JAK BEZ NERWÓW I STRESU ZORGANIZOWAĆ PRZEPROWADZKĘ?

przeprowadzka na studia

Początek roku szkolnego, to dla bardzo intensywny czas dla uczniów i ich rodziców. To także początek zmian w życiu, szczególnie dla przyszłych studentów, którzy zdecydowali się opuścić „rodzinne gniazdo” i zmienić miejsce zamieszkania. W pierwszej fazie jesteśmy zachwyceni czekającymi nas zmianami. W końcu nowe wyzwania, nowe znajomości i nowe otoczenia. To może dodać człowiekowi skrzydeł, szczególnie, jeśli jest się młodą, aktywną osobą, która jest ciekawa świata. To odpowiedni czas na rozpoczęcie samodzielnego życia, podejmowania własnych decyzji i całkowitego samostanowienia o sobie.

W zeszłym roku, razem z siostrą, pomagałyśmy koleżance przy przeprowadzce na studia. Okazało się, że dostała się na Uniwersytet Jagielloński, do swojego ukochanego Krakowa. Poprosiła nas o pomoc przy pakowaniu i przewiezieniu rzeczy.

Do dziś pamiętam ten obłęd, kiedy to brakowało nam pudełek, a ja, co chwilę musiałam biegać do okolicznych sklepów i wręcz „żebrać” o jakiś karton. Do teraz pamiętam ten stres. Co poszło nie tak?

 

Stres przy przeprowadzce

Jest co najmniej kilka powodów, które sprawiły, że ta przeprowadzka była koszmarem.

  1. Brak czasu, organizacji i zamieszanie – wszystko działo się spontanicznie, a ponieważ czas nas naglił, wszystko wrzucane było jak leci do pudełek i worków. Bez opisywania i rozdrabniania się. Sama do dziś nie wiem, jak koleżanka znalazła wszystko podczas rozpakowywania.

 

  1. Przewóz rzeczy i mebli. Och! Wszystko musiałyśmy wciskać na siłę do samochodów, co okazało się nie lada wyczynem. Nasze auta były wypełnione po brzegi. Dziwne, że my się jeszcze tam zmieściłyśmy. Niestety z Krakowa do Łodzi wcale nie jest tak blisko jakby mogło się wydawać. A podróż, jako kierowca dla worków i pudeł, nawet po kilku godzinach pracy przy pakowaniu, męczy jak diabli.

To nie jedyne, ale główne przyczyny stresu w moim przypadku. Ciągłe patrzenie na zegarek, bo gonił nas czas. Zamieszanie i bałagan. Skończyłyśmy wykończone i z wywieszonymi jęzorami. Szczerze nie polecam. Jednak teraz już wiem, co zrobiłabym inaczej. Jeśli zamierzasz się przeprowadzić – koniecznie przeczytaj dalszą część wpisu.

kartony do przeprowadzki

Jak bez nerwów i stresu zorganizować przeprowadzkę?

Przeprowadzka na studia – czy do nowego domu wcale nie musi być ciężka i stresująca. W skrócie po prostu musimy się do niej wcześniej przygotować. Od czego zacząć?

1. Załatw wszystkie sprawy urzędowe- unikaj zamieszania!

Przeprowadzka zazwyczaj kojarzy się z czasochłonnym pakowaniem niezbędnych rzeczy, ale za chwilę okaże się, że zapomnieliśmy o najważniejszym – o sprawach urzędowych. Masz konto w banku? Ubezpieczenie dodatkowe? A może płacisz już podatki? To ważne, żeby poinformować wszystkie urzędy i firmy o zmianie adresu pobytu. Jeśli tego nie zrobisz, może okazać się, że nie dotrze do ciebie jakieś ważne pismo, bądź informacja. Nawet, jeśli mieszkasz obecnie z rodzicami i tak lepiej poinformować o zachodzących zmianach wszelkie powiązane z Tobą instytucje.

2. Zrób dokładne porządki i pozbądź się śmieci

Działając chaotycznie, może okazać się, że sam fakt przeprowadzki Cię przytłoczy. Czy zabrać te buty? Czy zostawić ten płaszcz?  Czy potrzebuje jeszcze tej parasolki? Takich pytań może w naszej głowie pojawić się wiele. Zatem, zanim zaczniesz pakować niezbędne rzeczy, najpierw zrób porządki generalne. 

Jeśli jednak w Twoich szafkach kuchennych gromadzi się wyżywienie dla wojska, a w każdym pokoju masz masę gratów oraz rzeczy, które kiedyś “na pewno będą potrzebne” – trafiłam w dziesiątkę! Warto na kilka tygodni przed przeprowadzką ograniczyć zakupy, szczególnie te żywnościowe. Zacznij opróżniać zamrażalnik oraz gotuj ze składników, które masz w domu. Dzięki temu, będziesz miała mniej do spakowania oraz przewiezienia. 

Koniecznie przy pakowaniu pozbądź się rzeczy, których nie używasz. Sprzedaj je, wyrzuć lub komuś oddaj. Zabieranie ze sobą w nowe, pachnące miejsce rzeczy niepotrzebnych, które zagracą Twoje gniazdko to zwykła głupota. I może, chociaż na początku i tak część z nich spakujesz do pudeł – gwarantuje Ci, że przy kolejnych godzinach spędzonych na pakowaniu się, będzie Ci łatwiej się z nimi rozstać.

Wyrzuć lub oddaj to, co okazuje się zbędne, a to co uważasz za potrzebne zostaw. Dzięki temu łatwiej będzie podejmować Ci decyzję, co zabrać ze sobą do nowego domu 🙂 

3. Zrób plan przeprowadzki na studia. 

Nie zostawiaj wszystkiego na ostatni dzień. Przeprowadzka wymaga wiele więcej czasu i pracy niż nam się wydaje. Spisz sobie na kartce ( lub rozplanuj gdziekolwiek indziej), co i w jakiej kolejności będziesz pakować. Możesz pakować się “pokojami” np. jednego dnia sypialnia, drugiego łazienka etc. Możesz również skoncentrować się na kategoriach np. ubrania Twoje, ubrania dziecka, książki, kosmetyki, itd. Każdy podział będzie dobry, a Ty systematycznie zapakujesz się w pudła. Bez stresu, że nie zdążysz.

4. Spakuj walizkę na wakacje

Koniecznie naszykuj swoją walizkę, której zazwyczaj używasz na kilkudniowe wyjazdy. Spakuj tam rzeczy pierwszej potrzeby. Zupełnie tak jakbyś wyjeżdżała na biwak. Polecam na pierwszy ogień umieścić tam czajnik bezprzewodowy, kubki, sztućce oraz kawę i herbatę. Byś jeszcze przed rozpakowywaniem mogła zrobić sobie coś ciepłego do picia. Spakuj tam również odzież na zmianę, leki, kosmetyki, papier toaletowy. Jak również ścierki i płyn do mycia naczyń. Warto przetrzeć meble przed układaniem w nich rzeczy. Pomyśl, co jeszcze jest dla Ciebie ważne, tak byś nie musiała np. szukać w stercie kartonów ładowarki do telefonu czy innego niezbędnego sprzętu. 

5. Spraw, żeby pakowanie nie było koszmarem

Po pierwsze zadbaj o odpowiednią ilość kartonów i worków. Nic bardziej nie irytuje niż bieganie i szukanie kartonów na ostatnią chwilę. Kiedy już masz pewność, że posiadasz wystarczająco dużo pudełek, możesz rozpocząć pakowanie swoich rzeczy. Jeśli korzystasz z firmy przeprowadzkowej, musisz mieć świadomość, że jej pracownicy nie są odpowiedzialni za nieprawidłowe zabezpieczenie przedmiotów. To ty musisz szczelnie i dokładnie ochronić ważne i delikatne rzeczy. Rozważ wykorzystanie folii bąbelkowej, która amortyzuje wstrząsy i zabezpiecza przedmioty. Dobrze również sprawdzają się ręczniki czy ubrania – w nich spokojnie ukryjesz ukochany kubek czy wazon.

Koniecznie każdy karton czy worek podpisz markerem. Dzięki temu działaniu nie pogubisz się podczas przeprowadzki i będzie ci łatwiej zapanować nad rozmieszczeniu przedmiotów w nowym lokum. Dodatkowo oznacz przedmioty delikatne oraz szkło – dopisz hasła “Ostrożnie” czy “Uwaga szkło”. 

Na zakończenie polecam zrobić coś na zasadzie spisu np. łazienka- 3 pudła, sypialnia-4 pudła. Ułatwi ci to sprawniejsze poszukiwania niezbędnych przedmiotów.

6. Wybierz firmę do przeprowadzki lub odpowiedni transport

Przeprowadzając się na studia, warto skorzystać z pomocy pracowników firm transportowych. Niestety na rynku jest ich bardzo wiele i wybór tej pasującej do naszych oczekiwań może być bardzo trudny. W pewnym momencie od ilości ofert możemy poczuć się oszołomieni i zdezorientowani. Dodatkowo łatwo się naciąć na bardzo wysokie stawki. Proponuje wykorzystać bardzo pomocną platformę, która ułatwia przewóz rzeczy.

Dzięki Furgonetka Giełda uzyskasz dostęp do ofert najlepszych firm przeprowadzkowych. Wspomaga ona klientów w przewozie szczególnie dużych przesyłek. Co ważne, nie tylko firmy mogą składać swoje oferty, ale także klienci (poszukujący firmy) mogą informować o zapotrzebowaniu na daną usługę. Użytkownicy zamieszczają swoje ogłoszenia bezpłatnie, co jest bardzo fajnym rozwiązaniem i wyjściem naprzeciw potrzeb klienta. Firmy transportowe kontaktują się z potencjalnym klientem i składają swoje oferty cenowe. Dzięki platformie Furgonetka Giełda możesz wybrać ofertę, która nie zrujnuje Twojego portfela. Co ważne, każda z ponad 5000 firm transportowych jest weryfikowana przez serwis, dzięki czemu, Twoje rzeczy będą po prostu bezpieczne. A Ty unikniesz stania w korkach i jeżdżenia w kółko ze starego do nowego mieszkania. To szczególnie istotne, gdy przeprowadzasz się do innego miasta.

7. Sprawdź stan mieszkania i zacznij się rozpakowywać

Jeśli wynajmujesz od kogoś pokój czy mieszkanie zawsze zwróć uwagę na jego stan. Być może coś, co na pierwszy rzut oka było ok, teraz okaże się zniszczone. Zrób, więc spis rzeczy, które Twoim zadaniem są w złym stanie. Powód? Nie chcemy, żeby właściciel oskarżył Cię o zniszczenia. Zatem taka lista podpisana przez wynajmującego bardzo Ci się przyda.

Podpisane pudełka rozlokuj od razu w odpowiednich miejscach. Dzięki temu nie będziesz chodzić z pokoju do pokoju przenosząc po kilka rzeczy.

przeprowadzka jak zorganizować przeprowadzkę

Planując następną przeprowadzkę zachęcam do skorzystania z moich rad, zawartych w tym krótkim wpisie. Niewątpliwie ułatwią one przygotowania do przeprowadzki, ale także sprawnie przeprowadzą Cię przez sam proces pakowania i transportu. Rozpocznij, zatem nowy etap życia z uśmiechem, a nie ze zmęczoną i sfrustrowaną miną 🙂