Spora część użytkowników do codziennej pracy wybiera tablety zamiast laptopów czy stacjonarnych komputerów. Zdarza się jednak, że tradycyjna klawiatura okazuje się niezbędna do pracy. W takiej sytuacji bez problemu można się wyposażyć w specjalną zewnętrzną klawiaturę
Klawiatury do tabletu – rodzaje
Kupując klawiaturę do tabletu, warto zdecydować się na rozwiązanie dedykowane konkretnemu modelowi albo grupie tabletów. Do wyboru są zarówno stacje dokujące, które po podłączeniu do nich tabletu tworzą pewien rodzaj hybrydy, jak i bardziej tradycyjne klawiatury ze specjalnym etui. Można sięgnąć też po tzw. klawiatury stacjonarne, projektowane z myślą o użytkownikach komputerów stacjonarnych. Sprawdzają się one bowiem również w przypadku użytkowników tabletów, które pracują z systemem Windows lub Android. Nie pasują jednak do iPadów. Na rynku są także klawiatury uniwersalne, które działają z różnorodnymi urządzeniami, ponieważ pracują w oparciu o łączność Bluetooth.
Jak podłączyć klawiaturę?
Użytkownicy tabletów mogą sięgnąć zarówno po klawiatury bezprzewodowe, jak i przewodowe. Niewątpliwą zaletą pierwszego rodzaju jest szybki sposób podłączenia (Bluetooth, WiFi), a także uniwersalność. Warto zaznaczyć, że taka klawiatura działa nawet w przypadku nieco większej odległości między tabletem a urządzeniem do pisania.
Klawiatura do tabletu może być też do niego podłączona za pomocą kabla, ale większość użytkowników nie wybiera tego typu rozwiązania. Ogranicza ono bowiem mobilność samego tabletu, a więc urządzenia, które w swoim założeniu jest bezprzewodowe i zdaniem wielu powinno takim pozostać.
Na co zwrócić uwagę?
Ważne kryterium wyboru klawiatury stanowi między innymi jej jakość. Liczyć się będzie to, z jakiego materiału jest ona zrobiona. Samo wykonanie musi być bardzo solidne i jednocześnie dokładne. Jeśli klawiatura ma być wczepiana w tablet, powinna być idealnie do niego dopasowana pod względem rozmiaru. Ponadto, jeżeli klawiatura ma umożliwić pisanie dłuższych tekstów, dobrze aby posiadała wyspowy układ klawiszy. Gwarantuje to znacznie większy komfort użytkowania. W trakcie pisania na niej pojawia się również mniej błędów wynikających z nieopatrznego naciśnięcia nieodpowiedniego klawisza.
Warto zwrócić też uwagę na skok klawiszy, który powinien być możliwie krótki i miękki.
Szczególnie kupując klawiaturę w internecie, trzeba upewnić się, że obsługuje ona polskie znaki i posiada układ QWERTY, do którego przyzwyczajona jest większość osób. Jeśli to możliwe, warto potencjalną klawiaturę wziąć w ręce i sprawdzić jej wagę. Nie bez znaczenia jest również wielkość urządzenia. Należy wybrać taką, która najlepiej pasuje do dłoni konkretnego użytkownika.
Przydatne są funkcje takie, jak:
- podświetlenie klawiszy ułatwiające pracę w nocy;
- wbudowany touchpad zbliżający korzystanie z tabletu do doświadczeń pracy z laptopem;
- wbudowany panel solarny umożliwiający ładowanie klawiatury za pomocą energii słonecznej.