ZGRZYTANIE ZĘBAMI U DZIECI – NA SAMĄ MYŚL MAM GĘSIĄ SKÓRKĘ

ZGRZYTANIE ZĘBAMI U DZIECI

ZGRZYTANIE ZĘBAMI U DZIECI 

Dzisiejszy post będzie o jednym z najbardziej znienawidzonych dźwięków na świecie, po którym większość osób dostaje gęsiej skórki. Mowa o bruksizmie, czyli o zgrzytaniu zębów u dzieci.

Czy wiesz, że nie leczenie zgrzytania zębami może doprowadzić do ukruszenia zębów, uszkodzenia szkliwa oraz do częstego bólu głowy?

Dowiedz się jakie są przyczyny tego odruchu oraz jak sobie z nim radzić.

Najczęstsze przyczyny zgrzytania zębami u dzieci.

 

Owsiki

Jedną z przyczyn bruksizmu są owsiki. Zakażenie tymi pasożytami nazywane jest chorobą brudnych rąk. Jeśli zauważyłaś, że prócz zgrzytania zębami Twoje dziecko często boli brzuszek, moczy się w nocy, straciło apetyt, jest ciągle zmęczone, humorzaste, nie może skoncentrować się, ma zaczerwione krostki oraz drapie się w okolicach odbytu udaj się do pediatry. Lekarz zleci badania kału, morfologię oraz badania ogólne moczu. Jeśli badania potwierdzą się dziecko będzie musiało zażywać antybiotyk.

Stres

Stres może być kolejną przyczyną, przez którą dziecko zgrzyta zębami. Powody stresu u dziecka są przeróżne- przeprowadzka, nowe przedszkole, rozwód rodziców, kłótnia z rodzeństwem, wizyta dalszej części rodziny. Postaraj się o to, aby Twoja pociecha wyciszyła się. Spróbuj porozmawiać z nią, przytulać, poczytać bajkę. Dobrym sposobem na stres jest zajęcie potomka zabawą (pomocny może okazać się „glutek” antystresowy). Jeśli żaden z tych pomysłów nie skutkuje skontaktuj się z psychologiem dziecięcym. On na pewno pomoże uporać się ze stresem dziecka.

Wada zgryzu

Jeśli wykluczasz dwie poprzednie przyczyny warto skontaktować się ze stomatologiem. Bruksizm może być spowodowany wadą zgryzu. Stomatolog po dokładnym zbadaniu uzębienia sprawdzi, czy dziecko nie potrzebuje aparatu ortodontycznego. Dopasuje aparat do uzębienia pociechy. Potrzebne będą częste wizyty u dentysty.

ZGRZYTANIE ZĘBAMI w nocy

Jak jest u nas? Zgrzytanie zębami w nocy.

Dużo dzieci ma również zgrzytanie zębami tylko w określonych przypadkach. W naszym domu zgrzytanie zębami zdarza się Nadusi. Nie ma ono ustalonej przyczyny. Jednak po swoich obserwacjach i rozmowach z lekarzem – ustaliliśmy – że zgrzytanie zębami w nocy poprzedza infekcje. Zawsze, ale zawsze zanim zauważę inne objawy przeziębienia czy choroby Nadia śpi bardzo niespokojnie. Często w trakcie snu zgrzyta zębami i bardzo się rzuc po łóżku. Mimo, iż my dorośli tego nie widzimy – organizm już zaczął walczyć z nadchodzącą wielkimi krokami infekcją.

Przeprowadziliśmy różne badania i nie ma żadnej innej przyczyny takiego stanu rzeczy. Obserwujcie swoje maluchy, to podstawa by stwierdzić powód tych nieprzyjemnych dla ucha dźwięków.

Najważniejsza jest… trafna diagnoza.

 

Zgrzytanie zębami to może być tylko objaw jakiejś choroby lub dolegliwości. Najważniejsza jest trafna diagnoza. Jeśli więc Twoje dziecko, często zgrzyta zębami – koniecznie skonsultuj to z Waszym pediatrą. Powody zgrzytania zębów u dzieci mogą być różne. Leczenie może okazać się wieloetapowe, ale im szybsze znalezienie przyczyny, tym lepiej dla zdrowia dziecka i dla naszego spokoju.