7 RZECZY, KTÓRE NA PEWNO ZAPOMNIAŁAŚ POSPRZĄTAĆ

Ścieranie kurzu, odkurzanie i mycie podłóg to jedne z najczęstszych obowiązków podczas sprzątania. Większość z nich zazwyczaj wykonujemy my – mamy. Czasami codziennie lub raz na kilka dni sprzątamy. Po jakimś czasie mamy już wypracowany plan sprzątania, wpadamy w rutynę. Odhaczamy na naszej liście kontrolnej kolejne ptaszki.

Skupiamy się głównie na rzeczach, które widać – gdy są brudne. Zmieniamy pościel, myjemy lustra, odkurzamy dywany. Jednak najwięcej kurzu i zarazków, kryje się w małych niepozornych drobiazgach, o których najczęściej zapominamy.

 

7 rzeczy, o których się zapomina podczas sprzątania.

 

1. Rzeczy na półkach.

Mamy tendencje do ścieraniu kurzu z półek. Podnosimy kolejne bibeloty i ścieramy wilgotną ściereczką kurz z półki. Jednak większość z nas nie przeciera z kurzu rzeczy, które na tej półce leżą. Figurki, pamiątki, ramki na zdjęcia, książki – to wszystko, co można znaleźć na półkach a są siedliskiem ogromnej ilości kurzu. Warto je przecierać wraz z nóżkami półek – jeśli je posiadają.

 

2. Obrazki i ramki wiszące na ścianach

Ramki i ramy wieszane na ścianach, mimo iż cieszą oko – często są pomijane w czasie sprzątania. Im fikuśniejsza i bardziej zdobiona ramka, tym więcej kurzu na sobie gromadzi. Przynajmniej raz na dwa tygodnie powinnaś zaopatrzyć się w piórko lub szmatkę z mikrofibry i przetrzeć ich zakamarki.

 

3. Piloty, pady, myszki

Badania dowodzą, że na pilotach, myszach komputerowych oraz padach do konsoli jest dużo więcej bakterii niż… na muszlach klozetowych. Dlaczego? Bo kobiety zazwyczaj bardzo dbają o czystość w łazience, a o tych drugich po prostu się zapomina. Powinno się przynajmniej raz w tygodniu przecierać te sprzęty, a raz w miesiącu je dezynfekować – np. wacikiem namoczonym w spirytusie lub octanisepcie.

 

4. Materace

O ile niektóre z nas mają tendencję do zmiany pościeli nawet, co tydzień o tyle zupełnie zapominamy o materacach. Zdarza się, że „trzepiemy” je przed świętami – ale to nie wystarcza. Aby pozbyć się kurzu raz na 6 miesięcy obróć materac i obficie posyp go sodą oczyszczoną połączoną z ulubionym (nieuczulającym) olejkiem eterycznym. Następnie po kilkunastu minutach dokładnie go odkurz. Taki zabieg pozwala na pozbycie się pozostałości roztoczy a także zapobiega zwapnieniu materaca.

 

5. Wyłączniki światła i kontakty.

Przy rutynowym sprzątaniu rzadko, kiedy przecieramy te małe ustrojstwa. O ile włączniki i odciski małych palców na nich mogą rzucić się w oczy, o tyle kurz zgromadzony na brzegach kontaktów już nie.  Włączniki są często używane, dotykane brudnymi palcami – warto je raz na kilka miesięcy zdezynfekować. Co do kontaktów – podczas odkurzania można wciągnąć zalegający kurz w otworach odkurzaczem, a resztę wytrzeć wilgotną ścierką.

 

6. Kubek, pojemnik na szczoteczki do zębów.

Jeśli wasze szczoteczki mają swój specjalny pojemnik, który służy tylko i wyłącznie do ich przechowywania (a nie np. płukania buzi) osadzają się tam wszystkie „zlewki” pozostałe po myciu zębów. Szczególnie drobinki wody czy pasty, jeśli pociecha nie potrafi jeszcze dokładnie umyć szczoteczki. Taka zastała woda, może mieć nieprzyjemny zapach a nieumyty pojemnik siedliskiem bakterii – które wkładamy prosto do ust. Pojemniki powinny być myte dość często – przynajmniej raz w tygodniu, a najlepiej, co dwa – trzy dni.

 

7. Wentylatory i wywietrzniki

Kiedy ostatnio czyściłaś wentylator lub wywietrznik w swoim mieszkaniu? Najczęściej te urządzenia mamy w kuchni lub łazience. Czasami są elektryczne a czasami odprowadzają powietrze np. z komina. Jednak niezależnie od rodzaju przepływa przez nie powietrze – roznosząc cały kurz w nich zalegający. Elektryczne wentylatory – z działającym wiatraczkiem powinny być czyszczone raz w miesiącu, a wywietrzniki przecierane raz na kilka miesięcy.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

INNE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE SPRZĄTANIA

 

Jestem pewna, że trafiłam przynajmniej z jedną rzeczą! Sama ostatnio zdałam sobie sprawę z moich zaniedbań, gdy robi się wszystko szybko, szybko – łatwo popaść w rutynę i sprzątać to, co najważniejsze. Zupełnie zapominając o tych „pierdołach”. Jednak Twoje mieszkanie nigdy nie będzie czyste, jeśli nie umyjesz tych rzeczy raz na jakiś czas. Po prostu zalegający na nich kurz nadal będzie się unosił w Twoim mieszkaniu, a chyba nie ma takiej potrzeby?

A Ty, o czym ostatnio zapomniałaś?