DLACZEGO WARTO CZYTAĆ DZIECIOM? #czytajmybajki

Pytanie o wartość czytania dzieciom wydaje się banalnie proste. Jest tyle zalet tej formy spędzania czasu z maluchem, że ciężko mi będzie wszystkie wymienić. Jednak okazuje się, że mimo wszystkich korzyści, rodzice rzadko wybierają tą formę rozrywki. W czasach smartfonów, tabletów, wszechobecnego internetu pomijamy to, co naprawdę jest ważne.

czytajmybajki eah 2

Dlaczego warto dzieciom czytać książki?

 • Spędzamy czas z dzieckiem, a więc budujemy rodzinne więzi i dajemy potrzebną pociechom bliskość.

 

 • Codzienne czytanie może stwarzać wieczorny rytuał, który pozwoli dziecku się wyciszyć, da poczucie stabilności i bezpieczeństwa, a więc ułatwi zasypianie.

 

 • Rozwijanie wyobraźni, bo czy bajka zawsze musi kończyć się tak samo?

 

 • Słuchanie bajek poprawia koncentrację u dzieci. Usłyszenie czegokolwiek wymaga, by maluch był spokojny a zrozumienie wymaga skupienia się na historii. Praktyka czyni mistrza.

 

 • Czytanie uczy, przekazuje wiedzę o otaczającym nas świecie. To często właśnie bajki niosą ponadczasowe przesłania i morały. Pozwalają na poznanie nowych kultur, miejsc, ludzi czy wydarzeń. Dzieci, którym czyta się książki mają większy zasób wiedzy ogólnej. Maluszki łapią pewne rzeczy w moment, dodatkowo ćwicząc pamięć.

 

 • Pomaga w rozwiązywaniu problemów. To przecież bohaterowie pokonują smoki, szukają wyjścia z trudnych sytuacji i radzą sobie z przeszkodami. Czytanie pomaga oswoić przyczynę i skutek. Uczy, że trzeba ponieść konsekwencje i wziąć odpowiedzialność za swoje zachowanie.

 

 • Dobrze dobrana lektura wspomaga właściwe zachowanie naszych maluchów, które są podatne na innych i chętnie biorą zachowanie bohatera opowieści („autorytetu”), jako właściwy przykład.

 

 • Czytanie rozwija empatię. Często zarówno my jak i nasze maluchy – wcielamy się w postać bohatera, czujemy to, co on.

 

 • Książki uczą nowych słów, ułatwiają budowanie logicznych i trafnych wypowiedzi.

 

 • Czytanie może zapewnić dzieciom długie godziny zabawy i rozrywki. Daje możliwość odgrywania ról, udawania bohatera czy szansę na podróż zupełnie do innego świata.

 

 • Dzieci, którym czyta się książki, szybciej uczą się liter i chętnie samodzielnie sięgają po lekturę.

 

 • Czytanie i słuchanie ćwiczy nasz mózg.

 

 

Niestety w dzisiejszych czasach dzieci wychowują się po części same, zamiast słuchać głosu mamy czy taty słyszą lektora z puszczonego audiobooka lub oglądają bajkę na youtube. Wiadomo, że dla nas, dorosłych tak jest wygodniej. Czas „wolny” od dzieci możemy poświęcić na pracę czy nasze drobne przyjemności. Jednak zabieramy w ten sposób naszym pociechom szanse na rozwój a sobie możliwość zbudowania szczerej relacji. Dlatego z przyjemnością wspieram każdą akcję promującą czytelnictwo.

 

Natalia Szroeder na warsztatach czytajmybajki

(Natalia Szroeder na warsztatach #czytajmybajki)

Akcja #czytajmybajki

Akcja #czytajmybajki, organizowana przez markę Ever After High™, skierowana jest do rodziców i dzieci ma na celu pokazanie korzyści płynących z czytania bajek oraz zachęcenie do tego najmłodszych.

czytajmybajki eah 3

Ever After High™ to należąca do firmy Mattel seria lalek, książek i animowanych filmów, opowiadająca o losach potomków postaci znanych nam z klasycznych bajek, m.in. córki Królewny Śnieżki czy Kopciuszka, którzy uczęszczają do jednego liceum. Ponieważ nie wszystkie dzieci popularnych bajkowych bohaterów godzą się na kontynuowanie losów swoich rodziców i chcą budować własną historię, swoim postępowaniem uczą dzieci pewności siebie, inspirują do poszukiwania swojego przeznaczenia i udowadniają, że ustalony porządek nie musi oznaczać końca marzeń.

 

Samą serią Ever After High™ jestem zaczarowana, a za akcję wspierającą czytelnictwo polecam sto razy mocniej!

 • Osobiście nie jesteśmy za audiobookami dla dzieci. Sporo tych korzyści słynących z czytania bajek, markę znamy.

 • Anna Malec Pacek

  Świetna kampania, popieram w 100 %!

 • Popieram w całości!!! My tyle czytamy, że za chwile będe potrzebowała mocniejszych okularów 🙂 Na szczęście teraz córka już dużo czyta samodzielnie 🙂

 • Wiki nie zaśnie, jak nie przeczytam jej bajki 😉

 • Mój synek też uwielbia bajki i to koniecznie musi być tradycyjna książeczka. Ostatnio odnalazł w naszej biblioteczce książeczkę o kupie 🙂 Oczywiście uparł się i musiałam ją czytać, no cóż wszystko jest dla ludzi a dziecko też musi się wszystkiego uczyć 🙂

 • Karolina Brzozowska

  Z tym czytaniem 🙂 codziennie w południe przed drzemką, drugi raz przed snem na noc. Potem jeszcze śpiewamy szkoda ze mama niezbyt uzdolniona muzycznie:/. Później mi moja córcia 2, 5 letnia opowiada bajki:)