Dużą uwagę musimy przyłożyć do jej składu. U dzieci do 3 roku życia zawartość fluoru nie powinna przekraczać 500 ppm. Xylitol w składzie pasty wspomaga remineralizację szkliwa i aktywność przeciwpróchniczą. Jak zawsze we wszystkim musimy unikać parabenów oraz SLS.

JAK CZĘSTO MYĆ MALUCHOWI ZĘBY

Przynajmniej dwa razy dziennie. Rano i wieczorem.

dbanie o zęby u dzieci 6

WAŻNE

  • Szczoteczkę należy wymienić maksymalnie po 3 miesiącach używania
  • Jeśli twoja pociecha myje już ząbki samodzielnie, róbmy po nich małą poprawkę. Maluchy mogą pominąć niektóre ząbki.
  • Nie straszmy dziecka dentystą, bo wizyty u stomatologa będą mu się kojarzyły z czymś strasznym
  • Ząbki powinny być myte przynajmniej 2 minuty
  • Pierwszy ząbek to oznaka pierwszej wizyty u lekarza stomatologa
  • Mleczne zęby również się leczy, nieleczona próchnica łatwo przeniesie się na zęby stałe

dbanie o zęby u dzieci 2

Stosowanie się do powyższych zasad nie jest receptą idealną. Wszystko po części zależy od dziecka i budowy mleczaków. Jednak w dużym stopniu przyczyni się do uniknięcia losu statystycznego trzylatka. Pochwalę się naszym przykładem, moja 2,5 latka ma wszystkie ząbki zdrowe J – Wam również życzę tego samego!

Szczoteczkę soniczną (55zł), pastę Brush Baby (13,50zł) oraz gryzako – szczoteczkę (27,50zł) możecie nabyć na stronie sklepu internetowego Arsdental – pomysłodawcy i organizatora akcji „Zachęć swoje dziecko do mycia zębów”

arsdental

Post powstał we współpracy z firmą Arsdental.