JAK WSPOMAGAĆ PRAWIDŁOWY ROZWÓJ DZIECKA?

Każdy rodzić pragnie, by jego dziecko rozwijało się prawidłowo, by poradziło sobie w życiu bez większych problemów. W zależności od wieku naszej pociechy staramy się, by je wspomagać na każdym kroku. Zaczynając od nauki siadania, chodzenia, jeżdżenia na rowerze, a później nauki w szkole czy dorosłym życiu. Nie ma w tym nic dziwnego, bo nasze dzieci to najcenniejszy skarb. Wiele cech i umiejętności dziecka kształtuje się we wczesnym dzieciństwie, a przecież czego mały Jasiu się nauczy, duży Jan będzie umiał.

Wielu rodziców hurtowo zapisuje pociechy na zajęcia dodatkowe, wypełniając im czas wolny prawie do granic możliwości. Często zapominając, że dzieci najlepiej i najszybciej uczą się przez zabawę. To właśnie tak pospolita za naszych czasów nuda potrafi nauczyć dziecko kreatywności. Wystarczy dać mu wolny czas bez urządzeń elektronicznych, schować tablety czy komórki, a przestrzeń dookoła wypełnić zabawkami progresywnymi. To jest sprawdzony sposób na otoczenie malucha, które sprzyja prawidłowemu rozwojowi.

Czym są zabawki progresywne i dlaczego są tak ważne?

Zabawki progresywne w uproszczeniu są to zabawki edukacyjne. Mają cechy prowokujące rozwój, zawierające elementy edukacyjne i poznawcze. Pozwalające na swobodną i kreatywną zabawę, która wspomaga nasze dzieci w nabywaniu nowych umiejętności i utrwalaniu już poznanych. Niestety, obecnie praktycznie każda zabawka na sklepowych półkach ma zapis na etykiecie – zabawka edukacyjna. Co wprowadza straszny mętlik w naszych głowach, gdy przychodzi czas zakupów np. prezentów dla naszych maluchów. Jak więc wybrać zabawki, które faktycznie są wartościowe a nie tylko szczycą się bogatym opakowaniem? W odpowiedzi na to pytanie, przygotowałam dla Was zestawienie najciekawszych zabawek progresywnych. które możecie zakupić w sieci sklepów Smyk.

Zanim jednak przejdziemy do prezentacji, musimy pamiętać, że zabawki progresywne:

  • rozwijają kreatywność,
  • wspomagają dziecięcą wyobraźnię i myślenie abstrakcyjne,
  • stymulują zmysły dziecka,
  • inspirują do podejmowania działań.

To cztery podstawowe wartości zabawek progresywnych, choć nie jedyne. W zależności od wybranej zabawki może wspomagać rozwijanie motoryki, umiejętności logopedyczne, koordynację ruchową, koncentrację, zmysły ruchu oraz równowagę.

NAJPOPULARNIEJSZE ZABAWKI PROGRESYWNE

ZABAWKI KONSTRUKCYJNE

Jedną z najbardziej popularnych zabawek progresywnych są wszelkiego rodzaju zabawki konstrukcyjne. Różnorodne klocki – poczynając od zwykłych drewnianych prostopadłościanów przez te z kolcami, przyssawkami oraz te najbardziej znanych marek – są jedną z najlepszych zabawek, które możemy kupić dziecku. To właśnie one dają nieskończone możliwości kreatywnej zabawy. Obecnie jest tak duża różnorodność klocków do wyboru, że na pewno każde dziecko, niezależnie od wieku, znajdzie coś interesującego dla siebie. Wśród naszych ulubionych znajdują się klocki magnetyczne (klik), drewniane (klik), zestawy Playmobile (klik) czy LEGO (klik). Można zakupić zestaw klocków już za kilkanaście złotych, więc jest to prezent na każdą kieszeń.

ZABAWKI KREATYWNE I PLASTYCZNE

Kolejnym bardzo dobrym wyborem będą zabawki kreatywne. Są to najczęściej rzeczy, którymi każde dziecko bardzo chętnie się bawi. Magiczna plastelina, piasek kinetyczny (klik), slimy, ciastolina (klik) to rzeczy, które w ostatnich latach zdobyły wielkie uznanie zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Ich sensoryczne właściwości, możliwość ulepienia praktycznie wszystkiego dają dziecku nieograniczone możliwości zabawy. Tutaj również okazuje się, że wystarczy wydać kilkanaście złotych a zapewnimy dziecku kilkanaście godzin świetnej i rozwijającej zabawy.

FIGURKI I ODGRYWANIE RÓL

W trend zabawek progresywnych idealnie wpiszą się również wszelkiego rodzaju figurki (zobacz) oraz zabawy w odgrywanie ról (zobacz). Nasza pociecha może wcielić się w dowolną osobę i budować swój własny świat w zależności od własnej kreatywności. Może zamienić się w najlepszego kucharza na świecie, mechanika samochodowego czy lekarza. Może stworzyć fantazyjny świat kucyków My Little Pony lub gruzowisko po walce z robotami. To zależy tylko od nas, jakie zabawki podsuniemy dziecku. Na początku warto pokazać mu kilka możliwości zabawy, a później zostawić wszystko jego własnej twórczości i wyobraźni.

PROSTE ZABAWKI

Zasada zabawek progresywnych jest dość łatwa. Im zabawka jest prostsza, tym otwiera więcej możliwości dla kreatywności i wyobraźni malucha. Nie musi posiadać tysiąca guziczków, gotowej odpowiedzi na każdy problem i tuzina różnych dźwięków. To nie zabawka powinna kierować zabawą, a dziecko. Wśród zabawek progresywnych znajdziemy więc  – prócz wyżej wymienionych – rzeczy drewniane (klik), puzzle (klik), układanki (klik), piłki, instrumenty (klik), magnesy. Te zabawki muszą dawać maluchowi przestrzeń na własną pomysłowość, a przede wszystkim jej nie ograniczać.

POZWÓL DZIECKU SIĘ NUDZIĆ

Za naszych czasów najlepsze zabawy powstawały w wyniku nudy. To ona rozbudzała pokłady wyobraźni, pobudzała myślenie i kreatywność. To naprawdę od naszego dzieciństwa zupełnie się nie zmieniło. Otoczmy dziecko wartościowymi zabawkami, wcale nie musi być ich dużo. Wystarczy tylko wybrać kilka najlepszych dla naszej pociechy. Dobierzmy je w zależności od wieku, umiejętności oraz preferencji naszej pociechy. Niech one otwierają dziecku drzwi swobodnej zabawy. To po nie właśnie sięgnie dziecko, gdy będzie się nudzić, oczywiście, o ile na to pozwolimy. Czasami patrząc na moje dzieci, widzę, że dla nich najprostszym zajęciem jest sięgnięcie po tablet czy telefon, granie na konsoli czy komputerze. Jednak nie tędy droga. Ślepe patrzenie w kolejny filmik na YouTube, ślęczenie nad bajkami czy przejście kolejnego poziomu na konsoli nie nauczy ich tego, co najważniejsze. Oczywiście nie mówię, że powinniśmy zakazać im tych praktyk, a jednak znacząco obniżyć czas spędzany przed nimi. Dzieciństwo nie powinno być kojarzone z ekranem a z prawdziwą zabawą.

 

Zabawki progresywne często dadzą dziecku więcej wartości niż dodatkowe zajęcia, na których z góry osoba prowadząca prowadzi je za rękę, wskazuje kierunek myślenia i zabija kreatywność. Nie chcę też wszystkiego ujednolicać i sprowadzać do czegoś złego, bo tak oczywiście nie jest. Jednak nie możemy zgadzać się na to, by nasze maluchy miały zaprogramowane dzieciństwo co do minuty. To jedno z naszych zadań – musimy pozwolić dziecku nauczyć się bawić, znaleźć sobie zajęcie w okresie „nudy” i nauczyć się samodzielnie decydować oraz rozwiązywać problemy. Możemy to wspomagać właśnie przez stworzenie sprzyjającego środowiska, zakup wartościowych zabawek i pozwolenie na otwarcie drzwi jego wyobraźni.