Od zawsze gry planszowe to jedna z najlepszych propozycji na prezent dla dziecka, i to w każdym wieku. Planszówki mają do zaoferowania bardzo wiele. Główną ich zaletą jest nauka przez zabawę. Na sklepowych półkach jest bardzo duży wybór przeróżnych gier, tak wielki, że czasem trudno wybrać coś, co rzeczywiście będzie się sprawdzało w naszym domu.
Szczególnie trudno znaleźć ciekawe gry planszowe dla dwulatka czy trzylatka. Maluszki dopiero uczą się opanowywać swoje maleńkie ciałka i współpracować z innymi dziećmi. Ciężko im się skupić dłużej na jednej rzeczy. Nie możemy przecież oczekiwać, że dwulatek będzie dokładnie postępował zgodnie z instrukcjami czy rzucał kostką i liczył kropki. Jednak to wcale nie znaczy, że nie można mu znaleźć ciekawego zajęcia.
GRY PLANSZOWE DLA DWULATKA (2+ )
Wybrałam dla Ciebie kilka gier, które u nas się sprawdziły. Są testowane na moim 1,5 letnim synku i wiele go nauczyły. Jestem również przekonana, że będą nam towarzyszyć przez kolejne lata.
MEMO – MEMORY NA 3 SPOSOBY
To jedna z najprostszych gier. Polegająca na odnajdywaniu par takich samych obrazków. Oczywiście im mniejsze dziecko tym tych par układamy mniej. My zaczęliśmy od 4 kart i stopniowo będziemy dodawać po jednej parze. Zestawów gier memory mamy sporo, bo również moja 5 latka chętnie w nie gra. Jednak wspólnie gramy właśnie w te widoczne na zdjęciach – Memory od Kapitana Nauki. Dlaczego? Bo moja 5 latka nie nudzi się mając do wyboru tylko 3 pary kart. Producent zadbał, o to by była to gra ciekawa dla dzieci w różnym wieku. Obrazki tworzące parę różnią się kilkoma szczegółami. Kiedy Maksio próbuje znaleźć swoją parę – Nadia odnajduje w nich różnice i każde z nich się dobrze bawi. Memory można wykonać również samodzielnie. Już jakiś czas przygotowałam dla moich czytelników – karty z memo do wydruku i wycięcia – zobacz sama – MEMO DO WYDRUKU. Nasze Memory możesz kupić np. tutaj.
LOTERYJKA
To gra planszowa stworzona z myślą o najmłodszych. Polega na znalezieniu obrazków pasujących do głównej karty, zazwyczaj posortowanych tematycznie. Mogą w nią grać zależnie od zasad dzieci w wieku od 2 lat, oczywiście mogą i starsze, choć na pewno po kilku rozgrywkach może się im znudzić. Naszą loteryjkę możesz kupić tutaj.
ŁOWIENIE RYBEK / KACZEK
To bardzo fajna pozycja rozwijająca zdolności manualne naszych pociech. Zazwyczaj wędka z zestawu ma magnes, dzięki któremu możemy „złowić” zwierzątko. Maluch nie potrzebuje tutaj drugiego gracza, ani nikogo do pomocy. Maks potrafi się zająć łowieniem przez dobre 20 minut. Co w jego przypadku jest dużym osiągnięciem. O naszych kaczkach pisałam już wcześniej – tutaj link do recenzji.
NAWLEKANKA
Ciekawą propozycją dla najmłodszych są również nawlekanki, czy też przeplatanki. Pierwsze polegają na nawlekaniu elementów na sznurek – mogą być to zwierzątka czy też koraliki. Drugie polegają na przeplataniu sznurka przez otwory w figurach. Obie potrafią zainteresować maluchy. Tutaj również wystarczy raz pokazać dziecku, na czym polega zabawa i ono z pewnością poradzi sobie samo. Nawlekaj nie czekaj do kupienia tutaj – klik.
GRY BALANSUJĄCE
To moje ulubione gry dla najmłodszych. Polegają na ustawieniu elementów na ruchomym podłożu tak, aby żaden element nie spadł. Są to stosunkowo tanie gry. My gramy całą rodziną i zawsze jest przy nich dużo śmiechu. Balansujący delfin do kupienia np. tutaj.
PUZZLE
Puzzle to standard, nawet ja jako dziecko miałam ich kilka pudełek. W tej chwili na rynku mamy przeogromny wybór puzzli. Zaczynając od tych dwu-trzech elementowych dla najmłodszych przez te kilkutysięczne dla dorosłych puzzlowych wyjadaczy. Można wybrać takie, które będą odpowiadać zainteresowaniom naszych pociech. Mój Maks kocha samochody wszelkiej postaci, dlatego te puzzle pojazdy od Kapitana Nauki są dla niego idealne.
DOMINO
Domino to bardzo popularna gra. W wersji dla najmłodszych zamiast standardowych kropeczek mamy odpowiednie obrazki lub figurki. Zasady gry są bardzo proste, a w grę można grać w każdym wieku. Cena również jest niewielka – ok. 26zł do kupienia np. tutaj.
GRY DLA DWULATKA – KTÓRĄ GRĘ WYBRAĆ?
W zestawieniu podałam te najbardziej popularne gry, w które można grać od malucha aż po dziadka. Od której najlepiej zacząć? Na to pytanie najlepiej odpowie Ci Twoje dziecko. Zwróć uwagę czym się interesuje, co go zajmuje i dopasuj grę do jego zainteresowań.
Jeśli kocha zwierzątka wybierz grę, która na obrazkach ma różne stworzenia. Obrazki możesz wykorzystać do rozmowy z maluchem – odnajdywanie zwierzątek, wydawanie odgłosów itp. Jeśli Twój dwulatek lubi samochody – wybierz grę z pojazdami – mogą to być puzzle, domino czy loteryjka.
Tak naprawdę każdy wybór będzie dobry. Dlaczego? Bo każda z tych gier nauczy czegoś Twoje dziecko, a dodatkowo spędzicie razem miło czas.