TROPICIELKA KREATYWNOŚCI Z DZIKIEJ JABLONI

Dzisiaj oddaje mojego bloga w ręce Justyny z Dzikiej Jabłoni, która wprowadzi was w świat kreatywnych zabaw z dzieckiem.

ludziki - malowanie

Kreatywność

Każdy człowiek posiada potencjał kreatywności, a pragnienie wyrażania siebie jest treścią życia.
Nie musimy go jednak utożsamiać wyłącznie z kreatywnością artystyczną i talentem plastycznym. Chodzi raczej o twórcze, pełne ciekawości i wolne od schematów podejście do świata. Nauki ścisłe także potrzebują kreatywnych umysłów, a konflikty kreatywnych rozwiązań. Twórcza może być też relacja z dzieckiem i język jakim się z nim na co dzień komunikujemy. Kreatywność ma bowiem wiele odcieni.

pomysły na zabawy

W każdej chwili można zacząć doświadczać procesu odkrywania i rozwijania własnej kreatywności oraz wyrażania siebie. Moim narzędziem wiele lat temu stała się sztuka, bo doświadczanie czegoś, co rodzi się z nas samych, było i jest dla mnie fascynujące.
Z wykształcenia jestem artystką, filologiem i pedagogiem.

dzika_jablon_logo

Dzika Jabłoń

Dzika Jabłoń Pracownia Kreatywnego Wyrażania pojawiła się w moim życiu w momencie zawirowań, kiedy po latach aktywności moje działania zaczęły się układać w spójną całość. Towarzyszy mi głębokie przekonanie, że w końcu zaczęłam korzystać ze swoich zasobów, że jestem w drodze zamiast wciąż przygotowywać się do wyruszenia. Niektórzy nazywają to doświadczenie byciem w sobie. Teraz wiem, że chcę dzielić się tym, co jest mi bliskie i inspirować innych do rozwijania kreatywności oraz wyrażania siebie przez sztukę.

pomysły na zabawySzczególnym doświadczeniem jest współpraca z dziećmi oraz rodzicami, których staram się inspirować do wspierania naturalnej kreatywności ich pociech. Prowadzę zajęcia z dziećmi odbiegające charakterem i założeniami od typowych lekcji plastyki, podczas których przesuwamy granice tego „co można” w sztuce, a młodzi uczestnicy mają szansę przekonać się, że warto próbować robić coś inaczej i więcej niż to, co znali do tej pory.

kreatywność dzieci

Ważnym elementem każdego spotkania jest proces twórczy, rozmowa, praca indywidualna, współpraca w grupie, zaś najważniejsza jest zawsze zabawa i eksperyment.pomysły na zabawyZależy mi na tym, aby nie utrwalać autorytarnych podziałów na role znane w tradycyjnym modelu szkolnym, ale towarzyszyć małym odkrywcom w eksplorowaniu fascynującego terytorium wyobraźni. Być nauczycielem, który szanuje i wspiera dziecięce kompetencje, nie daje gotowych rozwiązań, stawia na samodzielność, intuicję i odwagę w zadawaniu pytań. W codziennej praktyce sięgam po Porozumienie bez Przemocy Marshalla Rosenberga i pedagogikę Marii Montessori.

pomysły na zabawy

Największa inspiracja?

zabawy dla dzieciCórka Moja Miłość. Od niemal czterech lat towarzyszę jej w odkrywaniu świata i wyrażaniu siebie. Jestem pewna, że to codzienne uczestnictwo, z uwagą, szacunkiem i radością, w tajemnicy jaką jest świat dziecka, sprawia, że jeszcze bardziej mogę być tu i teraz. Dojrzałam. Zmieniam się. Co więcej, stałam się tropicielką kreatywności we własnym domu! Wspieranie córki w rozwijaniu jej naturalnego potencjału jest także motywacją do tworzenia bloga, na którym nie tylko zapisuję moje odkrycia, sceny i dialogi z życia tak dla samej siebie, ale przede wszystkim dzielę się pomysłami na proste i twórcze zabawy oraz zabawki dla dzieci, z których wykonaniem poradzą sobie wszyscy rodzice. Wierzę, że inspirujący rodzic wspiera swoje twórcze dziecko. Dzika Jabłoń to przestrzeń w każdym z nas, gdzie spotyka się kreacja i ekspresja 🙂 A przecież swobodne wyrażanie siebie jest niesamowitym doświadczeniem przepływu, które przekłada się na wszystkie sfery życia dziecka, a w przyszłości dorosłego człowieka. Zależy mi na tym, by wspierać tę harmonię i wzmacniać poczucie wartości w dziecku, aby zawsze mogło słyszeć swój głos jasno i wyraźnie, rozróżniać go pośród innych.

Zapraszam do spotkania!

Justyna_WencelJustyna Wencel

Tropienie i rozwijanie kreatywności na blogu / www.dzikajablon.wordpress.com
Informacje o warsztatach i współpracy na stronie / www.dzikajablon.pl
Facebook
Kontakt / pracownia@dzikajablon.pl