JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIE BIURKO?

Pandemia spowodowała, że większość czasu spędzamy w domach. To, co jeszcze nie tak dawno nie mieściło się nam w głowach i było zarezerwowane tylko dla nielicznych, stało się chlebem powszednim. Mowa oczywiście o pracy i nauce zdalnej. Jak się okazuje, również te sfery życia zostały przeniesione do naszych rodzinnych czterech ścian. Sytuacja na świecie wymusiła na nas przeorganizowanie naszych wnętrz tak, aby dostosować je do nowych warunków życia, najważniejszym obecnie elementem naszej codzienności stało się biurko.

biurko dla dziecka

Dlaczego odpowiednie biurko jest tak ważne?

Jedną z pierwszych i najważniejszych rzeczy, jakie powinniśmy zrobić, aby odnaleźć się w nowej rzeczywistości, jest zakup biurka. Do tej pory niewielu z nas przynosiło pracę do domu, a dzieci przy biurkach spędzały wyłącznie popołudnia. Obecnie jest to najbardziej eksploatowany mebel w naszych domach i mieszkaniach. Warto zaznaczyć, że wymusza on na nas wielogodzinną pozycję siedzącą, która nie jest korzystna dla ludzkiego organizmu. Obciąża kręgosłup i źle wpływa na krążenie krwi w nogach, co może doprowadzić do żylaków. Zacznijmy jednak od początku.

Jak podają lekarze, pozycja siedząca nie jest naturalną pozycją człowieka. Nie powinno się, zatem zbyt długo w niej przebywać. Fizjoterapeuci zaś głoszą, że wymusza ona niefizjologiczne ułożenie kręgosłupa, poczynając od szyjnego, poprzez odcinek piersiowy, kończąc na odcinku lędźwiowym. Kiedy siedzimy obciążamy nasz kręgosłup, a jeśli w dodatku nasza pozycja jest nieprawidłowa, wówczas możemy doprowadzić do nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych. Niestety, prawidłowa pozycja, podczas długiej pracy czy nauki przy biurku nie jest zbyt wygodna. Znużeni i zmęczeni zaczynamy opadać na jedną stronę, podpierać głowę, garbić się. Dlatego bardzo istotne jest, aby odpowiednio dobrać biurko i fotel do niego. Tak, aby móc wyeliminować potencjalne konsekwencje nieprawidłowej postawy ciała.

Kolejnym ważnym aspektem, o którym należy wspomnieć, jest stan naszych nóg. Długotrwałe siedzenie powoduje, że zmniejsza się przepływ krwi w żyłach. Powoduje to tzw. zastój krwi, przez co najpierw dochodzi do kurczy łydek, swędzenia żył w nogach, uczucia ciężkości nóg, ich bólu, aż w końcu, po miesiącach takiej pracy, do żylaków.

O to najczęstsze powikłania, do jakich może prowadzić nauka i praca zdalna, przy źle dobranym biurku:

  • Skrzywienia kręgosłupa: skolioza i lordoza to najczęstsze z nich
  • Dyskopatia
  • Ból kręgosłupa
  • Przykurcze mięśni, m.in. barkowych, grzbietowych
  • Kręcz szyi
  • Bóle i zawroty głowy
  • Rwa kulszowa
  • Kurcze łydek
  • Zakrzepica
  • Żylaki nóg


Jakie wybrać odpowiednie biurko do pracy i nauki zdalnej?

Jeśli myślimy, że zakup jednego biurka dla całej rodziny w zupełności nam wystarczy, to jesteśmy w błędzie. Po pierwsze dzieci powinny uczyć się w zaciszu własnych pokoi. Zdalne lekcje w jednym pomieszczeniu z rodzicem, który właśnie pracuje, to jeden z najgorszych pomysłów, jaki może nam przyjść do głowy. Każdy członek rodziny powinien mieć własne miejsce do pracy i nauki, a co się z tym ściśle wiąże, również własne biurko. Istotne jest także to, iż w zależności od wieku korzystającego, biurko posiada inne cechy. Można wręcz śmiało powiedzieć, że jest to bardzo indywidualny mebel. Podczas zakupu pierwszą rzeczą, na która powinniśmy zwrócić uwagę jest jego wysokość, może różnić się ona, bowiem nawet o 20 cm. Dla przedszkolaka i ucznia nauczania początkowego optymalną wysokością biurka będzie 55 cm, dla nastolatka, licealisty 75cm. Idealnym rozwiązaniem są regulowane nóżki, dzięki którym, w zależności od potrzeb naszego dziecka możemy zmieniać wysokość mebla. Kolejnym istotnym aspektem jest jego wielkość. Im mniejsza powierzchnia robocza biurka, tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko będzie miało wieczny bałagan, co wywoła jego dekoncentrację. Ponadto może zabraknąć na nim miejsca na oparcie łokci, wymuszając złą postawę ciała prowadzącą do wad kręgosłupa, czy postawienie lampki doświetlającej, a to może spowodować wady wzroku. W utrzymaniu porządku przydatne będzie biurko z dodatkowymi szufladami czy półkami, jak na przykład w ofercie sklepu Edinos. Warto też pamiętać, aby nigdy nie kupować takiego, pod które nasza pociecha nie będzie mogła swobodnie wsunąć nóg.
A jakie biurko będzie idealne dla nas, rodziców, do pracy zdalnej? Wysokość 75cm jest tą optymalną. Jedną z ciekawszych opcji jest model z wysuwaną półką na klawiaturę i myszkę komputera, przez co zaoszczędzimy miejsce na głównym blacie, jak również ustrzeże nas to przed zalaniem sprzętu, na przykład kawą. Nietuzinkowym rozwiązaniem są też biurka narożne, pozwalające odpowiednio zagospodarować przestrzeń roboczą.

Czy fotel do biurka ma znaczenie?

Wybór fotela jest tak samo ważny jak wybór biurka, o czym można się przekonać na stronie sklepu Edinos. Te dwa meble powinny współgrać ze sobą i się wspierać. Odpowiednio dobrane sprawią, że zarówno wielogodzinna nauka, jak i praca, nie będą zbytnim obciążeniem dla naszego kręgosłupa i nóg. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając fotel? Przede wszystkim na jego wysokość. Nasze stopy zawsze powinny sięgać podłoża, co więcej powinny być na nim swobodnie ułożone. Pomimo, iż bardzo powszechne są krzesła i fotele składające się wyłącznie z nóżek, siedziska i oparcia, to powinniśmy wybierać te, które posiadają także podłokietniki. Dzięki nim łatwiej będzie nam utrzymać prawidłową pozycję ciała. Ponadto pożądane są fotele, których oparcia są wysokie, tak, że można się oprzeć o nie całym tułowiem, a nawet głową.
Jeśli zdecydujecie się na zakup biurka dla każdego członka rodziny, który pracuje w domu jestem przekonana, że odczujecie różnicę. Zarówno w kontekście komfortu jak i wyników ze spędzanego przy nim czasu. Wraz ze sklepem Edinos przygotowaliśmy dla Was specjalną zniżkę na zakupy!

Dla pierwszych 20 osób mamy kod rabatowy o wartości 50 zł: edinos50.

Kod oczywiście możecie wykorzystać na zakup dowolnych mebli ze sklepu – wcale nie muszą być to biurka. Po wpisaniu kodu na stronie: https://www.edinos.pl/rabat kwota zakupów zostanie automatycznie pomniejszona o 50 zł.

Post sponsorowany. Wszystkie powyższe zdjęcia pochodzą ze strony sklepu Edinos, a pokazane modele biurek są dostępne w regularnej sprzedaży.