NAUKA PISANIA LITEREK DLA DZIECI – SZABLONY DO DRUKU – LITERKI A – F

Nauka pisania literek dla dzieci to pierwszy post otwierający na blogu cykl PRZEDSZKOLAK. Znajdziesz w nim wiele pomocnych materiałów, które będziesz mogła wydrukować. Dzięki tym kartom pracy rozwiniesz w swoim dziecku nowe umiejętności i pomożesz w utrwaleniu już nabytych.

Wszystkie karty pracy przerobiłam lub robię na bieżąco z moją córką (wiek 4,5), dlatego wiem, że bez problemu powinien poradzić sobie z nimi praktycznie każdy przedszkolak.

 

Nauka pisania literek dla dzieci

Nauka pisania literek nie należy do najłatwiejszych, jednak jest przydatna przez całe życie. Warto, więc poświęcić jej wystarczająco dużo czasu, by maluch potrafił bez problemu samodzielnie się podpisać czy komunikować. Warto przed rozpoczęciem nauki pisania robić z maluchem ćwiczenia grafomotoryczne czyli np. rysowanie szlaczków, łączenie kropek czy też zadania z labiryntami. Na blogu były już udostęoniane podobne zadania, możesz do nich zerknąć klikając w interesujący Cie obrazek:

nauka pisania literek dla dzieci cz1 - NAUKA PISANIA LITEREK DLA DZIECI - SZABLONY DO DRUKU - LITERKI A - FSzablony literek do druku

W dniu dzisiejszym udostępniam Ci zupełnie darmowo, specjalnie przygotowane szablony literek do druku. Poniżej znajdziesz 6 liter alfabetu od A do F, które możesz pobrać bezpośrednio na swój dysk komputera. Każdy szablon zawiera wzór małej i wielkiej litery, słowo i przedstawiający je obrazek zaczynający się od danej litery oraz aż siedem linijek do samodzielnej nauki pisania. Większość karty pracy polega na pisaniu po śladzie, co szczególnie na początku nauki pisania literek jest dla dziecka dużym ułatwieniem. Wszystkie pliki poniżej zapisane są w formie obrazu jpeg, tak byś bez problemu mogła je pobrać i wydrukować. Przygotowane karty pracy są w formacie A4, jednak spokojnie możesz wdrukować dwa na jednej stronie – w zależności od potrzeb.

nauka pisania literek - szablon literka Anauka pisania literek - szablon literka Bnauka pisania literek - szablon literka C

Kliknij na obrazek aby przejść do strony pobierania, gdy otworzy Ci się nowa karta kliknij prawym przyciskiem na obrazek i wybierz z menu „Zapisz grafikę jako…”. Wybierz miejsce na dysku i korzystaj!

nauka pisania literek - szablon literka Dnauka pisania literek - szablon literka Enauka pisania literek - szablon literka F

 

nauka pisania literek dla dzieci cz1 - NAUKA PISANIA LITEREK DLA DZIECI - SZABLONY DO DRUKU - LITERKI A - F

Szablony z literkami A-F – Znajdziesz tutaj

karty do nauki literek - NAUKA PISANIA LITEREK DLA DZIECI - SZABLONY DO DRUKU - LITERKI A - F

Szablony z literkami G-L znajdziesz tutaj

szablony karty pracy polskie literki

Szablony polskich literek znajdziesz TUTAJ – KLIK

Szablony z literkami M-Z Znajdziesz tutaj – KLIKSzablony literek - karty pracy - nauka pisania dla dzieci

 

Ps. Jeśli zapiszesz się na newsletter będziesz miała możliwość pobrania wszystkich literek jednym kliknięciem. TO właśnie subskrybenci mają dostęp do wszystkich specjalnych bonusów oraz dodatkowych materiałów.

36 komentarzy
 1. Spadłaś z nieba z tymi literkami, Mati ma na nie fazę, szkicowałam jej na kartkach, a tu takie cudo!

 2. Bardzo przydatna pomoc dydaktyczna dla dzieciaczków rozpoczynających naukę pisania 🙂 Kaligrafia jest niezbędna przy tej nauce. Szkoda,że w szkole tego tak mało. Dobrze więc zaopatrzyć się w takie szablony dla własnych pociech 🙂

  1. Masz rację, też uważam, że część dzieci po ukończeniu 2 klasy nie umie poprawnie pisać. W dużej mierze to jednak wina rodziców a nie szkoły.

 3. My się na razie uczymy samogłosek i tylko rozpoznawania, ale myślę, że spróbuję wydrukować kilka literek i zobaczymy. Zawsze poćwiczy się rączka.

 4. Z młodszymi dziećmi lepiej ćwiczyć rączkę na szlaczkach. Przy pisaniu liter ważny jest sam sposób pisania, który potem pomoże łączyć litery w wyrazy. Dla szkolnych dzieci, pierwszoklasistów, świetna sprawa!

 5. Bardzo przydatne są takie szablony. Moja dopiero zaczęła to robić w pierwszej klasie, ale dużo dzieci robi to wcześniej.

 6. Świetne szablony 🙂 Moja córeczka ma dopiero 3 latka i nie potrzebujemy ale bede o nich pamietać kiedy zajdzie potrzeba 🙂

 7. Piękne te Twoje szablony ! 🙂 A wydrukuję je sobie i zachomikuję na przyszłość – bo kiedyś na pewno będą u nas w stałym użyciu 🙂

 8. Co prawda moja 5-latka nie garnie się do takich szablonów, to kilka jej wydrukuję 🙂

 9. Ale ładne te szablony! Choć u nas jeszcze rok do nauki literek zapisuję sobie, aby później z nich skorzystać 🙂

 10. Ciekawy artykuł . A co sądzicie o nauce literek z pomocami multimedialnymi ? Używałam już kilku ale wiele było słabych , ostatnio trafiłam na platformę zdobywcywiedzy pl i jestem bardzo zadowolona . Dzieciaki za pomocą gier i wielu ciekawych ćwiczeń uczą się przez zabawę i sprawia im to frajdę 🙂

  1. Pomoce multimedialne są w stanie nauczyć dziecko czytać, ale na pewno nie pisać. Nie nauczą dobrego chwytu długopisa, ołówka. Nie nauczą utrzymania poziomu odpowiedniego nacisku tych samych narzędzi do pisania. Nawet odpowiedni pen do ekranu nie jest tak precyzyjny jak gruby ołówek. Postawą są systematyczne ćwiczenia, praca nad motoryką małą i pracy nad powiązaniem oko-ręka.