PRASOWANIE UBRAŃ – 11 ZŁOTYCH ZASAD PRASOWANIA

Na mojej liście obowiązków znajduję się pozycja, której bardzo nie lubię. Mianowicie prasowanie! Często zastanawiam się dlaczego zrobienie samego prania nie wystarcza? Niestety każdy z nas ma na swych listach rzeczy, których robić nie lubi. Dzisiaj przedstawiam wam dziesięć sztuczek, które ułatwiają to mało przyjemne zajęcie. Dodatkowo czyniąc je szybszym i bardziej wydajnym.

żelazko bosch

PRASOWANIE UBRAŃ – 11 ZŁOTYCH ZASAD PRASOWANIA

Odpowiednia temperatura

Dobranie odpowiedniej temperatury do właściwego materiału to polowa sukcesu. Jeśli nie jesteś pewna jaka temperatura jest właściwa, pamiętaj by przed użyciem żelazka sprawdzić zachowanie tkaniny w jakimś niewidocznym miejscu.

Podwójne ciepło

Użyj folii aluminiowej pod materiałem deski do prasowania. Skrócisz czas prasowania o połowę, ponieważ aluminium odbija ciepło żelazka, skutecznie wygładzając jednocześnie drugą stronę ubrania.

Czysta woda

Nawet jeśli w instrukcji obsługi jest informacja, że można używać wody z kranu, zawsze używaj wody przegotowanej (i chłodnej) lub wody destylowanej w żelazku. Pozwoli to zapobiec zatykaniu się żelazka, oraz ograniczy powstawanie kamienia.

Prasuj po lewej stronie.

Zawsze prasuj czarne i ciemne ubrania po wewnętrznej stronie, aby uniknąć połysku na tkaninach (wybłyszczania)

Mankiety i kołnierze

Mankiety i kołnierze, a także obszycia wyprasuj najpierw, by uniknąć odkształceń.

Prasuj prosto

Zawsze prasuj przy użyciu prostych ruchów, tam i z powrotem. Ruchy okrężne mogą rozciągnąć tkaninę i skracają w ten sposób żywotność ubrania.

Nie spłaszcz ubrania

Są takie wzory tkanin oraz hafty i koronki, które są naturalnie wypukłe. Jeśli w twojej szafie się takie znajdują, na desce połóż gruby ręcznik, na nim dopiero ubranie wypukłym elementem do ręcznika. Powinnaś w ten sposób uniknąć spłaszczenia materiału.

Ciężkie zagniecenia

Łatwiej się rozprasuje, gdy zrosimy je lekko wodą. Także te które zaprasujemy sami.

Utrzymuj czystość żelazka

Regularnie czyść żelazko, aby uniknąć osadów i kamienia, które mogą zniszczyć Twoje ubranie. Stopę żelazka można czyścić ciepłą ściereczką nasączoną roztworem wody z octem. Trzeba pamiętać by żelazko było lekko rozgrzane – wtedy brud łatwiej schodzi.

Rozwieszaj ubrania

Każde pojedyncze ubranie zaraz po wyprasowaniu rozwieś na wieszaku. Wtedy możesz być pewna, że ciężka praca któą właśnie zrobiłaś nie pójdzie na darmo i nie zrobią się jakieś zagniotki.

Plisy i zakładki na ubraniach

Podczas prasowania, używać spinaczy do bielizny by zachować właściwy kształt plis i zakładek. Prasuj je ostrożnie by nie popsuć fasonu ubrania.

Takie były moje złote wskazówki i zasady znienawidzonego prasowania. Jednak od dziś, kiedy zaczęłam testować nowe żelazko Bosch Sensixx’x DI90 kilka rzeczy się zmieniło. Wczoraj rozpoczęłam testowanie żelazka i kilka rzeczy miło mnie zaskoczyło. Może prasowania nie pokocham ale jż wiem, że będzie o niebo łatwiejsze.

Dzisiaj zdradzę Wam tylko, że przestałam przypalać ubrania, których nie wiedziałam jaką temperaturą prasować. Ten nowy wynalazek ma bowiem jeden program temperatury, które dopasowany jest do każdego rodzaju tkaniny. Jednak o samym żelazku opowiem Wam następnym razem!

Mam nadzieję, że podzielicie się ze mną swoimi wskazówkami na prasowanie w komentarzach! Z chęcią również przeczytam wasze posty dotyczące prasowania!

Wpis powstał we współpracy z marką Bosch