NIE ZAPOMINAJ O SOBIE

Jeden z ostatnich postów pobił moje najśmielsze oczekiwania względem popularności. Okazuje się, że wiele z Was tak samo jak ja często zapomina o sobie, ustalając życie tylko wokół domu i dziecka. Z tego właśnie powodu jesteśmy sfrustrowane, w złym nastroju lub właśnie najzwyczajniej czujemy się samotne. Tak bardzo skupiamy się na naszych ukochanych pociechach, że zapominamy, że i nam należy się coś od życia. Odpuszczamy przyjaciół, nie wychodzimy do ludzi, a nawet  zaniedbujemy własne zdrowie.

Wiecznie jest coś ważniejszego. Dom, praca, nauka i choć kilka drobnych przyjemności. Wolimy wyjść na półgodzinne zakupy zamiast odwiedzić znany nam z okresu ciąży gabinet ginekologiczny. W końcu nikt nie lubi rozkładać nóg przed lekarzem. Sama po ciąży mam wstręt do tej profesji. Jednak chcąc nie chcąc badam się regularnie. Wiem jednak, że jestem w mniejszości.

STATYSTYKI PRZERAŻAJĄ

Doskonale ukazują to przeprowadzane badania. Czy wiesz, że spośród kobiet w wieku 20-50 lat tylko 45 proc. kobiet wykonuje badania ginekologiczne regularnie (co najmniej raz na dwa lata), a 18 proc. Polek w tej samej grupie wiekowej nigdy nie miało wykonywanej cytologii.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Ponad 60% przypadków Raka Szyjki Macicy rozpoznaje się w Polsce zbyt późno, a 5 kobiet dziennie umiera z jego powodu. Podobnie sprawy się mają z rakiem jajnika, to on powoduje, że ponad 2500 kobiet rocznie umiera.

Statystyki są straszne. Nachodzi mnie myśl, że gdyby nie „ważniejsze sprawy” większość z tych kobiet jeszcze by żyła i to długie lata. We wczesnym stadium można zrobić wiele, im później zostaje wykryty nowotwór tym większe zagrożenie dla życia. Czasem wystarczyłoby jedno badanie żeby zacząć działać, tylko jedno, by dalej żyć… A wymówek, by jednak do lekarza nie iść są miliony…

Ja wiem, że nie jest łatwo zadzwonić i umówić się na wizytę, ale gdy to zrobisz jesteś już o krok do przodu. Jeśli nie chcesz zrobić tego dla siebie, zrób to dla bliskich. Możesz w ten sposób dać im dużo więcej niż myślisz. Długie szczęśliwe lata przy boku męża, dorastanie dzieci, pomoc przy wychowywaniu wnuków – oni pragną tego jeszcze mocniej niż Ty. Nie bądź egoistką –Zrób badanie ginekologiczne. Nie bierz problemu w nawias! Koniec wymówek!

PIĘKNA BO ZDROWA!

VI_KPbZ_pion

Właśnie ruszyła VI już edycja Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Piękna bo Zdrowa”, organizowanej przez Ogólnopolską Organizację Kwiat Kobiecości. Patronat Honorowy nad Kampanią objęła małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska. W tym roku głównym tematem akcji będzie cytologia.

Zrób badanie ginek ( ) logiczne.

Nie bierz problemu w nawias!

Koniec wymówek!

 KK.OGOLNOP.ORG

Przyłącz się do akcji! Namów na badanie ważne dla Ciebie kobiety, bo czy wyobrażasz sobie swoje życie bez nich?

Kwiat Kobiecości – przyłącz się do nas – zostań niezapominajką

Kup bransoletkęhttp://www.kwiatkobiecosci.pl/bransoletka

Dołącz do społeczności niezapominajek na facebooku https://www.facebook.com/kwiatkobiecosci  lub przekaż 1% podatku na rzecz działań profilaktyki raka szyjki macicy i innych chorób ginekologicznych realizowanych przez Ogólnopolską Organizację Kwiat Kobiecości: KRS 0000315362