SUSZENIE GRZYBÓW – TESTUJEMY SUSZARKĘ ZELMER

Jesień jest wymarzoną porą dla grzybiarzy. Nic tak nie napawa dumą, jak własnoręcznie nazbierane grzyby.

Grzyby mają tą zaletę, że nie trzeba ich zjeść od razu po zebraniu. Można je zamrozić, zamarynować lub ususzyć. Zresztą wyobrażacie sobie Wigilie bez grzybów – ja nie. Muszą być koniecznie i suszone, i mrożone. Dlatego, gdy marka Zelmer zaproponowała mi do testów suszarkę spożywczą FD1002, nie musiałam się długo zastanawiać. Pomyślałam tylko, że mam nadzieje, że dotrze do nas – zanim skończą sie grzyby – no i udało się.

SUSZARKA SPOŻYWCZA ZELMER FD 1002

Do testów otrzymałam poniższą suszarkę:

SUSZARKA SPOŻYWCZA ZELMER fd1002

Szczególnie spodobało mi się, że ma aż cztery tacki, więc za jednym zamachem można ususzyć dużą ilość produktów. W sumie następnego dnia pojechaliśmy na grzybobranie. Do suszenia nadają się zarówno podgrzybki, jak i prawdziwki, a to główne gatunki, które są przez nas zbierane w trakcie leśnych wojaży, na które wyruszamy zazwyczaj całą rodziną.

GRZYBOBRANIE

Przygotowanie grzybów do suszenia

Oczyszczamy dokładnie grzyby ze ściółki i przecieramy wilgotną ściereczką lub strzepujemy pozostałości zanieczyszczeń grubym pędzelkiem. Nie moczymy, ewentualnie szybko i bardzo delikatnie przepłukujemy – gdy to faktycznie konieczne. Pozbywamy się grzybów rozmoczonych, nadgryzionych i robaczywych. Zależnie od rodzaju suszenia albo oddzielamy kapelusze od nóżek, albo kroimy w kostkę – na tak zwaną – krajankę grzybową.

Suszenie grzybów

Dotychczas suszylismy grzyby nawlekając je na nitkę i umieszczając w suchym i ciepłym miejscu. Proces suszenia trwał strasznie długo. Tym razem skorzystałam z nadesłanej suszarki.

SUSZENIE GRZYBÓW

W poradniku suszenia żywności nadesłanym przez markę Zelmer, było napisane że najlepiej jest pokroić grzyby w plastry. Jednak uznałam, że ja musze mieć grzyby w całości. Poukładałam je więc na sprytnych tackach urządzenia i uznałam, że będzie to bardzo dobry egzamin. Wszystko trwało 12 godzin. Całe szczęście suszarka ma zabezpieczenie przed przegrzaniem, więc mogła działać bez przerw i ja sama nie musiałam tak na prawde niczym się martwić.  Wystarczyło raz wcisnąć i już.

Efekt suszenia było czuć w domu już po pierwszej godzinie. Może nie każdy lubi, ale ja uwielbiam – zapach suszonych grzybów – unosił się w mieszkaniu przez kilka dni. Same grzyby prezentowały się równie dobrze.

SUSZONE GRZYBY ZELMER

SUSZONE GRZYBY ZELMER

SUSZONE GRZYBY ZELMER

Jak dla mnie taka suszarka to świetny wynalazek, łatwa w czyszczeniu, nie zajmuje dużo miejsca i jest prościutka w obsłudze. To duże ułatwienie w mojej kuchni.

Testuje ją od tygodnia i musze przyznać że dotychczas nie znałam aż tylu zastosowań suszarki. Przedewszystkim jeśli chodzi o zdrowe przekąski dla mojej Małej, ale o tym napisze Wam w kolejnym poście.

Mam dla Was jeszcze jedną malutką niespodziankę:

KONKURS ZELMER KONKURS ZELMER

Marka Zelmer ufundowała 5 zestawów takich to oto „zdrowych zestawów” wypełnionych przyprawami Knorr specjalnie dla czytelników.

Zasady wzięcia udziału w mini-konkursie:

  1.  Organizatorem konkursu jest blog parentingowy Mama Bloguje, a fundatorem i wysyłką nagród zajmuje się marka Zelmer.
  2. W komentarzu pod tym postem zostaw przepis na zdrowy deser dla dziecka oraz nie zapomnij podać swojego adresu e-mail, bym mogła Cie powiadomić o nagrodzie.
  3. Na zgłoszenia czekam do 5 listopada włącznie a wyniki zostaną podane maksymalnie 10 listopada.
  4. Wśród zgłoszonych osób zostanie wybrane 5 najciekawszych komentarzy – odpowiedzi i im zostaną wysłane nagrody.

Czekam na Wasze zgłoszenia!

Wszystkie zdjęcia zostały zrobione telefonem Sony Xperia™ Z1 – www.Xperia.nadotyk.pl