ZAPALENIE PŁUC U NIEMOWLAKA

Połowa listopada, przymrozków brak. Wirusy szaleją w najlepsze. Nas niestety również nie ominęły. Nadia ma zapalenie oskrzeli, a niemowlę zapalenie płuc. Maksio pije moje mleko, jednak niestety nie uodpornił się na szalejące zarazki w naszym domu i tak kończąc 8 tygodni nabawił się infekcji.

Maks od dłuższego czasu miał katar i pokasływał. Oczywiście od pierwszych dni był pod opieką pediatry. Początkowo dostał w zaleceniach Cebion, Laktoferynę i Gentomecynę (do oczu) wpuszczaną po kropelce do noska, przez 3 dni. Niestety te leki nie pomogły na długo. Stan katarowy i kaszlowy utrzymywał się przez ponad 2 tygodnie. Pewnego wieczoru widać było jednak pogorszenie i niezwłocznie odwiedziliśmy szpital.

KIEDY JECHAĆ Z NIEMOWLAKIEM DO SZPITALA?

U takich maluszków infekcja potrafi rozwijać się w ciągu kilku godzin, co nie znaczy jednak, że rozwinąć się może dopiero po tygodniu. Nam rodzicom zostaje tylko baczne obserwowanie dziecka oraz reagowanie w każdej niepokojącej sytuacji. Co szczególnie powinno nas zaniepokoić?

Odwiedź lekarza pediatrę, gdy:

– zauważysz wydzielinę (katar) w nosie.

– dziecko pokasłuje.

– maluch ma problemy z jedzeniem, jest dziwnie niespokojne.

 

Koniecznie jedź do szpitala, gdy zauważysz:

– podczas wysiłku – jedzenia czy robienia kupy – maluchowi sinieje buzia w okolicy ust i pod noskiem. Jest to tzw. trójkąt siniczny i zawsze powinien być skonsultowany z lekarzem.

dziecko zaciąga powietrze przy oddychaniu pod żebra. Widać, że maluch podczas oddychania bierze głębsze oddechy tak, że brzuszek mu się lekko zapada.

skóra maluszka jest marmurkowata, widać jednoznacznie, że nie jest jednolitego koloru. Widać na niej sieć prześwitujących żyłek. Ciałko niemowlaków często wygląda tak, gdy zmarznie lub po kąpieli.

 zapalenie płuc niemowle 1

ZAPALENIE PŁUC U NIEMOWLAKA

U nas Maks zaczął dużo więcej kaszleć i podczas płaczu zaciągał powietrze pod żebra. Wolałam nie czekać na rozwój wydarzeń. W nocy pojechaliśmy do szpitala.

Lekarz poinstruował nas, że często zmiany zapalne w płucach u niemowląt nie są słyszalne przez słuchawkę, podczas normalnego badania. Szczególnie stany zapalne w śródpiersiu. Bardzo ważna jest czujność rodziców.

Na miejscu zrobiono mu rentgen klatki piersiowej i badania z krwi. Prześwietlenie wskazało niestety zmiany zapalne w płucach, wyniki krwi były dobre. Dzięki temu nie trafiliśmy na oddział. Mały dostał antybiotyk (Zinnat) i kilka innych zaleceń.

Z dnia na dzień widzę poprawę w jego zdrowiu. Nadal jeszcze jednak ma lekko przytkany nos. Cieszę się, że w porę zauważyłam, co się z nim dzieje. Inaczej pewnie zasilalibyśmy oddział z pacjentami w szpitalu.

Za każdym razem, gdy coś Cię zaniepokoi nie czekaj, jedź z maluchem do lekarza pierwszego kontaktu lub do szpitala. Przy niemowlętach nie warto zwlekać. Podstawa to zdrowie maluszka i Twoja spokojna głowa!

Zdrówka!