SPOSOBY NA PRZYPALONY GARNEK

W naszym domu dość często gotujemy kakao. Takie prawdziwe, przegotowane, z wielkim kożuchem – jest o niebo lepsze od rozpuszczalnego świństwa. Wszyscy z uśmiechem wpijamy swój przydział. Mi zawsze jednak uśmiech znika dość szybko – mianowicie w momencie, gdy przechodzi do zmywania garnka.

Ile wody bym nie lała i nie gotowała przed mlekiem – zawsze musze je przypalić. Nie jestem z tego jakoś szczególnie dumna, tym bardziej ż szorowanie przypalonego garnka nie należy do przyjemności. Jednak dzięki moim kuchennym zmaganiom, mogę podzielić się z Wami tym, co już sobie wypracowałam. W końcu specjalizuję się w przypalaniu kakao – a te rady mogą się Wam przydać.

Sposoby na przypalony garnek

Betesca – pasta czyszcząca

Betesca – pasta czyszcząca

Sprawdza się doskonale przy niewielkim przypaleniu. Nie rysuje powierzchni szorowanego garnka. Dodatkowo jest środkiem stosunkowo tanim i nadaję się do czyszczenia również innych rzeczy w domu.

Sol_spozywcza_jodowana_1kg954

Sól

To jeden z najpopularniejszych sposobów – choć u mnie nie zawsze się sprawdza. Usuwam spaleniznę przez gotowanie przez kilkanaście minut roztworu wody z solą. Niestety nie radzi sobie z większymi kuchennymi wpadkami.

SONKO_Ryz_bialy_4x100g527

Ryż

Co ciekawe całkiem dobrze z przypaleniami radzi sobie ryż. W przypalonym garnku gotujmy ryż w torebce przez kilkanaście minut na wolnym ogniu. W przypadku większych powierzchni czynność zazwyczaj trzeba powtórzyć.

ocetix_ocet

Ocet

Dość często polecany jest przez gospodynie domowe również do likwidowania przypaleń. Tutaj niestety się nie zgodzę. Spalenizna usuwa się dość ciężko, a mieszkanie dość długo nieprzyjemnie pachnie. Dodatkowo w przypadku garnków emaliowanych możemy uszkodzić i zmatowić ich powierzchnię. Przez co ciężko ją później doczyścić.

Zobacz również

10 sposobów na użycie octu w Twoim domu, czyli jak szybko i tanio wszystko posprzątać

 

Soda-oczyszczona-7170-big

Soda oczyszczona / Proszek do prania

Postępowanie praktycznie to samo, co w przypadku soli. Działanie jednak jest dużo lepsze i stosunkowo szybsze. Jednak zupełnie nie ma zastosowania w przypadku garnków aluminiowych – może uszkodzić tworzywo.

tabletki-do-zmywarki-ecozone

Detergent lub tabletki do zmywarki

Są to środki bardzo silne i usuwają nawet największe obszary przypalenia. Wlewamy do garnka wodę na kilka centymetrów, wrzucamy tabletkę lub miarkę detergentu i zostawiamy na noc. Spalenizna się rozpuszcza i wystarczy tylko normalnie umyć garnek. Lepiej jednak nie zanurzać w tym roztworze rąk – jest mocno żrący.

cocacola

Coca – Cola

Coca – Cola gotowana przez kilkanaście minut w przypalonym garnku daje równie świetne rezultaty, co dobre detergenty. Po zabiegu garnek można doczyścić zwykłym zmywakiem.

 

Mam nadzieje, że nie przypalacie garnków tak często jak ja. Jeśli jednak Wam się to zdarza – ich czyszczenie od dziś będzie dużo łatwiejsze. Sposobów jest mnóstwo wszystko zależy tylko od tego, co aktualnie macie pod ręką.

Może macie jakiś swój sposób na usuwanie przypalenizny, który szczególnie wam odpowiada? Z chęcią wypróbuje innych, bo w końcu jutro pewnie też będę gotować kakao…