5 FAKTÓW O SOKACH, KTÓRE POWINIEN ZNAĆ KAŻDY RODZIC.

30 MAJA ŚWIATOWY DZIEŃ SOKU

O sokach dyskutuje się od lat, na ich temat mnożą się mity, a często zapomina się o faktach. Dzisiaj mamy niezwykłe święto – 30 maja obchodzimy Światowy Dzień Soku, to idealny moment by poruszyć ten temat.

Soki ze względu na swoje prozdrowotne właściwości warto uwzględnić w diecie zarówno dzieci jak i dorosłych. Zawierają witaminy i składniki mineralne, które mają korzystny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Szklanka soku dziennie może być doskonałym uzupełnieniem posiłku, na przykład śniadania, najważniejszego posiłku, który prawidłowo skomponowany daje nam energię na cały dzień.

Niestety rodzice często o tym zapominają, głównie ze względu na rozpowszechniające się mity o sokach. Przecież każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojej pociechy, dlatego dzisiaj z okazji Światowego Dnia Soku zmierzę się z mitami na ich temat i przedstawię fakty.

 

MIT 1: Soki są dosładzane, a przez to są wysokokaloryczne

Soki są bogate w prozdrowotne składniki, podobnie jak warzywa i owoce, z których są zrobione. W ten sam sposób dostarczają organizmowi potrzebnych witamin i składników mineralnych. Niestety panuje błędne przekonanie, że soki, są dosładzane, a przez to wysokokaloryczne.

FAKT: Pamiętajmy jednak, że zgodnie z polskim i unijnym prawem dosładzanie soków owocowych, 100% warzywnych i pomidorowych, zarówno cukrem, jak i glukozą, fruktozą, syropem glukozowo – fruktozowym czy nawet naturalnymi słodzikami jest całkowicie zakazane. Wobec tego sok zawiera dokładnie tyle samo cukrów naturalnie występujących w owocach i warzywach, co owoc czy warzywo, z którego został zrobiony i ani grama dodatkowego cukru więcej!

 

MIT 2: Soki zawierają szkodliwe substancje np.:  konserwanty, sztuczne barwniki i aromaty

Często słyszę opinie, że mamy nie podają dzieciom soków ze względu na „chemię”, którą zawierają. Słyszy się wtedy informacje o barwnikach, aromatach czy konserwantach. Szczególnie jeśli chodzi o soki z długim terminem przydatności do spożycia.  To kolejny mit.

FAKT: Zgodnie z obowiązującym prawem soki nie mogą zawierać zarówno konserwantów, jak i aromatów czy sztucznych barwników. Ich smak i barwa całkowicie wynikają z naturalnych właściwości warzyw i owoców.

Szczególnie w Polsce producenci soków podlegają licznym regulacjom i kontrolom, tak by jakość i skład soku z soku zagęszczonego, czyli takiego dostępnego na przykład w kartonie, była porównywalna do soku otrzymanego bezpośrednio z owoców lub warzyw. Warto zaznaczyć, że sok zagęszczany powstaje przez odparowanie wody z soku bezpośredniego – aby ułatwić jego transport. Dlatego o dodawaniu sztucznych ulepszaczy nie ma mowy.

 

MIT 3: Proces pasteryzacji negatywnie wpływa na wartości odżywcze soków

Kolejny mit dotyczy pasteryzacji. Wiele osób, które o samym procesie nie mają zielonego pojęcia lub mają wiedzę bardzo ograniczoną na ten temat, używają argumentów, że pasteryzacja niszczy to, co dobre, w sokach.

FAKT: Tymczasem, proces pasteryzacji  ma na celu zniszczenie, drobnoustrojów i enzymów, które pozostawione w sokach doprowadziłyby do jego psucia. Dzięki niemu soki w kartonach czy butelkach mają dłuższy okres przydatności do spożycia. Możemy go troszkę porównać do pasteryzacji w warunkach domowych, kiedy samodzielnie robimy przetwory, w taki sposób zabezpieczając na przykład zrobione przez nas produkty. Jednak nowoczesna technologia, dzięki której  podgrzewa się  i schładza soki w dużo szybszym czasie, niż my robimy to w domu, pozwala na zachowanie wartości odżywczych soków.

 

MIT 4: Opakowania kartonowe nie gwarantują bezpieczeństwa produktu

Każdy z nas wie, że karton czy kartonik to poręczna forma przechowywania soku. Jednak nadal wiele osób twierdzi, że karton nie zapewnia  bezpieczeństwa soku.  Okazuje się, że zupełnie nie mają racji.

FAKT: Kartony, które na co dzień widzimy w sklepach są  wykonane z materiałów dopuszczonych do kontaktu z żywnością.  Warto także podkreślić, że  kartony, dzięki swojej strukturze chronią produkt m.in. przed działaniami światła i wilgoci, a także gwarantują szczelność. Choć o tym nie zawsze wiemy światło słoneczne może negatywnie wpływać zarówno na barwę jak i nawet skład produktu. Tutaj nie musimy się o to obawiać.

Osobiście bardzo cenię sobie komfort i wygodę, dlatego często mam pod ręką opakowanie soku, na przykład w kartoniku. Wychodząc z domu wystarczy wrzucić sok do torebki, czy plecaka dziecka i w drogę. Samo opakowanie jest lekkie i poręczne, no i to, co ważne przy dzieciach – nie tłucze się!

 

MIT 5: Soki nie zawierają  składników odżywczych

To chyba jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów na temat soków. Co ciekawe wiele osób naprawdę w niego wierzy. Dlatego wyjaśnię Wam,  od początku jak to jest.

FAKT: Owoce i warzywa są podstawą zbilansowanej diety i zawierają mnóstwo wartościowych składników takich jak witaminy, sole mineralne. A z czego robione są soki? Otóż z owoców i warzyw właśnie! Dlatego zawierają przybliżoną wartość witamin i substancji odżywczych, co owoce i warzywa, z których są  zrobione. I tak naprawdę nieważne czy jest to sok jednodniowy, pasteryzowany czy odtworzony z tzw. soku zagęszczonego.

Prawie każda matka wie, że dzieci, ale także dorośli, powinny jeść przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców, łącznie około 400 gramów dziennie. Jest to  podstawa zbilansowanej diety. Właśnie ze względu na szczególne walory żywieniowe i zdrowotne szklanka soku (ok. 200 ml) może stanowić 1 z wspomnianych 5 porcji warzyw lub owoców. Więcej informacji na temat znajdziesz na stronie: www.5porcji.pl

 

To, co najlepsze dla matki i dziecka

Matki intuicyjnie wiedzą, co jest najważniejsze dla ich pociech. Właśnie, dlatego od najmłodszych lat swoich dzieci, zamieniają się w dietetyka, kucharza, kelnera podsuwając maluchom to, co najlepsze. Przecież to my rodzice, budujemy nawyki żywieniowe wśród naszych pociech na długie lata. Nauczmy je więc, że warzywa, owoce lub szklanka soku to ważny element codziennej diety.

Nie dajmy się zwieść mitom, lecz zaufajmy faktom. Soki spożywane w zalecanych ilościach przysłużą się naszemu zdrowiu, a dzieci z radością sięgną po szklankę tej kolorowej i odżywczej porcji warzyw lub owoców!

 

Materiał sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Organizator Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków.