Jackie czy Marilyn? Ponadczasowe lekcje stylu. Recenzja

W zeszłym miesiącu Wydawnictwo Otwarte przesłało mi kilka swoich książek do przeglądu i przeczytania. Wśród nich znalazła się pozycja

Jackie czy Marilyn? Ponadczasowe lekcje stylu,

autorki wielu bestsellerów Pameli Keogh. W jej dorobku znajdują się książki biograficzne dotyczące m.in. Elvisa Presleya oraz Audrey Hepburn. Powyższa książka jest połączeniem biografii Jacqueline Kennedy Onassis oraz Marilyn Monroe.

Jackie czy Marilyn? Ponadczasowe lekcje stylu.

Muszę przyznać, że tak naprawdę nigdy nie byłam fanką żadnej z nich, ale Keogh napisała o tych kobietach z taką pasją i przekonaniem, że rzeczywiście wzbudziły one moje zainteresowanie. Książka w sposób dość zabawny opowiada o ich życiu oraz próbuje odpowiedzieć na pytanie tytułowe kim jesteś Jackie czy Marilyn? Okazuje się że mimo, iż sama raczej identyfikowałabym się z Jackie – wiele cech mam wspólnych z Marilyn.

Życie jak wino

Sama prawdopodobnie nie kupiłabym tej  książki na własną rękę, zważywszy mój brak zainteresowania obiema ikonami stylu i kobiecości, jednak po jej przeczytaniu zapewne wrócę do niej nie jednokrotnie. Keogh zręcznie połączyła fakty historyczne, w ciekawym przystępnym języku, zręcznie przeplatając je z poradami z zakresu urody, piękna i porad dotyczących związków i pracy. Całością składając hołd dla dwóch tak zupełnie odmiennych kobiet.

Quiz Jackie czy Marilyn

Książka rozpoczyna się od quizu, który podpowie nam do której „gwiazdy” jesteśmy bardziej podobni. Każdy rozdział obejmuje inny aspekt życia kobiety, przez styl, piękno, wartości intelektu. Szczególnie spodobały mi się fragmenty, które porównywały preferencje Marilyn oraz Jackie z zakresu mody, diety i fitness, sugerując jakie trendy upodobały, by sobie dzisiaj. Także interesujące są przestawione przez nie listy książek, które miały na swoich półkach.

Seksapil

Książka doskonale ukazuje zarówno różnice między blond seks bombą a wyniosłą byłą pierwszą damą białego domu. Poczynając od trudnego dzieciństwa Marilyn, tułającej się po domach zastępczych oraz Jackie, która starała się jeszcze bardziej uszlachetnić swoje pochodzenie. Zaplanowane i apodyktyczne życie brunetki oraz chaotyczne i czasami szalone blondynki.

Autorka doskonale uwydatnia, że każda z kobiet mimo swych wielkich czy małych osiągnięć nie jest bez skazy. Każda ma wady. jednak one nie przeszkadzają w realizacji życiowego celu. De facto każda z nas znajdzie w sobie cechy obu bohaterek książki i skorzysta z wielu rad w niej zawartych.

wanna marilyn monroe

Muszę zaznaczyć jeszcze jedną dość istotną rzecz. Wnętrze książki urozmaicone jest cytatami, wyróżnionymi wskazówkami (na różowo) oraz miłymi dla oka ilustracjami, które w bardzo szczególny sposób uatrakcyjniają lekturę.

Podsumowując, uważam, że książka napisana jest ciekawie, dowcipne i zabawnie. Keogh przeprowadziła dość rozległe badania nad życiem tych dwóch fascynujących i znanych kobiet. Więc jeśli fascynuje Cię Jackie albo Marilyn – lub też marzą Ci się ich osiągnięcia oraz droga do sukcesu – musisz wiedzieć, że na pewno warto ją przeczytać.

jackie_mailyn_box_back