JAK WYCZYŚCIĆ ŻELAZKO?

Jak wyczyścić żelazko zabrudzone olejem?
Jak wyczyścić żelazko parowe, by nie powstawał w nim osad?
Jak doczyścić przypalone żelazko? 
Dzisiaj na tapecie żelazka, te starsze i nowsze. Te przypalone i te nowe.
Podobnie jak wiele urządzeń gospodarstwa domowego, żelazko należy czyścić. Tym bardziej, gdy używamy do tworzenia pary zwykłej wody a nie rekomendowanej wody destylowanej.

Dlaczego trzeba czyścić żelazko?

Na stopie żelazka gromadzą się osady mineralne oraz kamień, które mogą uszkodzić gładką powierzchnię. Często również żelazko zbiera kurz, brud czy niewidoczne fragmenty przypalonego materiału, które to z kolei po pewnym czasie mogą zostawiać plamy na ubraniach podczas prasowania. Wszelkie zabrudzenia mogą marszczyć nam prasowane tkaniny, a w dłuższym okresie prowadzić do obniżenia wydajności pracy żelazka.
 JAK WYCZYŚCIĆ ŻELAZKO

Jak wyczyścić żelazko parowe?

Czego możemy użyć do czyszczenia żelazka:

 

  • Wilgotna ściereczka. Przed każdym prasowaniem powinnaś przetrzeć całe żelazko. Weź dużą szmatkę, zanurz ją w letniej, czystej wodzie. Dobrze wyciśniętą przetrzyj całą obudowę. Stopę żelazka najlepiej przetrzeć, gdy sprzęt sie lekko rozgrzeje. 

 

  • Chusteczki higieniczne. Przed każdym prasowaniem. Można ich użyć zamiast wilgotnej szmatki. Lekko rozgrzane żelazko przecieraj zwykłymi chusteczkami. W ten sposób usuniesz kurz niepozostawiając kłaczków i nitek. 

 

  • Ocet – Odkamienianie  żelazka. Raz w miesiącu/ raz na dwa miesiące. Oczyść wnętrze żelazka wlewając zamiast wody octu lub roztwór pół na pół z wody i octu. Wlej do środka nie więcej niż jedną trzecią pojemności. Włącz żelazko w tryb „parowania” tak na około 5-10 minut, tak by cały ocet wyparował. Następnie napełnij komorę zwykłą wodą i włącz żelazko ponownie, aby usunąć pozostałe osady ewentualnego kamienia i śladowe pozostałości octu. Na koniec wytrzyj stopę żelazka i odpowietrzniki parowe ręcznikiem papierowym lub czystą szmatką. Takie czyszczenie pomoże pozbyć się rdzy z otworów parowych. Warto również nasączyć patyczki do uszu octem i wyczyścić z zewnątrz same otwory w stopie żelazka. Nie musisz wykonywać czyszczenia octem, gdy Twoje żelazko posiada wymienny filtr do odkamieniania wody. W takim przypadku wystarczy wymienić filtr zgodnie z instrukcją.

 

  • Soda oczyszczona. W przypadku większych zabrudzeń. Pozbędziesz się uporczywej plamy lub rdzy z żelazka za pomocą pasty z sody oczyszczonej. Zrób papkę z 2 łyżeczek sody oraz odrobiny wody. Nałóż na zabrudzenie. Po 5 minutach lekko pocierając zetrzyj pastę miękką ściereczką. Trzeba uważać przy żelazkach teflonowych – soda może uszkodzić teflon.

 

  • Pasta do zębów Drobne zabrudzenia. Nałóż na zabrudzenia pastę do zębów. Koniecznie białą, zwykłą, nie w formie żelu. Zetrzyj pastę wilgotną ścierką.

 

  • Sól. Duże zabrudzenia i przypalone żelazko. Nagrzej żelazko na najwyższą możliwą temperaturę. Przygotuj papierowy ręcznik lub bawełnianą ścierkę i obficie posyp go solą. Przeprasuj sól nagrzanym żelazkiem bez użycia pary. Brud powinien pozostać na soli, tym samym oczyszczając stopę żelazka.

SPOSÓBY NA RÓŻNE ZABRUDZENIA ŻELAZKA:

  • Stopiony plastik – posyp solą kawałek folii aluminiowej i kilkakrotnie ją wyprasuj.
  • Roztopiony wosk – przeprasuj gazetę (starego typu, nie jakiś magazyn ;)).
  • Tłuste plamy – Przetrzyj stopę żelazka nasączoną w amoniaku ściereczką, następnie wytrzyj ją zwykłą wilgotną ściereczką.

 

JAK DOCZYŚCIĆ PRZYPALONE ŻELAZKO?

Zrób mieszankę z octu, sody oczyszczonej i kilku kropel kwasku cytrynowego. Uważaj soda z octem wchodzi w sporą reakcję chemiczną i szybko może „wykipieć” z pojemnika. Nałóż na kilkanaście minut na zabrudzenie. Zetrzyj pastę. Jeśli zabrudzenie zostało powtórz kilkakrotnie czynność, aż do całkowitego wyczyszczenia stopy żelazka.
UWAGA! Ja wiem że na rynku jest masa środków chemicznych usuwających wszystkie tego typu zabrudzenia. Jednak polecane wyżej są tanie, łatwo dostępne i bezpieczne w użyciu.

 

Z dostępnych na rynku pomocników mogę polecić:

 

Dodatkowe wskazówki czyszczenia żelazka

  • Zanim zaczniesz czyścić żelazko, upewnij się że nie jest ono włączone do prądu i nagrzane.
  • Zaraz po przypaleniu żelazka, najlepiej na jeszcze gorącej stopie połóż gąbkę nasączoną zimną wodą. Różnica temperatur powinna pomóc w odklejeniu pozostałości tkaniny.
  • Unikaj stosowania druciaków, czy innych szorujących akcesoriów, gdyż mogą uszkodzić, porysować stopę żelazka.
  • Opróżniaj zbiornik na wodę po każdym użyciu. Zminimalizujesz osiadanie kamienia w pojemniku.
  • Zapoznaj się z instrukcją swojego żelazka, powinny być tam wykazane wszystkie sposoby na czyszczenie i konserwacje sprzętu.